Tanuki buxus

Re: Tanuki buxus

Příspěvekod Martin Iša » 02 bře 2012, 09:15

No, to jsem samozřejmě čekal :) Kurňa, jak si na to člověk nemůže sáhnout, je to na prd :think: Možností je spoustu si myslím.V první řadě bych ale "zpracoval " tu "mrtvolu" :) To znamená :vyndat z toho kýblu, nahrubo opracovat-borka musí pryč, namočit celé do vody....dva, tři dny podle nasákavosti, poté hodně tepla-nejlépe pec, možno i autogen a jiné různé vymoženosti ;) Píšu to z toho důvodu, že dřevo nám samo ukáže co kde jak má popraskat,tak říkajíc sestařit....A až potom bych vytvořil drážky pro rostliny a doladil ;) Tak jo, teda, zkusím něco v PC zprznit :) ;)
Nikdy nesoupeř s blbcem.
Stáhne Tě na svou úroveň a tam tě převálcuje svými zkušenostmi.




775 164 435 martin.isa@seznam.cz
Martin Iša
 
Příspěvky: 3778
Registrován: 03 bře 2009, 17:28
Bydliště: Kaplice
člen ČBA: ano

Re: Tanuki buxus

Příspěvekod Ladislav Kotál » 03 bře 2012, 21:34

A co nějak takhle? Podle mých chabých zkušeností suchá kůra na buxusu vydrží držet sama spoustu let ( u mého už drží 8 roků a stále se nemá k odpadnutí), tudíž si myslím, že je škoda se jí zbavovat -oholit celý kmen na čisté dřevo.Na to je času dost v průběhu let, kdy se uchytí a zakotví přisazené rostliny mladého buxusu v drážce. :think:
Přílohy
c.JPG
c.JPG (50.12 KiB) Zobrazeno 1296 krát
„Věnuj se věcem, které můžeš změnit. Co změnit nemůžeš, na to neplýtvej časem ani energií.“
Uživatelský avatar
Ladislav Kotál
 
Příspěvky: 4195
Registrován: 02 úno 2009, 08:14
Bydliště: Útušice u Plzně
člen ČBA: ano

Re: Tanuki buxus

Příspěvekod Vahada » 04 bře 2012, 10:35

Pánové, vaší diskuzi sleduji a kmen se mi líbí a přimlouvám se pro zachování vzpřímeného tvaru, pohledovku asi tvůj obrázek č.3. Moc starého dřeva bych neodstraňoval, maximálně opracovat konce. Osobně bych u buxusu šel do odstranění kůry, alespoň z větší části. Chtělo by to vidět naživo.
Nemohu se ale nějak smířit s tvým záměrem tam zapracovat zase buxus. Budeš potřebovat přece jen trochu větší rostlinu a nevím jak se ti podaří ohýbat kmínek. Podle mého názoru ti vzhledem k tvrdosti dřeva praskne, pokud neznáš nějakou speciální techniku na ohýbání buxusu.
Já bych volil něco pružnějšího.
Vašek Hadrava
vahad@tiscali.cz
Uživatelský avatar
Vahada
 
Příspěvky: 616
Registrován: 20 lis 2009, 16:46
Bydliště: Bílina okr.Teplice

Re: Tanuki buxus

Příspěvekod Jarda Marek » 04 bře 2012, 16:33

No Láďa to nakreslil a řekl k tomu vše. Jen dodám že jsme si to opravdu užili :P bylo do čeho frézovat tak jen pár fotek s popisky....
Vašku rostlina je v tom jedna a pořídil jsem ji vloni jako plotový buxus, ostříhal jsem celý kmen od spodu ještě loni na jaře a ještě týš den co jsme frézovali (no já držel a frézoval Láďa) jsme ho vložili dovnitř.....a nepraskl :P .

Ještě musím podotknout že se Ruda svým posledním návrhem skoro trefil :clap:
Přílohy
P2240020.JPG
P2240021.JPG
takto dopadl po našem nájezdu musím podotknout že se Láďa činil...
P2240025.JPG
drážka pro stromek
P2240033.JPG
takto dopadl po opracování dřeva
P2240036.JPG
no a toto je švihák který šel dovnitř.....
P2240039.JPG
no a švihák je uvnitř.....a nabízí se pohled do prava.....
P2240043.JPG
a nebo do leva kde Láďa ukazuje usazení do skořápky.....
Osvojte si základy své práce, jedině tak se můžete stát skutečnými mistry.
Ať nám rostou. Jarda.
bonsai-greenhorn@email.cz
Uživatelský avatar
Jarda Marek
 
Příspěvky: 4269
Registrován: 01 úno 2009, 10:35
Bydliště: okres Litoměřice
člen ČBA: ano

Re: Tanuki buxus

Příspěvekod Petr Brejška » 04 bře 2012, 16:54

Chlapci pěkná práce. :clap: :clap: :clap:
Uživatelský avatar
Petr Brejška
 
Příspěvky: 235
Registrován: 22 led 2010, 18:18
Bydliště: Litvínov
člen ČBA: ne

Re: Tanuki buxus

Příspěvekod Ladislav Kotál » 04 bře 2012, 17:22

Po dlouhém uvažování, překlápění a hledání drážky na novou rostlinu, jsme se s Jardou usnesli, že nejhezčí pohled je na kmen položený,něco mezi kaskádou a polokaskádou, protože vzpřímený pořád na živo vypadal jako divný špalek. Tím, že jsme ho nakonec položili jsme dosáhli toho, že kmen nového stromu bude pěkně ve spodní části jako přikrytý kmenem starého buxusu a bude nenásilně viditelný po celé délce až na posledních cca 15 cm na konci, kde je schován za kmenem -jinem a volně vychází ven jako korunka živého stromu. Na fotkách to není až tak patrno, ale rostlina která byla k těmto účelům použita nemusela být ani vyjmuta z pěstebního kontejneru, ani nijak zakracována a odstřihávány větve. Byla použita beze zbytku.Korunka nového stromku není ještě dotvarována- nadrátována, jen byly lehce usměrněny větve do nějakého základního tvaru. Nejvíc jsme se báli prvního ohybu ve spodní části, (kde je patrno podle fotek, že kmínek ještě není ve správné pozici), ale to dodělal Jarda doma pomocí šroubového heveru a následného pojištění drátem. Druhý problematický bod byl v horní části, kde se ohýbá skoro o 140 stupňů, ale namáčknutí do drážky a pojištění proběhlo bez křupnutí na první pokus.Tvarování bude provedeno až po řádném ujmutí rostliny ( asi v létě), pokud se nebude přesazovat do jiné nádoby (třeba skořepiny, betonky.....) To musí šťastný majitel sám.
Jinak děkuji Jardovi, že jsme se vyblbli při fézování a usazování stromu na pozici. Jen jsme po celou dobu vzpomínali na Martina , jak by makal a my jsme v klidu kafovali a hulili a sem tam ho plácli přes ruce :lol: . A nevěřte Jardovi, že jsem to dělal já :mrgreen: Bylo to fifty- fifty 50/50.Martine a teď lituj :|
„Věnuj se věcem, které můžeš změnit. Co změnit nemůžeš, na to neplýtvej časem ani energií.“
Uživatelský avatar
Ladislav Kotál
 
Příspěvky: 4195
Registrován: 02 úno 2009, 08:14
Bydliště: Útušice u Plzně
člen ČBA: ano

Re: Tanuki buxus

Příspěvekod Roman Hlavinka » 04 bře 2012, 17:59

:clap: pánové,pěkná práce :clap: s náklonem do prava a umístěním do skořápky to bude pěknej kousek :clap: klobouk dolů :jedna:
Uživatelský avatar
Roman Hlavinka
 
Příspěvky: 1172
Registrován: 18 říj 2009, 16:27
Bydliště: Olomoucko
člen ČBA: ne

Re: Tanuki buxus

Příspěvekod Lada Fabián » 04 bře 2012, 18:28

Klucí pěkná práce! :clap:
Podle foto bych ještě zjemnil ten čtyřprst s palcem. ;)
Lád'a Fabi
tel.607630363
Žij tak jako by dnešek byl tvým posledním dnem!
Uživatelský avatar
Lada Fabián
 
Příspěvky: 672
Registrován: 08 úno 2009, 14:19
Bydliště: Kousek od Klatov
člen ČBA: ne

Re: Tanuki buxus

Příspěvekod Jarda Marek » 04 bře 2012, 18:59

Láďo Fabi.: ten čtyřprst s palcem tam zůstane ať se příroda stará a pod dohledem bude upravovat....
Láďovi jsem ani nepoděkoval tak činím teď...děkuji za báječnou sobotu Martine :o Tys nebyl ?? :clap: :jedna:

No to přesazení uvažuji bude to betonka skořepina dělaná na míru :P .......jen si pohrávám s otázkou :think: jestli by nebylo lepší ho dát do "volné" protože tam by kmínek rychleji sílil .... co vy nato ??

Ještě jedno foto heveru o kterém mluvil Láďa a který jsem pro tuto operaci musel rychle zhotovit ale kmínek je tam kde má být a jestli se to povede bude to hezký :P
Přílohy
P2250058.JPG
P2250059.JPG
Osvojte si základy své práce, jedině tak se můžete stát skutečnými mistry.
Ať nám rostou. Jarda.
bonsai-greenhorn@email.cz
Uživatelský avatar
Jarda Marek
 
Příspěvky: 4269
Registrován: 01 úno 2009, 10:35
Bydliště: okres Litoměřice
člen ČBA: ano

Re: Tanuki buxus

Příspěvekod Robert Černý » 05 bře 2012, 12:04

Musím se přinat, že jsem celé dílo viděl na živo (bohužel jsem přijel až když měli pánové hotovo) a musím říct, že se jim to velice povedlo a že jednou (otázka 3-5 let :think: ) to bude velice zdařilé dílo :clap: :clap:
Robert Černý

skype: robert.cer
bobo.c@seznam.cz
Uživatelský avatar
Robert Černý
 
Příspěvky: 1835
Registrován: 02 úno 2009, 21:33
Bydliště: Plzeň
člen ČBA: ano

PředchozíDalší

Zpět na ostatní

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 návštevníků