Tvarování vysokých stromů

Tvarování vysokých stromů

Příspěvekod Prochor » 22 lis 2011, 21:32

Chtěl bych otevřít nové téma. Doufám že se nebudete zlobit jelikož se už vlastně nejedná o bonsaje.
I když jak píše Martin Iša "v Číně jsou však běžné i dvoumetrové bonsaje" ;)
Přesto mě zajímájí názory nás greenhornů. Máte nějaké zkušenosti s tvarováním stromů (okolo 2-3 metrů).
Velmi mě to začalo zajímat jako řešení pro menší zahrady. Jak se dá takový strom pěstovat a tvarovat v takovémto měřítku?
Budu vděčný za jakoukoliv reakci :jedna:
Petr Procházka
Uživatelský avatar
Prochor
 
Příspěvky: 30
Registrován: 12 zář 2011, 22:56
Bydliště: Prostějov

Re: Tvarování vysokých stromů

Příspěvekod Compel Lubomír » 22 lis 2011, 22:02

Prochor, můj názor na věc. Pěstování takových stromů bude určitě téměř identické s pěstováním bonsají. Jediným rozdílem bude velikost používaného nářadí,různých pomůcek, heverů, drátů, spotřeba hnojiv atd. pak ještě zřejmě to že si kytku nebudeš pohodlně otáčet na točně ale pěkně kolem ní budeš běhat na štaflích, nebo si postavíš lešení :lol: Ale co by správný pěstitel neudělal pro úspěch. Ovocné stromy vlastně taky tvarujeme a jde to.
777 207 657
lcvcar@seznam.cz
Čaj Luboš
Uživatelský avatar
Compel Lubomír
 
Příspěvky: 1034
Registrován: 26 črc 2009, 16:13
Bydliště: Velemín

Re: Tvarování vysokých stromů

Příspěvekod Prochor » 22 lis 2011, 22:43

Samozřejně tvarování vzrostlejších stromů nebude tak precizní jako na stole. Použití heveru, apod. samozřejmě nebude možné kvůli velikosti. Šlo by spíš o drobné úpravy střihem, popřípadě nějaké to "kroucení" :jedna: Ale jsme přeci vynalézavý národ a nějaká improvizace (závaží, kladky, lana, a jiné) by byla určitě zajímavá. Věřím že i pootočit by ve třech lidech takový strom šel (kdyby byl např v 50 litrové nádobě). Zajímá mě však zda to už někdo zkusil a jaké byly výsledky.
Já bych chtěl například na zahradě nějaký Javor, ale nechci stínit sousedům na jejich záhony a tak mě napadla tato alternativa :think:
Petr Procházka
Uživatelský avatar
Prochor
 
Příspěvky: 30
Registrován: 12 zář 2011, 22:56
Bydliště: Prostějov

Re: Tvarování vysokých stromů

Příspěvekod petradelt » 23 lis 2011, 11:13

Javor by neměl být problém uhlídat pouze střihem.
Já se snažím tvarovat borovici v zahradě asi 1,5m vysokou druhým rokem, (beru to spíš jako trenink na malé stromečky)
tak to samozřejmě taky jde, ale pomalu. Teď potřebuji zahustit větve. Foto někdy dodám.
Petr z New Bubu
Uživatelský avatar
petradelt
 
Příspěvky: 951
Registrován: 04 čer 2009, 19:24
Bydliště: Nové Strašecí Okr. Rakovník
člen ČBA: ano

Re: Tvarování vysokých stromů

Příspěvekod Vladimír Vinický » 23 lis 2011, 12:03

Taky mě to chytlo, zatím tvaruji tři roky borovici, ale teď na podzim jsem si pořídil asi dvoumetrový dub, buk a habr. Tak se na to docela těším. Taky by mě zajímaly zkušenosti ostatních.
..........................................................
"Pod vedením přírody nemůžeme chybit."
Uživatelský avatar
Vladimír Vinický
 
Příspěvky: 369
Registrován: 04 úno 2009, 12:09
Bydliště: Šumava
člen ČBA: ano

Re: Tvarování vysokých stromů

Příspěvekod Jarek Servus » 23 lis 2011, 15:45

Tvarování takto velkých stromů je hlavně otázka použité techniky. Dají se samozřejmě taky tvarovat, J. Pišl měl někde ukázku tvarování vzrostlé borovice cca 6 - 8 metrů s použitím lešení, ke kterému se vyvazují větve, tvarují se i takto vysoké stromy v nádobách, já se snažím upravovat hlavně střihem takové stromy na zahradě. Jedna bonsajistka měla asi dva metry vysoký smrk ve velké míse, spíše v žardině, problémy měla pouze s manipulací kvůli váze ale jednou ji vymrzl.
Jarek
Nemusí pršet, stačí když leje
jpms@volny.cz
http://www.bkhana.cz/.
Uživatelský avatar
Jarek Servus
 
Příspěvky: 2640
Registrován: 19 čer 2009, 21:23
Bydliště: Drahanská vysočina
člen ČBA: ne

Re: Tvarování vysokých stromů

Příspěvekod Petr Čaněk » 23 lis 2011, 16:19

Jarek Servus píše: J. Pišl měl někde ukázku tvarování vzrostlé borovice cca 6 - 8 metrů s použitím lešení, ke kterému se vyvazují větve,

Tu borovici jsem viděl, je v bonsai centru v Libčanech a je na ní pěkný pohled. Postup tvarování má J.Pišl popsané v některé jeho knize, asi jí mám doma, podívám se po ní. To lešení je použité z bambusových tyčí.
Petr Čaněk
 
Příspěvky: 27
Registrován: 31 pro 2010, 09:19
Bydliště: Drahelčice, okr. Praha-západ

Re: Tvarování vysokých stromů

Příspěvekod Ladislav Kotál » 23 lis 2011, 16:38

Tvaruji dva roky borovici černou jen střihem a klasickým drátováním jako malou bonsaj. Výška stromu je 2 metry, síla u báze 12 cm. Co se týká javorů, ty jdou udržet jen střihem , bez použití drátů-jen třeba lehce přišponovat. Výška palmaťáku je 80 cm, průměr u báze 7 cm.
Přílohy
10.jpg
10.jpg (100.09 KiB) Zobrazeno 4190 krát
11.jpg
12.jpg
„Věnuj se věcem, které můžeš změnit. Co změnit nemůžeš, na to neplýtvej časem ani energií.“
Uživatelský avatar
Ladislav Kotál
 
Příspěvky: 4195
Registrován: 02 úno 2009, 08:14
Bydliště: Útušice u Plzně
člen ČBA: ano

Re: Tvarování vysokých stromů

Příspěvekod Jarek Servus » 23 lis 2011, 17:16

Ještě přidávám fotku borovic z parku před císařským palácem v Tokiu. Postup při tvarování těchto stromů je následující: Dva Japonci stojí na bambusových žebřících, střhají a vyvazují větve, mistr ze země ukazuje co kde udělat a další dva až tři hlídají, aby náhodou někdo z kolemjdoucích nepřišel k úrazu. Takovéhle stromy v různých velikostech od jednoho metru výš uvidíte v Japonsku v každé zahradě nebo parku.
Přílohy
28.JPG
28.JPG (155.12 KiB) Zobrazeno 4170 krát
Jarek
Nemusí pršet, stačí když leje
jpms@volny.cz
http://www.bkhana.cz/.
Uživatelský avatar
Jarek Servus
 
Příspěvky: 2640
Registrován: 19 čer 2009, 21:23
Bydliště: Drahanská vysočina
člen ČBA: ne

Re: Tvarování vysokých stromů

Příspěvekod Prochor » 23 lis 2011, 21:06

Pánové, děkuji za odpovědi. A hlavně za fotky!
Když už byla zmínka o ovocných stromech...Jak moc se dá seřezat taková 50-ti letá hruška?
Jaké takový dobře rostoucí strom má limity na ořez a kdy (po částech nebo naráz?)???
Strom je přes 12 metrů vysoký a já bych ho časem chtěl snížit na takových max 6 metrů :think:
Jak to bude možné a jen trochu aktuální tak vám dodám fotky.
Petr Procházka
Uživatelský avatar
Prochor
 
Příspěvky: 30
Registrován: 12 zář 2011, 22:56
Bydliště: Prostějov

Další

Zpět na ostatní

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků

cron