Kalina obecná.

Kalina obecná.

Příspěvekod Vláďa Boudný » 07 bře 2011, 23:32

Nemáte někdo zkušenosti s kalinou obecnou? Kdy kopat? Jak koření? Střih? Vracení obrostu? Připadá mi, že obrůstá všude, tak by neměl být problém. Mám možnost jednu relativně zajímavou kopnout a "už se mi otevírá krumpáč v kapse". Díky za odpovědi.
Klacky v kýblu svázaný drátama???
Uživatelský avatar
Vláďa Boudný
 
Příspěvky: 558
Registrován: 04 čer 2010, 12:52
Bydliště: Plzeň

Re: Kalina obecná.

Příspěvekod Petr C » 10 bře 2011, 17:06

Kalinu jsem měl pár roků v záhoně pro zesílení, bude to trojkmen. V záhoně už i několikrát vykvetla.
V půli léta jsem ji pořádně seřezal a probral vhodné větve. Vždy znovu dobře prorašila z mnoha pupenů i ze starého dřeva. Je poměrně náchylná na mšice - nové přírůstky jsou hodně měkké, takže jim moc chutnají.
Moc zkušeností ale zatím nemám. Vykopat šla dobře (konec března), snesla i tvrdší zacházení, ale musel jsem ji držet celou sezónu v polostínu (kvůli tomu drastičtějšímu přesazení). Ale dobře jí pomohlo loňské studené deštivé počasí.
Mám ji první rok ve směsi rašeliny, štěrku a antuky. Přes zimu je zřejmě třeba ji dobře chránit -odešly všechny přírůstky od poloviny léta dále. Nejlepší by asi byl nějaký bezmrazý prostor. Ale stále má mnoho dalších pupenů, tak to snad nebude neštěstí. Tenší větve jsou dost nevzhledné -ustřižené konce jsou hranaté a duté a moc se nezavalují, ale silnější už vypadají "normálně" a také zavalují rány. Ale s olistěním a při větší velikosti rostlina vypadá lépe.
Se zálivkou bych byl opatrný, připadá mi, že je nutná dobrá drenáž a nesnese přemokření.
Zatím jsem s ní spokojený, letos se ukáže, jak jí to půjde v nádobě.
Petr C
 
Příspěvky: 177
Registrován: 12 úno 2009, 12:33
Bydliště: blízko Brna

Re: Kalina obecná.

Příspěvekod Vláďa Boudný » 10 bře 2011, 20:45

Dík za odpověď, mám radost, že tak skvěle obráží. Nebyla by nějaká fotka? Pěknou kalinu šohin jsem objevil na stránkách Rožnovských bonsaistů :jedna: . Doufám, že už nějakej výraznější mráz nebude a v neděli jí exhumuji. Nebo mám ještě počkat?
Klacky v kýblu svázaný drátama???
Uživatelský avatar
Vláďa Boudný
 
Příspěvky: 558
Registrován: 04 čer 2010, 12:52
Bydliště: Plzeň

Re: Kalina obecná.

Příspěvekod Ladislav Kotál » 10 bře 2011, 21:04

Po exhumaci na ní hoď bílou netkanou textilii :jedna:
„Věnuj se věcem, které můžeš změnit. Co změnit nemůžeš, na to neplýtvej časem ani energií.“
Uživatelský avatar
Ladislav Kotál
 
Příspěvky: 4195
Registrován: 02 úno 2009, 08:14
Bydliště: Útušice u Plzně
člen ČBA: ano

Re: Kalina obecná.

Příspěvekod Vláďa Boudný » 11 bře 2011, 07:01

Dobrá, takže chránit před mrazem.
Klacky v kýblu svázaný drátama???
Uživatelský avatar
Vláďa Boudný
 
Příspěvky: 558
Registrován: 04 čer 2010, 12:52
Bydliště: Plzeň

Re: Kalina obecná.

Příspěvekod Lukáš Sirotný » 11 bře 2011, 09:44

Naše kalina má svůj vývoj zdokumentován tady - http://www.bonsairoznov.cz/clanky/bonsa ... hohin.html.
Před mrazy jsme ji nikdy nechránili, už roky je přes zimu normálně pod policemi na štěrku, a zatím nebyl problém.
Přemokřit kalinu snad ani nejde, protože při olistění má dost velký odpar, právě naopak si musíme dávat velký pozor na přesušení, po kterém velice ráda shazuje listy - skoro každý rok se nám takto přes léto částečně "odlistí", do podzimu ale zas rychle doroste :) .
Uživatelský avatar
Lukáš Sirotný
 
Příspěvky: 1044
Registrován: 09 úno 2009, 10:15
Bydliště: Rožnov pod Radhoštěm
člen ČBA: ano

Re: Kalina obecná.

Příspěvekod Vláďa Boudný » 11 bře 2011, 10:03

Lukáši :clap: . Zmenšení listů je opravdu skvělé. Parádní kousek a cenné informace. dík.
Klacky v kýblu svázaný drátama???
Uživatelský avatar
Vláďa Boudný
 
Příspěvky: 558
Registrován: 04 čer 2010, 12:52
Bydliště: Plzeň

Re: Kalina obecná.

Příspěvekod Petr C » 11 bře 2011, 15:01

K tomu přemokření: psal jsem, že byl stromek čerstvě přesazený do kontejneru a že se mu to moc nelíbilo - tedy že byl mnohem háklivější na nejrůznější výkyvy pěstování. Ve volné půdě nebo už v dobře zapěstovaném stavu souhlasím, že je kalina žíznivá a nejde ji přelít a stejně tak, že v dobrém zdravotním stavu bezproblémově přezimuje.
Nějakou fotku pořídím, ale do Lukášova parádního stromku má dost daleko - teprve přišel do kontejneru, takže na pořádné bonsajové tvarování teprve čeká.
Petr C
 
Příspěvky: 177
Registrován: 12 úno 2009, 12:33
Bydliště: blízko Brna

Re: Kalina obecná.

Příspěvekod Vláďa Boudný » 27 črc 2011, 18:04

Tak posílam fotky kaliny. 19.7. jsem se rozhod, že i kyž jsem ji letos vykopal, zariskuju si, drasticky jí zredukuju počet kmínků a nechám jí jen kosterní větve. Rostlina se chová neskutečně vitálně a už dnes, po deseti dnech, je z ní zase zelená koule. Je to vděčný plevel.
0.jpg
Původní křoví po vykopání
0.jpg (135.57 KiB) Zobrazeno 5281 krát
1.jpg
Pohledovka
1.jpg (79.55 KiB) Zobrazeno 5275 krát
2.jpg
2.jpg (72.73 KiB) Zobrazeno 5281 krát
3.jpg
3.jpg (81.76 KiB) Zobrazeno 5278 krát
4.jpg
4.jpg (77.68 KiB) Zobrazeno 5277 krát
Naposledy upravil Vláďa Boudný dne 27 črc 2011, 18:06, celkově upraveno 1
Klacky v kýblu svázaný drátama???
Uživatelský avatar
Vláďa Boudný
 
Příspěvky: 558
Registrován: 04 čer 2010, 12:52
Bydliště: Plzeň

Re: Kalina obecná.

Příspěvekod Vláďa Boudný » 27 črc 2011, 18:04

Ještě detail
5.jpg
5.jpg (78.04 KiB) Zobrazeno 5277 krát
Klacky v kýblu svázaný drátama???
Uživatelský avatar
Vláďa Boudný
 
Příspěvky: 558
Registrován: 04 čer 2010, 12:52
Bydliště: Plzeň

Další

Zpět na ostatní

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron