Trnka

Re: Trnka

Příspěvekod Jarda Marek » 04 bře 2009, 20:44

Díky za vysvětlení potřebuji otevřít oči :oops: málo ty fotky studuju a to je chyba :oops: , ještě jednou dík. :P
Osvojte si základy své práce, jedině tak se můžete stát skutečnými mistry.
Ať nám rostou. Jarda.
bonsai-greenhorn@email.cz
Uživatelský avatar
Jarda Marek
 
Příspěvky: 4269
Registrován: 01 úno 2009, 10:35
Bydliště: okres Litoměřice
člen ČBA: ano

Re: Trnka

Příspěvekod Jiří Svačina » 04 bře 2009, 22:15

Tak jedna už jarní - trnky když kvetou jsou krásné, je jich tu kolem hodně, stráně jsou jimi když kvetou bílé, ale jinak jsou to mrchy - špatně se přenáší, mají hrozné kořeny, nejdou vykopat, obrážejí z kořenů atd. Ale nahráli jste mi, prohrábl jsem archív, a vkládám pro potěchu oka jednu rostlinu - podle mě super. Obrázek je z roku 2003 - německé klubové výstavy v Hofu.
V kulruře je vzácně vidět i kultivar plnokvětý - ale pozor při stříhání, všechny kvetou jen na krátkých mladých výhonech ...
Jiří Svačina - www.bonsai.cz
Uživatelský avatar
Jiří Svačina
 
Příspěvky: 679
Registrován: 06 úno 2009, 19:44
Bydliště: Zastávka u Brna

Re: Trnka

Příspěvekod Ladislav Kotál » 04 bře 2009, 22:24

Tahle kytka by mohla jít na výstavu! Pěkné! :P :P
„Věnuj se věcem, které můžeš změnit. Co změnit nemůžeš, na to neplýtvej časem ani energií.“
Uživatelský avatar
Ladislav Kotál
 
Příspěvky: 4195
Registrován: 02 úno 2009, 08:14
Bydliště: Útušice u Plzně
člen ČBA: ano

Re: Trnka

Příspěvekod Mirek Halatin » 04 bře 2009, 22:27

Láďo já ti nevim... mě se zdá, že ona na výstavě je.... :lol: :lol: :lol: lehká nepozornost :)
Mirek Halatin
 
Příspěvky: 220
Registrován: 13 úno 2009, 12:19

Re: Trnka

Příspěvekod Jarda Marek » 05 bře 2009, 06:07

Je to pěkná kytka. Trnku nemám ale na jařena ní jdu, protože kvetoucí mě vždycky dostanou je to moje slabina. Na druhou stranu si říkám, že by mělo být jaro kuli těm květům 4x do roka. :lol:
Osvojte si základy své práce, jedině tak se můžete stát skutečnými mistry.
Ať nám rostou. Jarda.
bonsai-greenhorn@email.cz
Uživatelský avatar
Jarda Marek
 
Příspěvky: 4269
Registrován: 01 úno 2009, 10:35
Bydliště: okres Litoměřice
člen ČBA: ano

Re: Trnka

Příspěvekod Martin Iša » 05 bře 2009, 12:13

Pane Svačino, máte nějaké zkušenosti s Trnkami?Já nemám totiž vůbec žádné. :oops: Něco jsem pohledal, ale je to všechno takové obecné.Existuje víc druhů, podle mě asi ano.Mě osobně matou listy.Je to tak, nebo se pletu?Prosím , kdyby jste měl nějaké informace, zkušenosti.Děkuji už předem :P
Nikdy nesoupeř s blbcem.
Stáhne Tě na svou úroveň a tam tě převálcuje svými zkušenostmi.




775 164 435 martin.isa@seznam.cz
Martin Iša
 
Příspěvky: 3778
Registrován: 03 bře 2009, 17:28
Bydliště: Kaplice
člen ČBA: ano

Re: Trnka

Příspěvekod Petr C » 05 bře 2009, 16:15

Zdravím Martine,
parádní kousek! jak se ti ho podařilo dostat ze země ? Hřížení nebo bagr?
Já jsem se k trnce dostal jen jako k proutku a dopěstovával jsem. Do dnes ale má mizerné kořeny-byl to kořenový výmladek. Letos ho zkusím poprvé seříznout a založit tak trochu slušnější nebari.
Petr C
 
Příspěvky: 177
Registrován: 12 úno 2009, 12:33
Bydliště: blízko Brna

Re: Trnka

Příspěvekod Martin Iša » 05 bře 2009, 16:40

Také zdravím. :P Ohledně vyzvednutí, psal jsem o tom už na vláknu zavalování ran.Sám jsem byl překvapen. :shock: Napíšu to ještě jednou zjednodušeně. ;) Stanoviště: Vant u kolejí.Zemina : Šťěrk+ta zemina co tam byla. :P Kůlový kořen a dvě patra 8-) kořenění 8-) .Spodní jsem odříznul, jedna sezona:zatím jede dobře. ;) Ale s pěstováním zkušenosti nemám žádné :( Rád si nechám poradit.
Nikdy nesoupeř s blbcem.
Stáhne Tě na svou úroveň a tam tě převálcuje svými zkušenostmi.




775 164 435 martin.isa@seznam.cz
Martin Iša
 
Příspěvky: 3778
Registrován: 03 bře 2009, 17:28
Bydliště: Kaplice
člen ČBA: ano

Re: Trnka

Příspěvekod Jiří Svačina » 05 bře 2009, 23:00

Trnka je botanickým názvem Prunus spinosa a patří do čeledi Amygdalaceae - tedy mandloňovité...
Rodu je věnováno v zahradnickém naučném slovníku 7stránek. Patří sem asi 200 druhů - tedy z těch známějších a u nás rostoucích nejen trnky ale i třešně, višně, švestky, brostve, meruńky, mandloně a množství jejich kříženců...příbuzné jim jsou tedy všechny užitkové peckoviny a třeba i sakury... Mě několik drobnějších rostlin v nádobách řadu let bez nějakých potíží roste, ale nějaké větší zkušenosti s těmito druhy v bonsai miskách nemám. Tady u nás je jich spousta plevelivých v remízcích a na okrajích lesů. Slabší jsou však vesměs kořenovými výmladky a celé keře bývají navzájem pod zemí propojené...dá hodně práce je vykopat. Koření celkem bez problémů, ale jak jsem zmínil výše, v nádobách s nimi nemám více zkušeností...
Jiří Svačina - www.bonsai.cz
Uživatelský avatar
Jiří Svačina
 
Příspěvky: 679
Registrován: 06 úno 2009, 19:44
Bydliště: Zastávka u Brna

Re: Trnka

Příspěvekod Martin Iša » 06 bře 2009, 08:43

Děkuji, toto jsem tak nějak věděl.Myslel jsem ale přímo Prunus spinosa, jestli existuje nějaká varieta jiná.Asi jsem to špatně napsal. :roll: Proto že si myslím, připadá mě , že se liší už podle toho kde zrovna rostou.Nevím, možná se mýlím. ;)
Nikdy nesoupeř s blbcem.
Stáhne Tě na svou úroveň a tam tě převálcuje svými zkušenostmi.




775 164 435 martin.isa@seznam.cz
Martin Iša
 
Příspěvky: 3778
Registrován: 03 bře 2009, 17:28
Bydliště: Kaplice
člen ČBA: ano

PředchozíDalší

Zpět na ostatní

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků