Spiraea ( Tavolnik) na kameni

Spiraea ( Tavolnik) na kameni

Příspěvekod Ivet » 22 dub 2010, 20:47

Ahoj greenhorni. Pred tyzdnom som v jednej okrasnej skole u nas pri Piestanoch zrakom zavadila o maly stromcek v crepniku, ktory mam zaujimave male zrovna rasiace cervene listocky. Kmienok rastlinky bol pokruteny a z neho vyrastali dlhsie tenke vyhony v nepravidelnej korunke. Tak som sa predavacky spytala co je to za rastlinu. Vraj Spiraea, resp. Tavolnik. Hned sa mi pacil a uz som v nom videla maly shohincek. Substrat bol zjavne minimalne minulorocny, tak som sa doma rozhodla ho hned presadit do priepustnejsieho. Po pracnom rozobrani raselinoveho prerasteneho balu a vyplachnuti korenov som si uvedomila, ze korene su idealne vyvinute pre obopnutie kamena. Jeden vhodny som doma nasla a tak svetlo sveta uzrel moj prvy strom na kameni. Korene som zafixovala steparskou paskou a stromcek na kameni dala do vhodneho kvetinaca s zasypala drobnym zeolitom. Listky sa rozvijaju a rasia aj nadalej, tak som presvedcena, ze presadenie a novy substrat sa tavolniku paci. No a o nejakych par rockov Vam snad niekde na webe predstavim tohto malebo fesaka v plnej krase. Zatial pohlad na vychodzi stav po malom zostrihani koruny. Odrezky som dala zakorenit, ak sa ujmu, bude dalsi material na vystrajenie :wink:
Přílohy
Spiraea-0410.JPG
Spiraea-0410.JPG (47.24 KiB) Zobrazeno 2286 krát
Ivet
 
Příspěvky: 352
Registrován: 06 úno 2009, 21:35
Bydliště: SK, Banka, okr. Piešťany

Re: Spiraea ( Tavolnik) na kameni

Příspěvekod petradelt » 23 dub 2010, 07:27

Ivet loni jsem koupil podobný Tavolník, odřízlé větvičky v pohodě zakořenily a dnes již mají nové lístky. Žádný problém.
Stejně jak píšeš ty, spodek s pohybem, vrchní dlouhé rovné větvičky, a hezký dřevo do červena.
Dát na kámen mě nenapadlo, :think: třeba příště
Petr z New Bubu
Petr z New Bubu
Uživatelský avatar
petradelt
 
Příspěvky: 951
Registrován: 04 čer 2009, 19:24
Bydliště: Nové Strašecí Okr. Rakovník
člen ČBA: ano

Re: Spiraea ( Tavolnik) na kameni

Příspěvekod Vahada » 23 dub 2010, 09:34

Ivet moc to na obrázku nevidím, ale zdá se mi, že máš rostlinu na vrcholu kamenu. Já jsem před dvěma roky udělal podobný pokus se dvěma stromky, které nedovedu určit, ale možná to bude Acer tataricum. Letos jsem je konečně vyndal do misky, do teď byly v záhonu. Samozřejmě jsou poznamenané mojí nezkušeností.
Oba stromky jsou usazené na vrcholu kamenu a nevypadá to dobře, myslím, že by měla být část kamenu výš jak začátek kmene. Vypadá to zkrátka špatně. Ty máš kamen relativně malý, třeba to bude vypadat lépe.
Druhá chyba je nevhodně vybraný stromek. Ani po dvou letech kořeny pevné neobemkly kamen (kamen jde lehce vyndat, dokonce mám někde mezery mezi kořeny a kamenem a to jsem měl kořeny pevně přitažené roubovací páskou.
Zkušenosti nemám, ale zdá se mi, že vhodným stromkem by byl např. Acer buergerianum.
Máte někdo zkušenosti - který stromek je pro tuto techniku dobrý?
Zkusím ty moje paskvily nafotit a dát je sem dodatečně, ať alespoň ostatní nedělají stejné chyby jako já.
Vašek Hadrava
vahad@tiscali.cz
Uživatelský avatar
Vahada
 
Příspěvky: 616
Registrován: 20 lis 2009, 16:46
Bydliště: Bílina okr.Teplice

Re: Spiraea ( Tavolnik) na kameni

Příspěvekod Ladislav Kotál » 23 dub 2010, 09:56

Vašku, podle mého je jedno jaký to bude stromek, jen chce začít obepínat kámen s tenkými kořínky, pevně je přichytit a minimálně 4-5 let bude trvat, než pevně ulpí na kameni.A myslím že by to mělo fungovat u všech dřevin.
„Věnuj se věcem, které můžeš změnit. Co změnit nemůžeš, na to neplýtvej časem ani energií.“
Uživatelský avatar
Ladislav Kotál
 
Příspěvky: 4195
Registrován: 02 úno 2009, 08:14
Bydliště: Útušice u Plzně
člen ČBA: ano

Re: Spiraea ( Tavolnik) na kameni

Příspěvekod Vahada » 23 dub 2010, 20:54

Láďo, nevím, nevím.... Podle mě jsou některé rostliny vhodnější než jiné.
Nafotil jsem ten svůj pokus. Rostliny jsou jen vyndané ze záhonu a zastřižené. Po dvou letech v záhonu jsem čekal, že budou ty kořeny lepší.
IMG_6247.JPG
První pokus

IMG_6249.JPG
První pokus, celkový pohled

IMG_6250.JPG
Druhý pokus

IMG_6251.JPG
Druhý pokus

IMG_6252.JPG
Druhý pokus
Vašek Hadrava
vahad@tiscali.cz
Uživatelský avatar
Vahada
 
Příspěvky: 616
Registrován: 20 lis 2009, 16:46
Bydliště: Bílina okr.Teplice

Re: Spiraea ( Tavolnik) na kameni

Příspěvekod Ladislav Kotál » 25 dub 2010, 19:08

Já myslím, že je to pěkný, asi by to chtělo ještě jednou zamotat kolem kamene silonovou punčochou, hodně utahovat, na misku dát květník-plastový a kámen s kořeny obložit rašeliníkem. Ten ti podpoří růst jemných noných kořenů a ty staré silné postupně nahrazovat těmi jemnějšími při přesazování a postupně ubírat množství rašeliníku v květníku (každý rok) , aby si mladé a nové kořínky postupně zvykaly na světlo a tvořila se na nich borka. :jedna:
„Věnuj se věcem, které můžeš změnit. Co změnit nemůžeš, na to neplýtvej časem ani energií.“
Uživatelský avatar
Ladislav Kotál
 
Příspěvky: 4195
Registrován: 02 úno 2009, 08:14
Bydliště: Útušice u Plzně
člen ČBA: ano

Re: Spiraea ( Tavolnik) na kameni

Příspěvekod Vahada » 25 dub 2010, 20:38

Asi to zkusím, na tomhle nemám co ztratit - radu jsi mi dal podrobnou.
Mám teď dost semenáčů Acer palmatum, tak to zkusím s nimi. Letos jsem jich pár dal do vyšších kontejnerů a příští rok je zkusím na kamen.
Vašek Hadrava
vahad@tiscali.cz
Uživatelský avatar
Vahada
 
Příspěvky: 616
Registrován: 20 lis 2009, 16:46
Bydliště: Bílina okr.Teplice

Re: Spiraea ( Tavolnik) na kameni

Příspěvekod Ivet » 08 čer 2010, 19:57

... no tavolnicek sa ma celkom dobre, sfarbili sme sa dozelena a aj sme zakvitli :D . Tesim sa z neho a dufam, ze o 1-2 roky budem moct skontrolovat, ci sa na kameni usadil.
Přílohy
Spiraea-062010.JPG
Spiraea-062010.JPG (61.25 KiB) Zobrazeno 1836 krát
Ivet
 
Příspěvky: 352
Registrován: 06 úno 2009, 21:35
Bydliště: SK, Banka, okr. Piešťany

Re: Spiraea ( Tavolnik) na kameni

Příspěvekod Jarda Marek » 08 čer 2010, 20:12

Držím palce vypadá zajímavě :jedna:
Osvojte si základy své práce, jedině tak se můžete stát skutečnými mistry.
Ať nám rostou. Jarda.
bonsai-greenhorn@email.cz
Uživatelský avatar
Jarda Marek
 
Příspěvky: 4269
Registrován: 01 úno 2009, 10:35
Bydliště: okres Litoměřice
člen ČBA: ano

Re: Spiraea ( Tavolnik) na kameni

Příspěvekod Martin Iša » 08 čer 2010, 20:26

No, jede pěkně. :jedna: Jestlipak taky zmenšuje listy? :think:
Nikdy nesoupeř s blbcem.
Stáhne Tě na svou úroveň a tam tě převálcuje svými zkušenostmi.




775 164 435 martin.isa@seznam.cz
Martin Iša
 
Příspěvky: 3778
Registrován: 03 bře 2009, 17:28
Bydliště: Kaplice
člen ČBA: ano

Další

Zpět na ostatní

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků