Buxus Sempervirens

Re: Buxus Sempervirens

Příspěvekod dan » 08 bře 2010, 16:41

Děkuji za podporu ;)
Dan Hrdý


...Někdo tvrdí, že jsem flegmatik...ale mě je to jedno... ;)
Uživatelský avatar
dan
 
Příspěvky: 124
Registrován: 24 úno 2010, 11:59
Bydliště: Praha

Re: Buxus Sempervirens

Příspěvekod Ivet » 08 bře 2010, 21:36

Dane chod do toho, ked nebude az tak premokrena a zmrznuta zem, opatrne odhrnaj zeminu okolo kmena a ak najdes vela drobnych vlasocnic a nie len hrube vodive korene, vo vzdialenosti cca 20-30 cm od kmena podla mna mozes zacat kopat. Sice neviem ako vyzeraju korene u buxusu vo volnej pode, ale ja som na jesen kupila jeden velky zo zahradnictva a viem, ze aspon 2 roky nebol presadzovany a ten mam same vlasocnicove korene a skoro ziadne hrube. Bol ich plny crepnik. Takze som musela 1/2 redukovat a tomu zodpovedala aj redukcia nadzemnej casti. Zasadeny do priepustneho substratu, zimovany na nevykurovanej svetlej chodbe a teraz som na moje potesenie zbadala, ze sice niektore konariky su suche, ale na inych sa objavili rasiace zelene puciky, tak dufam, ze tych zivych bude viac ako uschnutych. Tak drzim palce a ked tak potom nafot ako vyzeraju korene pri kmeni nech sme aj my o cosi mudrejsi do buducna pri kopani stareho buxusu z volnej pody ;)
Přílohy
Buxus-1009 (2).JPG
cela rastlina
Buxus-1009 (2).JPG (50.37 KiB) Zobrazeno 2375 krát
Buxus-091009 (3).JPG
takto vyzerali korienky
Buxus-091009 (3).JPG (51.09 KiB) Zobrazeno 2372 krát
Buxus1-1109.JPG
po redukcii nadzemnej casti
Buxus1-1109.JPG (41.25 KiB) Zobrazeno 2371 krát
Ivet
 
Příspěvky: 352
Registrován: 06 úno 2009, 21:35
Bydliště: SK, Banka, okr. Piešťany

Re: Buxus Sempervirens

Příspěvekod dan » 08 bře 2010, 22:03

Samozřejmě, zkusím nafotit nějaký postup. Třeba se to bude hodit i ostatním Greenhornům. Právě že po předběžném ohledání jsou vlásčité kořeny vpodstatě úplně všude, i centimetr pod povrchem. toho bych se nebál. Ale přestože odborná literatura trvrdí, že buxus má plochý hustě prorostlý kořenový bal, nejsem si právě jistý u tak starého stromku. Už se mu právě moc nechce růst. Ale myslím, že mu ten prořez jen prospěje.
Dan Hrdý


...Někdo tvrdí, že jsem flegmatik...ale mě je to jedno... ;)
Uživatelský avatar
dan
 
Příspěvky: 124
Registrován: 24 úno 2010, 11:59
Bydliště: Praha

Re: Buxus Sempervirens

Příspěvekod Toša » 08 bře 2010, 22:25

Taky jsem kopal něco podobného neboj se a jdi do toho kořenu celkem dost a ani ne hluboko a měj trpělivost pokud se hned nezazelena je dobrý bojovnik
Uživatelský avatar
Toša
 
Příspěvky: 20
Registrován: 15 led 2010, 23:44
Bydliště: Stará 27 Krnov

Re: Buxus Sempervirens

Příspěvekod Ladislav Kotál » 09 bře 2010, 08:45

Dane, ještě se vrátím k přesazování. Vyper všechnu zeminu pomocí proudu vody a háčku na kořeny,prostříhej bal do plocha, vystříhej do něj "hvězdici" a potom velmi pečlivě dřevěnou hůlkou vprav mezi kořínky nový substrát. Vyplatí se to, být pečlivý, aby nevznikly mezi kořínky vzduchové kapsy, kde by kořínky uhynuly. Redukci nadzemní části můžeš udělat až k prvním potřebným zeleným výhonům. Je to super materiál, který obráží i ze starého dřeva kmene. Korunu potom vypěstuješ z nových výhonů, protože silnější se hrozně dobře lámou a pokud se ti povede větev ohnout do požadovaného místa, skoro stejně vždy uhyne. Buxus nemá rád radikální ohyby starého dřeva a je opravdu lepší korunu vypěstovat novou. :jedna:
„Věnuj se věcem, které můžeš změnit. Co změnit nemůžeš, na to neplýtvej časem ani energií.“
Uživatelský avatar
Ladislav Kotál
 
Příspěvky: 4195
Registrován: 02 úno 2009, 08:14
Bydliště: Útušice u Plzně
člen ČBA: ano

Re: Buxus Sempervirens

Příspěvekod dan » 09 bře 2010, 18:04

no s tou korunou to taky nebude jednoduchý. první větve začínají až tak v 1,2m, celé větve mají cca 2,1m a lístky jsou jen na koncích, kam dopadá světlo (je to "koště". takže koruna je uvnitř, kde bych řezal úplně holá. jen právě doufám, že se mu při tom stáří bude chtít obrážet do starého dřeva, protože jsem počítal, že ty větve říznu přibližně 60-70cm od rozvětvení kmínku, takže vzniknou vpodstatě holé klacky, které budu muset znovu dopěstovat (doufám). spodek je taky sranda: po předběžném hrabání, abych se seznámil s tím, co mě čeká, sem ještě po třiceti centimetrech nenarazil na rozvětvení kořenů (nejsem si jist, jestli se dá ještě v takové hloubce hovořit o nebari :D ) celá obkopaná vrstva byla prorostlá hustou sítí vlásčitých kořenů, které bych chtěl obětovat za cenu vyzdvihnutí kmínku nad zem. má docela úctyhodné rozměry - výška cca 40cm a průměr cca 30cm (proto jsem taky přemýšlel o tom kalfasu). takže chci jít až pod rozumnou vrstvu hlavních kořenů, abych tam nabral dostatek vlasčitých kořenů, tedy cca 80cm do země. jsem zvědavej na to nebari :) jinak s postupem přesazení s tebou souhlasím, jen bych mu chtěl ještě dopřát trochu živého rašeliníku u kořenů, abych ho trochu vyprovokoval. ;)
Dan Hrdý


...Někdo tvrdí, že jsem flegmatik...ale mě je to jedno... ;)
Uživatelský avatar
dan
 
Příspěvky: 124
Registrován: 24 úno 2010, 11:59
Bydliště: Praha

Re: Buxus Sempervirens

Příspěvekod Honza Zatřepálek » 09 bře 2010, 18:11

Buxus obráží i z kořenů když ho ve volné seřízneš na pařez.Co se týká kořenů moje zkušenost je taková že vytváří chuchvalce jemných kořenů a vetšinou jeden silný jako pokračování kmene.Obkopej ho a vyzvedni z balem.Tlustý kořen uřízni.Pak bal namoč.A až změkne tak ho rozeber,nejlépe proudem vody z hadice.Snaž se zachovat ty chuchvalce kořenů.
Tvoje bonsai-to jsi ty.
Uživatelský avatar
Honza Zatřepálek
 
Příspěvky: 1433
Registrován: 02 úno 2009, 13:40
Bydliště: Neratovice
člen ČBA: ano

Re: Buxus Sempervirens

Příspěvekod dan » 09 bře 2010, 18:33

Díky. No a toho sem se právě bál, že bude mít masivní kůlovej kořen :blednu: :lol: Si tam pod ten bal asi natahám i haicmany (stropní výstuže) :lol: :lol: :lol:
Dan Hrdý


...Někdo tvrdí, že jsem flegmatik...ale mě je to jedno... ;)
Uživatelský avatar
dan
 
Příspěvky: 124
Registrován: 24 úno 2010, 11:59
Bydliště: Praha

Re: Buxus Sempervirens

Příspěvekod Ladislav Kotál » 09 bře 2010, 18:42

Dane, odkopej to z jedné strany pod něj a budeš chytřejší.Kořen upal a jak píše Honza namočit, proprat,prostříhat, zasadit. Zkracovat můžeš postupně.
„Věnuj se věcem, které můžeš změnit. Co změnit nemůžeš, na to neplýtvej časem ani energií.“
Uživatelský avatar
Ladislav Kotál
 
Příspěvky: 4195
Registrován: 02 úno 2009, 08:14
Bydliště: Útušice u Plzně
člen ČBA: ano

Re: Buxus Sempervirens

Příspěvekod dan » 21 bře 2010, 19:04

Tak jsem myslel, že to kopání bude horší, ale byl to plochý kořenový bal, střídavě vlásčité kořeny a silné kořeny (max. tloušťka cca 4cm) na všechny strany. Bal díky tomu "ježku" drží krásně pohromadě, takže ho není třeba ani bandážovat. klasické nebari se nekoná, je to prostě cikcak, jak mu to vyšlo. Záda bolej :| ale snad z něj bude časem pěknej kousek ;) Na ten věk (115) je tedy u Buxusu kořenový systém stále dost jemný. Nebyl ani moc problém se s balem dostat na hloubku (zatím) cca 30cm. Na fotoseriál nebylo moc času, byl jsem na to sám. :blednu:
Přílohy
náhled-1010087.jpg
kořenový bal před očistou a zaříznutím silných kořenů
Dan Hrdý


...Někdo tvrdí, že jsem flegmatik...ale mě je to jedno... ;)
Uživatelský avatar
dan
 
Příspěvky: 124
Registrován: 24 úno 2010, 11:59
Bydliště: Praha

PředchozíDalší

Zpět na ostatní

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků

cron