Ulmus parvifolia

Ulmus parvifolia

Příspěvekod Stenly » 21 lis 2014, 22:44

Tak jsem byl dnes potěšit oko a duši. Navštívil jsem zahradnictví Tonja a Isabelia. Vzhledem k tomu, že to mám pár kilometrů tak navštěvuji tyto zahradnictví docela pravidelně. A můžu vám říct, že ty proměny během roku jsou krásné. Letošní nástup zimy umožňuje mít rostliny ještě venku a tak byly skoro všechny vystaveny. Akorát jsem udělal chybu a nevzal si foťák, takže vám, co se sem jen tak nedostanou se omlouvám. Ale prostě krása a nádhera.
A abych je trošičku podpořil, tak jsem si zakoupil jedem exemplář. Cena dostupná , kvalita taky. No posuďte. Podzim je podzim.
Fotky jsou zatím ze sklepa, ale dodám hezčí. Doufám, že nestačí opadnout než se k tomu dostanu.
SAM_6775 (520x390).jpg
SAM_6775 (520x390).jpg (111.74 KiB) Zobrazeno 4982 krát

SAM_6782 (520x390).jpg
SAM_6782 (520x390).jpg (132.48 KiB) Zobrazeno 4975 krát
Naposledy upravil Stenly dne 23 lis 2014, 21:51, celkově upraveno 1
Úspěch si žádá mnoho obětí, ale kde je vzít???
Uživatelský avatar
Stenly
 
Příspěvky: 60
Registrován: 27 kvě 2014, 18:49
Bydliště: Nivnice

Re: Ulmus parviflora

Příspěvekod Milan Pecháček » 22 lis 2014, 11:05

Tak to je parádní kup :clap: škoda, že to mám tak strašně daleko :?
Milan Pecháček
 
Příspěvky: 85
Registrován: 27 kvě 2014, 18:26
Bydliště: Ústí nad Orlicí

Re: Ulmus parviflora

Příspěvekod Stenly » 23 lis 2014, 20:19

Díky, tady posílám v denním světlu. Trochu vyladím kosterní větve a budu se těšit z jeho krásy. :P
Přílohy
SAM_6789 (520x390).jpg
SAM_6789 (520x390).jpg (133.32 KiB) Zobrazeno 4800 krát
Úspěch si žádá mnoho obětí, ale kde je vzít???
Uživatelský avatar
Stenly
 
Příspěvky: 60
Registrován: 27 kvě 2014, 18:49
Bydliště: Nivnice

Re: Ulmus parvifolia

Příspěvekod Ondra Šrámek » 27 lis 2014, 19:24

Pěkný kousek, zeptám se, jak ho chceš zimovat? Já bojužel zimuju na parapetě a tam vždycky živoří celou zimu a pak se rozjede na jaro, když ho dám ven. Teďka mi chudák zrovna narašil(po přesunu z venku). Ale to dělá vždycky.
světlu vstříc
Uživatelský avatar
Ondra Šrámek
 
Příspěvky: 86
Registrován: 25 bře 2010, 18:34
Bydliště: kousek od Vsetína

Re: Ulmus parvifolia

Příspěvekod Stenly » 26 pro 2014, 11:15

Ondro, bude z ostatními stromy na zimovišti. Prodejce říkal, že ho mám nechat tak do -10 venku, to v pohodě zvládne. Ale vloni jsem měl jeden z Libčan venku celou zimu a bez problémů to přežil. Ale zas byla mírná zima, to je fakt. Tak ho na ty třeskuté mrazy schovám.
Úspěch si žádá mnoho obětí, ale kde je vzít???
Uživatelský avatar
Stenly
 
Příspěvky: 60
Registrován: 27 kvě 2014, 18:49
Bydliště: Nivnice

Re: Ulmus parvifolia

Příspěvekod Jarek Servus » 27 pro 2014, 17:22

Na chráněném stanovišti a při mírné zimě bez velkých výkyvů by měl přežít, ale taky nemusí. Jistější je ho dát do chladna třeba na chodbu.
Jarek
Nemusí pršet, stačí když leje
jpms@volny.cz
http://www.bkhana.cz/.
Uživatelský avatar
Jarek Servus
 
Příspěvky: 2640
Registrován: 19 čer 2009, 21:23
Bydliště: Drahanská vysočina
člen ČBA: ne

Re: Ulmus parvifolia

Příspěvekod Stenly » 31 pro 2014, 09:05

Tak nám přešly první mrazy a je čas podívat se na jilm. Na vedlejším fóru - pokojové bonsaje - chlapy psaly o zimování těchto jilmů. Trochu jsem se zděsil tak jsem zvědavý jestli omrznul nebo ne. Tedˇ zas bude chvilku tepleji tak bude moci být venku a příští rok šup s ním do sklepa. Ale to už je vlastně zítra. :shock: :!:
Tak hodně zdraví a pěstitelských úspěchů v nastávajícím roce :jedna:
Úspěch si žádá mnoho obětí, ale kde je vzít???
Uživatelský avatar
Stenly
 
Příspěvky: 60
Registrován: 27 kvě 2014, 18:49
Bydliště: Nivnice

Re: Ulmus parvifolia

Příspěvekod Jiří Svačina » 01 led 2015, 12:23

Na Bonsai-Kai v minulosti o tomto a i dalších Jilmech psalo několik sběratelů - autorů............Mám několik rostlin původně dovezených asi před dvaceti lety, v maluškých miskách jako pokojové, které zimované na chladných oknech, ale bez mrazu - zimního klidu......sice mizerně, ale rostly i v zimně... :blednu:
Následně byly zasazeny k zesílení do větších kontejnerů a zimovány několik let v hlubokém pařeništi.....Rostly už jen přes léto a zimu snášely v pohodě.... Následně byly ty větší zasazeny do volné půdy kolem oplocení..... Dnes jsou to stromy asi pět metrů vysoké.... Prosperují, jsou plodné a produkují klíčivá semena....
Pokud jsou U.parvifolia zimovány v malých plochých miskách, někde jen volně postavených , stejně tak jako všechny další obdobné rostliny které jsou při růstu ve volné půdě zcela odolné , nebo, pokud zcela nezastavily růst, ......tak mohou být v miskách, silnými mrazy, případně i výkyvy teplot, jejich kořeny mrazy poškozeny .....Nic nepokazíe uložením do krytu , ale stačí i založení do pařeniště, nebo uložení do prostor kde je teplota kolem nuly....
Těmto rostlinám příliš nesvědčí "zimování" v pokojových teplotách.....
Ale pokud to jsou čerstvé dovozy z teplých krajů, případně rostliny pěstované několik let v teplých sklenících, je vhodné je na naše zimy pozvolna - postupně aklimatizovat.... :jedna:
Jiří Svačina - www.bonsai.cz
Uživatelský avatar
Jiří Svačina
 
Příspěvky: 679
Registrován: 06 úno 2009, 19:44
Bydliště: Zastávka u Brna

Re: Ulmus parvifolia

Příspěvekod Stenly » 01 led 2015, 15:38

Děkuji pan Svačina. Mám takovou místnost, kde je skoro jak venku a když se blíží mrazy tak otevřu dveře ze sklepa a nikdy tam nemrzne. Ani nesmí, protože tam mám filtraci k bazénu. Je tam i pěkně světlo. Takže :jedna:. A tam ho uložím a bude si zvykat.
Úspěch si žádá mnoho obětí, ale kde je vzít???
Uživatelský avatar
Stenly
 
Příspěvky: 60
Registrován: 27 kvě 2014, 18:49
Bydliště: Nivnice

Re: Ulmus parvifolia

Příspěvekod Luděk Urbanič » 10 led 2015, 15:31

Plně souhlasím s Jiřím - mám ty samé zkušenosti - jen závidím ta klíčivá semena - moje jilmy taky každoročně plodí - ovšem jen jalové nažky :(

Ale tady bych chtěl upozornit na to, že plodí pouze stromy které rostou bez zásahu - pravidelně stříhané nekvetou vůbec -
to jen abysme někoho zbytečně "nenatěšili" na to, že mu jilm coby bonsai někdy pokvete.

Jinak podle fotky, kde má jilm vybarvené listy - což je známka toho, že se je chystá shodit a v této době by už měl být opadaný (některé moje jilmy letos držely listy ještě dlouho po Mikulášovi) soudím že nebyl pěstovaný někde v teple a zimování za stejných podmínek jako u jiných venkovních listnatých bonsají by mu nemělo dělat problém.
Ale na druhou stranu - opatrnost alespoň první zimu je určitě na místě.

A co se týka druhu jako takového - moje 17 letá zkušenost s ním je taková, že se zdá být dokonce v mnoha ohledech odolnější, než naše domácí dřeviny - od mrazuvdornosti (je to jedina dřevina u které mi ještě nikdy přes zimu neodešel ani jeden exemplář, včetně řízků s pár kořínky), až po řez a poměrně zásadní zásahy do kořenů.
A to nemluvím o absenci jakýchkoliv chorob a škůdců - což nemůžu říct o žádné jiné naší domácí, či zdomácnělé dřevině, kterou mám na zahradě - a že jich je.
Všechno co děláš stromům, děláš sobě.
Luděk Urbanič
 
Příspěvky: 213
Registrován: 02 led 2011, 19:13

Další

Zpět na Javor, Jilm, Topol (Acer, Ulmus, Populus)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron