Javor...špalek

Javor...špalek

Příspěvekod Lukáš Karel » 10 zář 2013, 14:34

Ahoj Greenhorni, tak vám sem přidám také jeden z mých letošních úlovků. Budu rád když ho pořádně zkritizujete a snad i poradíte jak s ním do budoucna. Kopal jsem ho už po vhodném jarním termínu, což se mi mohlo zle vymstít ale jelikož to bylo v období několikadenních děšťů, které vyústily v letošní záplavy bylo vše nacucané vodou jak houba. Asi i to zapříčinilo, že přežil, zatím drží a myslím, že se mu docela daří. Teď ho nechám rok, dva rozjet a uvidím co vyvede.

J...s 1.JPG
J...s 1.JPG (114.41 KiB) Zobrazeno 2897 krát


J...s 2.JPG
J...s 2.JPG (108.51 KiB) Zobrazeno 2899 krát


J...s 3.JPG
J...s 3.JPG (97.67 KiB) Zobrazeno 2895 krát


J...s 4.JPG
J...s 4.JPG (97.66 KiB) Zobrazeno 2891 krát


J...s 5.JPG
J...s 5.JPG (102.15 KiB) Zobrazeno 2895 krát
Uč se moudrým býti.
Uživatelský avatar
Lukáš Karel
 
Příspěvky: 5
Registrován: 24 úno 2013, 21:19
Bydliště: okres Kladno

Re: Javor...špalek

Příspěvekod Peter Petrik » 10 zář 2013, 18:14

presne ako vravíš, nechaj ho tak ak si ho tohto roku vykopal a uvidíš ako sa vyvinie. Javor je plevel ale i tak .... zatial by som ho nechal tak.
Kus tvrdej práce a za hrsť trpezlivosti je recept na úspech.
Uživatelský avatar
Peter Petrik
 
Příspěvky: 996
Registrován: 03 čer 2009, 15:55
Bydliště: Veľký Folkmár (Slovensko)

Re: Javor...špalek

Příspěvekod Martin Drábek » 10 zář 2013, 18:59

Ahoj Lukáši,

asi většina z nás měla ve svých začátcích nějaký ten javor mléč ve své "sbírce". Řeknu ti jak skončily mléče, které jsem měl já. Jednou jsem je na jaře hodil do koleček s ostatním odpadem a zbavil se jich na dobro. Opravdu je to nevhodný materiál. Samozřejmě na něm můžeš pracovat, ale mnohem vhodnější by bylo pracovat na nějaké babyce, ginalle, případně palmatu. Takže můžeš buď dát na radu a neztrácet čas s tímto druhem javoru a nebo si projít tím stejným vývovej a vyhodit ho až za pár let ;).
Uživatelský avatar
Martin Drábek
 
Příspěvky: 438
Registrován: 10 bře 2009, 21:52
Bydliště: Olomouc - Velký Týnec

Re: Javor...špalek

Příspěvekod Honza Zatřepálek » 11 zář 2013, 22:02

Lukáši vím že tě to nepotěší ale já naprosto souhlasím s Martinem.Nemusíš ho vyhazovat hned ale nevkládej do něj příliš nadějí.Je mi jasné že dnes pro něho místo na polici ještě máš.Má pěknou dutinu ale mrkni na ty hrubé kořeny a ty větve co musíš dopěstovat. Kromě toho co ti doporučil Martin tak bych řekl že ani s jilmem nebo lípou neuděláš chybu.Hodně lidí začíná s habry.Naopak ti rozhodně nedoporučuji kaštan,jasan a dub.Samozřejmě existují lidé kteří dokážou i tyhle druhy zvládnout do koukatelné podoby.Jsou to vždy lidé kteří to dělají desítky let a vědí s jakým materiálem je možné dosáhnout dobrého výsledku.Ať se ti daří.
Tvoje bonsai-to jsi ty.
Uživatelský avatar
Honza Zatřepálek
 
Příspěvky: 1433
Registrován: 02 úno 2009, 13:40
Bydliště: Neratovice
člen ČBA: ano

Re: Javor...špalek

Příspěvekod Fero » 12 zář 2013, 10:02

páni a je to určite "mléč" ? Tie listy sa mi akosi nepozdávajú.
Fero
 
Příspěvky: 18
Registrován: 21 říj 2010, 08:23

Re: Javor...špalek

Příspěvekod Martin Drábek » 12 zář 2013, 11:11

Ahoj Fero,

v ČR rostou volně v přírodě 3 druhy javorů, Mléč, Klen a Babyka. Babyka to není na 100% a jestli je to Klen, nebo Mléč je v podstatě jedno, obojí je stejně nevhodné. Ještě je možné narazit na uměle vysazené cizí druhy, jako např. zmíněná ginalla, ale ta to určitě není.

Co je to podle tebe?

M.
Uživatelský avatar
Martin Drábek
 
Příspěvky: 438
Registrován: 10 bře 2009, 21:52
Bydliště: Olomouc - Velký Týnec

Re: Javor...špalek

Příspěvekod Pavel Š. » 12 zář 2013, 11:16

Přesto, že jsou některé listy deformované zřejmě padlím, tak se ten mléč tam dá identifikovat. Ale i kdyby to byl klen, tak platí co již napsali pánové přede mnou, žádný bonsajový zázrak se z těchto javorů nedá očekávat.
P.S. Koukám, že Martin byl rychlejší. ;)
Naposledy upravil Pavel Š. dne 13 zář 2013, 09:48, celkově upraveno 1
Pavel Š.
 
Příspěvky: 642
Registrován: 20 črc 2009, 11:26
člen ČBA: ne

Re: Javor...špalek

Příspěvekod Fero » 12 zář 2013, 13:21

prizám sa, neviem. Tvar listov mi pripadá skôr na babyku, špičatosť lalokov na mléč.
Fero
 
Příspěvky: 18
Registrován: 21 říj 2010, 08:23

Re: Javor...špalek

Příspěvekod ruda.p » 12 zář 2013, 14:07

ahoj Fero
viditelně je to mleč :!: zkus si najít babyku a poznáš to na první pohled :!:
jinak nezahazuj, nepal pokud máš místo tak začni si pěstovat strom do zahrady
ono na zahradě se dá krásně tvarovat a pokud uděláš chybu tak se ti za chvilku ztratí
a ty budeš mít na zahradě stromky do tvé výšky, nebudou v míse a nebudeš mít starost se zaléváním
a budeš mít co stříhat, mísy nechej na vhodnější materiál ;)
ルドルフ - 魯道夫。- Ruda
606675920
Uživatelský avatar
ruda.p
 
Příspěvky: 1022
Registrován: 10 led 2012, 22:09
Bydliště: Praha
člen ČBA: ano


Zpět na Javor, Jilm, Topol (Acer, Ulmus, Populus)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron