Jaký to je jilm

Jaký to je jilm

Příspěvekod Dalibor Hátle » 20 pro 2011, 22:18

Zdravím, asi před 3 roky jsem koupil v zahradnictví tento údajně jilm, ale už jsem zapomněl jaký. Letos na jaře jsem ho přesadil do pěstební misky a moc se mu to nelibilo - neprospíval ale přežíval. Chci se na něj na jaro připravit :) abych mu udělal co nejlepší podmínky. To ale potřebuju vědět, co to přesně je :think: . Poznáte to někdo? Díky
Přílohy
01.JPG
01.JPG (154.81 KiB) Zobrazeno 4035 krát
Dalibor Hátle
 
Příspěvky: 81
Registrován: 20 kvě 2011, 18:22
Bydliště: Podkrkonoší

Re: Jaký to je jilm

Příspěvekod Luděk Urbanič » 20 pro 2011, 22:22

Ulmus hollandica 'Jacqueline Hillier'
No oni moc nemají rádi přesazování ani ve volné půdě - vždycky se jakoby na rok zastaví, ale pak jedou vesele dál.
Všechno co děláš stromům, děláš sobě.
Luděk Urbanič
 
Příspěvky: 213
Registrován: 02 led 2011, 19:13

Re: Jaký to je jilm

Příspěvekod Dalibor Hátle » 20 pro 2011, 22:41

Děkuji za odpověď, jdu o něm vygooglovat nějaké informace.
Dalibor Hátle
 
Příspěvky: 81
Registrován: 20 kvě 2011, 18:22
Bydliště: Podkrkonoší

Re: Jaký to je jilm

Příspěvekod Petr C » 23 pro 2011, 13:50

To se divím, mám ho taky a vegetuje bez problémů. Naopak bych ho skoro nazval nezmarem -bezvadně obráží i ze starého dřeva, řízky zakoření snadno i ve sklenici vody.
Jen nemá rád vetší a delší mráz v misce. Ve volné půdě mi ale v závětří přežíval dobře i velké mrazy, jen to chce sázet ho na jaře a ne jak je poslední léta nesmyslný trend na podzim.
Spíš si myslím, jestli ti ho neničí svilušky. Mě ho žerou skoro pravidelně (listí pak bledně a usychá a opadává, všude je plno jemných pavučinek), musím ho hlídat a stříkat a pak se dobře vzpamatuje a zase jede.
Petr C
 
Příspěvky: 177
Registrován: 12 úno 2009, 12:33
Bydliště: blízko Brna

Re: Jaký to je jilm

Příspěvekod Luděk Urbanič » 23 pro 2011, 22:53

Moje zkušenosti s tímto jilmem bych rozdelil na plusy a mínusy.

PLUSY

- neznám jiný strom,u kterého by tak ochotně sílil kmen (ve volné půdě) i při každoročním několikrát opakovaném střihu/řezu - žádné tahouny při bázi, po kterých zůstanou nevzhledné jizvy

- malé listy - při jarním rašení je hezčí snad jen modřín

- snese jakýkoli řez - obráží ochotněji než vrba kdekoli (což ale může být i nevýhoda)

- snadné řízkování, hřížení


MÍNUSY

-velmi křehké dřevo - i staré větve třeba 2 cm v průměru se velmi snadno ulomí - zapomeňte na nějaké drátování, natož pak ohyby kmene

- kromě zmíněných svilušek mají mladé listy rády mšice - na jejich medovici se pak množí černi

- po jakémkoli zásahu do kořenů se těžko vzpamatovávají, první rok slabě rostou, někdy se jakoby začne sesychat a scvrkávat kůra

- hlavně u starších rostlin neustálý boj s kořenovými výmladky

- paradoxně sem dám i bujný růst - prakticky kterýkoliv výhon se rozhodne, že bude terminálem (ať je při bázi, nebo vysoko v koruně) a jede - a když se neuhlídá, je z něj na konci sezony klacek s průměrem kolem 2 cm - což může zhatit naše dosavadní snahy o vytvoření nějaké koruny



Mimo to mám ještě vysledované, že řízky lépe rostou první roky v kontejnerech, než ve volné půdě - asi tak čtvrtým rokem se to obrací.

Hledal jsem nějaké fotky svých jilmů, ale protože žádný momentálně nemám v misce a v zahradě jsou umístěné tak, že za zelena mají vždy zelené pozadí, tak v olistění nejsou žádné použitelné.
Tak aspoň jednu zimní (U. hollandica jsou oba stromy)a dvě z jarního přesazování většího z prvního obrázku(výkop, úprava kořenů, zpětné zasazení na místo). Povšimněte si , že i po pěti letech co je na místě má spoustu jemných kořenů (nejsilnější mohl mít tak 1 cm průměr) - takový buk, kdybych ho takto nechal bude mít 3-4 tlusté kořeny vedoucí kamsi do dáli.
Na jedné z fotek je jako měřítko moje pomocnice při tvarování (nejradši má techniku "když ženu kočku, padají celá patra") - v kohoutku má 55cm - z čehož jistě pochopíte, proč není v misce(ten strom :D ) - na takový lavór by padla značná část rodinného rozpočtu.
IMG_1190.JPG
IMG_2892.JPG
IMG_2891.JPG


Nakonec dodám, že oba jilmy vypadaly před 12ti lety stejně jako ta větvička na Daliborově fotce, jen měly pár kořínků. Mám i o deset let starší stromy jiných druhů, které nemají ani třetinové kmeny.
Všechno co děláš stromům, děláš sobě.
Luděk Urbanič
 
Příspěvky: 213
Registrován: 02 led 2011, 19:13

Re: Jaký to je jilm

Příspěvekod Dalibor Hátle » 23 pro 2011, 23:26

Bezvadné informace, není nad to, když se člověk rozdělí o vlastní zkušenosti. Hlavně jsem se bál, že jsem při přesazení udělal něco špatně, když se mu moc nedařilo. Jak je ale vidět, tak to bude asi u tohoto druhu běžné. No nevím jak vy, ale já už se těším na jaro. Akorát bych ještě potřeboval nafouknout tu naši pidizahrádku :lol: . No mám ještě 4 balkóny a střechu :think:. Tak uvidím. Jinak všem přeju krásné a ničim nerušené Vánoce :jedna:.
Dalibor Hátle
 
Příspěvky: 81
Registrován: 20 kvě 2011, 18:22
Bydliště: Podkrkonoší

Re: Jaký to je jilm

Příspěvekod Jiří Vysloužil » 12 bře 2014, 15:19

Pod ty plusy a mínusy bych se podepsal. Mám naprosto stejné zkušenosti. Pro tvorbu bonsají rádoby ideální kultivar. Ale to lámání větví... to člověka naštve. Nenechal bych na to ani napadat sníh, zvířectvo aby nemělo přístup, pokud by mi na jedné konkrétní větvi hodně záleželo.
Jiří Vysloužil
Uživatelský avatar
Jiří Vysloužil
 
Příspěvky: 39
Registrován: 06 bře 2014, 13:36
Bydliště: Brno


Zpět na Javor, Jilm, Topol (Acer, Ulmus, Populus)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků