Javor cerverny - Acer Rubrum ze semene

Javor cerverny - Acer Rubrum ze semene

Příspěvekod Bass.Boi » 04 čer 2011, 13:14

Zdravim vsechny greenhorny ;)
Dnes jsem obednal 5 semen Acer Rubrum, a pisou tam ze pro lepsi kliceni je lepsi namocit semena na den do teple vody.
Mam v planu si vypestovat bonsai od nuly ;)
Mam dve otazky...

1, jak teple vody ? :D
2, Jakou smes substratu pouzit? mam akadamu a substrat a bonsaie, bude to stacit ?

EDIT: jak hluboko smena dat ?

Diky!
Petr Josef Pár
Uživatelský avatar
Bass.Boi
 
Příspěvky: 37
Registrován: 04 dub 2011, 15:40
Bydliště: Rosice

Re: Javor cerverny - Acer Rubrum ze semene

Příspěvekod Peter Petrik » 04 čer 2011, 17:03

Nič v zlom a asi sa mýlim, ale kým zo semena budeš mať bonsaj, tak tvoje deti budú už mať vnúčatá. ;)
Kus tvrdej práce a za hrsť trpezlivosti je recept na úspech.
Uživatelský avatar
Peter Petrik
 
Příspěvky: 996
Registrován: 03 čer 2009, 15:55
Bydliště: Veľký Folkmár (Slovensko)

Re: Javor cerverny - Acer Rubrum ze semene

Příspěvekod Roman Hlavinka » 04 čer 2011, 17:28

:naughty: :naughty: nemáš tak docela pravdu.Já vím,že je mnohem jednodušší vzat réč a vyrazit do lesa a natahat domů desítky stromů ze kterých se dá třeba po pěti letech na pár celkem slušně koukat.Osobně nemám nic proti tomu,taky mám pár takových doma a pomáhají mě v mém učení.Na druhou stranu sám sem si vyskoušel pár výsevů.U mnohých ani nevím co to je.Líbil se mně strom,vzal sem plody,přes zimu chladil v ledničce a ejhle,teď sou z nich 10cm drobečci.Opečovávám je se stejnou láskou,jako ostatní velké rostliny.Nenech se odradit a vysévej.Já osobně vysévám do čisté akadamy.Ať se Ti daří a máš ze svého počinu radost :jedna: :jedna:
Uživatelský avatar
Roman Hlavinka
 
Příspěvky: 1172
Registrován: 18 říj 2009, 16:27
Bydliště: Olomoucko
člen ČBA: ne

Re: Javor cerverny - Acer Rubrum ze semene

Příspěvekod Dalibor Hátle » 04 čer 2011, 20:56

No, oba způsoby - semena a yamadori mají něco do sebe...Záleží na každém ,jaký si zvolí. Teď k tvému dotazu.To namáčení slouží k tomu ,aby změkla slupka ,takže bych to dal do vlažné vody. Já pokud vysevám ( zatím jen asi 2x :P ) tak do rašeliny s hrubým pískem poměr cca 1:1 ( stejně sázím řízky ) a do hloubky 1-2 cm. Někdo to samozřejmě může dělat jinak :jedna:
Dalibor Hátle
 
Příspěvky: 81
Registrován: 20 kvě 2011, 18:22
Bydliště: Podkrkonoší

Re: Javor cerverny - Acer Rubrum ze semene

Příspěvekod Peter Petrik » 04 čer 2011, 21:15

Ako chalani neberte ma v zlom, ako som písal. Veď viem, že vypestovať si dvoj stromček má niečo do seba. Nemyslel som to naozaj v zlom. A nikoho som nechcel odrádzať. Len smelo do toho. A ako písal roman najlepšie do čistej akadami alebo do zmesi akadami a zeolitu (to v rámci šetrenia :D ) držím palce :jedna:
Kus tvrdej práce a za hrsť trpezlivosti je recept na úspech.
Uživatelský avatar
Peter Petrik
 
Příspěvky: 996
Registrován: 03 čer 2009, 15:55
Bydliště: Veľký Folkmár (Slovensko)

Re: Javor cerverny - Acer Rubrum ze semene

Příspěvekod Vahada » 04 čer 2011, 21:57

Kup si substrát na výsevy a řízkování, smíchej ho s hrubším pískem. Substrát by měl být sterilní už od dodavatele. Je to jednoduché a funkční. Klidně vysévej, pokud máš možnost dát semenáčky na nějakou dobu do záhonu, tak se budeš divit jak rychle sílí. Nebudeš mít bonsaj za dva roky, ale nemusíš určitě čekat ani na vnoučata.
Vašek Hadrava
vahad@tiscali.cz
Uživatelský avatar
Vahada
 
Příspěvky: 616
Registrován: 20 lis 2009, 16:46
Bydliště: Bílina okr.Teplice

Re: Javor cerverny - Acer Rubrum ze semene

Příspěvekod Luděk Urbanič » 05 čer 2011, 09:20

Bass.Boi píše:
jak hluboko smena dat ?

Diky!


V. WAlter v knize "Rozmnožování okrasných stromů a keřů" píše hloubku 1,2 - 2 cm, ale myslím když jsi semens teprve objednával, že už je docela pozdě na výsev - pravděpodobně ti budou přeléhat a vyklíčí až příští jaro - do té doby se ale o ně musíš starat - substrát by neměl vyschnout - to jen abys to nevzdával, pokud se nebude nic dít.

Jinak myslím, že každý kdo se věnuje bonsajím by měl mít ve své sbírce aspoň jeden stromek, který sám vlastnoručně vysel (případně zapíchl řízek) a od malička se o něj staral.Je to nenahraditelná škola, která se jmenuje zkušenost a kterou nevyčtete z žádné knihy a neokoukáte od žádného mistra.

A ta doba čekání na bonsai ze semene není třeba u "měkkých" dřev (lípa, habr, jilm,javor..)zas tak dlouhá - slušný sho-hin se dá dopěstovat za 5-6 let, vyšší tvary za úměrně delší dobu. Jeden dnes 16ti letý javor od semene můžete vidět tady: http://www.bonsai-kai.cz/forum/viewtopic.php?f=29&t=755

Jiné to je ale u jehličnanů a tvrdých listnáčů (buk, dub..) tam je ta doba doba mnohem delší,mám jednu borovici černou už 21 let a ještě pár let jí do dokonalosti chybí.
viz: http://www.bonsai-kai.cz/forum/viewtopic.php?f=2&t=253
Všechno co děláš stromům, děláš sobě.
Luděk Urbanič
 
Příspěvky: 213
Registrován: 02 led 2011, 19:13

Re: Javor cerverny - Acer Rubrum ze semene

Příspěvekod Jiří Rusinský » 05 čer 2011, 11:23

jen do toho, já mám momentálně v lednici na stratifikaci seminka nekolika druhu - Acer Ginalla, Acer Palmatum Thunbergii, Acer Palmatum Atropurpureum, Pinus Parviflora, Chamaecyparis Lawsoniana var. Alumi, Cedrus Atlantica a Sequoiadendron Giganteum.. jeste je tam necham do konce cervna, a potom pujdou do truhlíků.. jsem zvedavy co vyleze a co ne :-) k tomu mám jeste uz v kvetinacich 5 semen Olea Europenana, tak doufam ze nejaka taky vyleze :-)

at se ti se seminkama dari :jedna:
Když vím tak poradím, když nevím tak se zeptám (ještě dlouho bude platit spíš to druhé, začínám ;-) )
Jiří Rusinský
 
Příspěvky: 24
Registrován: 23 bře 2011, 23:08
Bydliště: Kousek od Hodonína

Re: Javor cerverny - Acer Rubrum ze semene

Příspěvekod Bass.Boi » 05 čer 2011, 15:00

Diky vsem za vcelku vycerpavajici rady a pripominky ;)
Seminka mam objednany, prijdou v utery. Namocim na den do vlazny vody a dam teda jen do ciste akadamy, asi vsehny (5) do jedne misky :jedna:
No pak budu udrzovat akadamu aby nevyschla a budu cekat ;)
Vim ze to neni na rok, ze je to na dyl, s tim pocitam 8-)
Petr Josef Pár
Uživatelský avatar
Bass.Boi
 
Příspěvky: 37
Registrován: 04 dub 2011, 15:40
Bydliště: Rosice

Re: Javor cerverny - Acer Rubrum ze semene

Příspěvekod fera.ri » 05 čer 2011, 21:49

ahoj kluci :)
já jsem v minulosti občas něco vysel
hlavně různé javory ty zpravidla dobře klíčili no kde je jim dnes konec chudáčkům malým :cry:
no hlavně jsem chtěl napsat že pokud se ty semena ponoří tak by měli vyklíčit
ale zrovna dnes jsem koupil borovičky kleč a blatku
blatka šla ke dnu za dvě hodiny skoro všechna
a z kleče se ponořilo pouze jedno semínko
no tak uvidíme co vlastně vzejde
držím ti palečky a hodně radosti z vlastních rostlinek ;)
Uživatelský avatar
fera.ri
 
Příspěvky: 17
Registrován: 02 čer 2011, 18:34


Zpět na Javor, Jilm, Topol (Acer, Ulmus, Populus)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron