Javor Klen

Javor Klen

Příspěvekod Martin Vajs » 01 kvě 2011, 18:09

Zdravím Vás Geenhorni, dneska jsem dostal tento zapěstovný Klen. Mám dvě otázky, mohu ho ještě teď přesadit do propustného substrátu? A druhá otázka, jak dál tvarovat? Vůbec mi to dneska nemyslí, co s ním. Děkuji za odpovědi a případné návrhy. Výška stromku i s miskou je 48 cm, průměr kmene nad nebari je 2 cm.
Martin
Uživatelský avatar
Martin Vajs
 
Příspěvky: 487
Registrován: 30 říj 2010, 12:25
člen ČBA: ano

Re: Javor Klen

Příspěvekod Petr C » 01 kvě 2011, 22:59

Už bych ho raději letos nechal v substrátu kde je, když už je tak rozjetý.
A k tvarování: tenhle javor má velké listy, měl by tedy být pěstován jako větší bonsai aby trochu ladil. Ale ten "prak" z rovných větví není nic moc. Já bych ponechal pouze ty nejspodnější olistěné výhony a obě větve praku nad tím spodním výhonem odstranil. Stromek bych dal do volné půdy a postupně bych ho dopěstovával pomocí tahounů do větší a rozvětvenější velikosti. Já takhle sám zkouším dopěstovat javol mléč. I když asi nikdy nebude bez vady a ani z něj nebude hvězda výstav, tak by z něj mohl být vzhledný a působivý stromek. Zatím jsem na cca 60cm výšky, uvažuji o 75cm. Také váhám, jestli po dosažení potřebné vášky kompletně odstranit všechny větve a dopěstovat nové slabší - současné jsou některé příliš silné, takže to asi bude rozumnější.
Petr C
 
Příspěvky: 177
Registrován: 12 úno 2009, 12:33
Bydliště: blízko Brna

Re: Javor Klen

Příspěvekod Martin Vajs » 02 kvě 2011, 07:58

Ahoj Petře, děkuju za Tvoje názory a připomínky. Kvůli tomu přesazení jsem se ptal proto, že mu vlasové kořeny prakticky vylézají na povrch. Podle mě je zasazen do hlíny ve které rostl, než byl kopnut.
Uživatelský avatar
Martin Vajs
 
Příspěvky: 487
Registrován: 30 říj 2010, 12:25
člen ČBA: ano

Re: Javor Klen

Příspěvekod Martin Vajs » 15 srp 2011, 09:37

Zdravím Vás přátelé, opět potřebuji trochu poradit. Na listech tohoto javoru (ale jen na vrchní straně) se mi děljí takové asi 3 mm bílé skvrnky (něco jako plíseň). Ale uvnitř nic není, teda pouhým okem tam nic nevidím. Stříkal jsem ho Karatem.....večer dodám foto. Díky za možné odpovědi. Martin
Uživatelský avatar
Martin Vajs
 
Příspěvky: 487
Registrován: 30 říj 2010, 12:25
člen ČBA: ano

Re: Javor Klen

Příspěvekod Ladislav Kotál » 15 srp 2011, 10:19

To je padlí, stříkej. :naughty:
„Věnuj se věcem, které můžeš změnit. Co změnit nemůžeš, na to neplýtvej časem ani energií.“
Uživatelský avatar
Ladislav Kotál
 
Příspěvky: 4195
Registrován: 02 úno 2009, 08:14
Bydliště: Útušice u Plzně
člen ČBA: ano

Re: Javor Klen

Příspěvekod Martin Vajs » 15 srp 2011, 12:04

Láďo a to Karate je dostatečně účinné? Nebo mám stříkat něčím jiným.
Uživatelský avatar
Martin Vajs
 
Příspěvky: 487
Registrován: 30 říj 2010, 12:25
člen ČBA: ano

Re: Javor Klen

Příspěvekod lacike » 15 srp 2011, 13:21

Na "padli" potrebujes fungicid, nie insekticid ;)
lacike
 
Příspěvky: 200
Registrován: 17 led 2011, 02:51
Bydliště: Bratislava


Zpět na Javor, Jilm, Topol (Acer, Ulmus, Populus)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron