Acer burgerianum

Acer burgerianum

Příspěvekod JirkaM » 27 říj 2010, 13:03

Zdravím účastníky fóra.
Tento stromek jsem musel dočasně (protáhlo se to však na 4 roky) založit do země.
Letos jsem jej znovu vysadil do misky, ale vzhledem k odumření částí větví (nevhodným umístěním) jsem řešil, jak tento nedostatek kompenzovat a rozhodl jsem se pro zasazení šikmo oproti původně vzpřímené poloze. Mám otázku pokračovat, nebo zpět narovnat a pokusit se dopěstovat chybějící větve z těch dvou drobných a ne zcela výhodně umístěných ?
Děkuji za názory.
Přílohy
Kopie - Acer burgerianum 01-.jpg
Kopie - Acer burgerianum 02-.JPG
Kopie - Acer burgerianum 03-.JPG
Kopie - Acer burgerianum 04-.JPG
JirkaM
 
Příspěvky: 22
Registrován: 11 čer 2010, 10:18
Bydliště: Pečky, okres Kolín

Re: Acer burgerianum

Příspěvekod Martin Iša » 27 říj 2010, 19:17

Tady je vidět, že se jedná o špatný způsob střihu.Většina je shluklá na koncích větviček.A přitom Burgerianum obráží dobře při správné péči. ;) viewtopic.php?f=83&t=886 Osobně se mi líbí tento pohled.A byl bych razantní, možná ještě více než jsem naznačil. 8-)
Přílohy
Bur 1.JPG
Bur 1.JPG (67.59 KiB) Zobrazeno 2816 krát
Nikdy nesoupeř s blbcem.
Stáhne Tě na svou úroveň a tam tě převálcuje svými zkušenostmi.




775 164 435 martin.isa@seznam.cz
Martin Iša
 
Příspěvky: 3778
Registrován: 03 bře 2009, 17:28
Bydliště: Kaplice
člen ČBA: ano

Re: Acer burgerianum

Příspěvekod JirkaM » 03 lis 2010, 09:11

Děkuji za názor.
Jirka
JirkaM
 
Příspěvky: 22
Registrován: 11 čer 2010, 10:18
Bydliště: Pečky, okres Kolín

Re: Acer burgerianum

Příspěvekod Ladislav Kotál » 03 lis 2010, 09:36

Jirko, a co vzhledem k výtečnému růstu burgeráku být radikální a pokusit se o tvorbu nového stromu, pouze z jedné větve. Myslím, že náběhy a síla kmene by odpovídala spíš nižšímu stromu, kde by víc vyniklo stáří. Větve i kmen, který by se odstraňoval bych ale zahřížil a po oddělení bych ho použil na další jeden-dva stromy, protože myslím, že je škoda ustříhnout a zahodit takto pěkně narostlý matroš.
Přílohy
Kopie - Acer burgerianum 01-.jpg
„Věnuj se věcem, které můžeš změnit. Co změnit nemůžeš, na to neplýtvej časem ani energií.“
Uživatelský avatar
Ladislav Kotál
 
Příspěvky: 4195
Registrován: 02 úno 2009, 08:14
Bydliště: Útušice u Plzně
člen ČBA: ano

Re: Acer burgerianum

Příspěvekod JirkaM » 03 lis 2010, 15:41

Děkuji za příspěvek.
Je pravda, že stromek je dosti vysoký a jednostranný. Bez ošetřování trochu přerostl. Snížení stromku a zlepšení zavětvení mám v plánu a stále ještě přemýšlím o jeho napřímení a dopěstování chybějících větví. Pohledová strana by byla viz. 1.obr. (v reálu vypadá nejlépe). Chtěl bych zachovat silné kosterní větve a vyvarovat se velkých řezných ran, proto co se týká radikálních úprav, to si opravdu musím rozmyslet. Mám ještě řízek z tohoto stromku, který je asi 5 metrů vysoký, odspoda zavětvený a tam bych to mohl zkusit (půjde-li vyzvednout).
Pro pořádek : - výška stromku cca. 75 cm, miska má průměr necelých 40 cm,
- stáří 25 let,
- od počátku pěstován v misce, zaštipován, bez radikálnějších zásahů,
- současný stav je dán nuceným pobytem na záhonku u zdi (přepočítal jsem
to a byl tam 5 let), bez tvarování, resp. jednou-dvakrát ročně - řez ala „živý plot“ ,
- jaro 2010 znovu zasazen do misky.
Přikládám foto z května 1999
Přílohy
1999-5. Acer burgerianum.jpg
1999-5. Acer burgerianum.jpg (96.74 KiB) Zobrazeno 2548 krát
JirkaM
 
Příspěvky: 22
Registrován: 11 čer 2010, 10:18
Bydliště: Pečky, okres Kolín

Re: Acer burgerianum

Příspěvekod Ladislav Kotál » 03 lis 2010, 15:54

Radikálních velkých řezných ran bych se nebál,moje zkušenost je taková, že když je strom v kondici, dokáže bez problémů zavalit ránu průměru 2cm za jednu sezónu. S tou pohledovkou souhlasím,je nejlepší.Zkus tedy dopěstovat větve, prosvětlit korunu a za pár let se uvidí.Řezat se může vždycky.Je fakt, že má našlápnuto k velmi pěkné soliteře, ten posun podle staré a nových fotek je :clap: . Jak je vidět, jsi jeden z mála tady na fóru, kdo nechvátá, a to se cení :clap: :jedna: :jedna:
„Věnuj se věcem, které můžeš změnit. Co změnit nemůžeš, na to neplýtvej časem ani energií.“
Uživatelský avatar
Ladislav Kotál
 
Příspěvky: 4195
Registrován: 02 úno 2009, 08:14
Bydliště: Útušice u Plzně
člen ČBA: ano

Re: Acer burgerianum

Příspěvekod JirkaM » 03 lis 2010, 16:24

Chápu to tak, že napřimovat nedoporučuješ.
Jinak musím potvrdit, že řezné rány zavaluje vcelku rychle a netvoří nevzhledné boule.
Letos jsem se neúspěšně pokusil přiroubovat jednu větev a rána se během léta zcela zacelila.
Pospíchat rozhodně nebudu i když k nejmladším zde rozhodně nepatřím.
Jirka
JirkaM
 
Příspěvky: 22
Registrován: 11 čer 2010, 10:18
Bydliště: Pečky, okres Kolín

Re: Acer burgerianum

Příspěvekod Ladislav Kotál » 03 lis 2010, 16:27

Jirko, nějak pořád nechápu to napřimování, nemůžeš mi to dát po lopatě? :oops:
„Věnuj se věcem, které můžeš změnit. Co změnit nemůžeš, na to neplýtvej časem ani energií.“
Uživatelský avatar
Ladislav Kotál
 
Příspěvky: 4195
Registrován: 02 úno 2009, 08:14
Bydliště: Útušice u Plzně
člen ČBA: ano

Re: Acer burgerianum

Příspěvekod JirkaM » 03 lis 2010, 16:33

Pokusím se vysvětlit.
Původní záměr byl volně vzpřímený styl (viz.staré foto), ale po neblahém vývoji
jsem se rozhodl jej letos zasadit našikmo, protože mi tak připadal zajímavý a
vzhledově nejlepší a snížila se tím i výška (trochu z nouze cnost a také dva více
viditelné kořeny). Jde tedy jen o nápad zda se vrátit k původnímu záměru, který ovšem
předpokládá rázné snížení výšky a bezpodmínečné doplnění chybějících větví.
JirkaM
 
Příspěvky: 22
Registrován: 11 čer 2010, 10:18
Bydliště: Pečky, okres Kolín

Re: Acer burgerianum

Příspěvekod Ladislav Kotál » 03 lis 2010, 16:46

Tak jsem to chápal dobře :oops: , To zasazení se mi líbí šikmo, strom dostal šmrnc,pohyb. Pak je tu ale to nasazení levých větví nad sebou.Tu horní bych se pokusil ohnout a udělat z ní terminál.Ten kmen vpravo snížit a udělat z něj boční větev.Nahoře je hodně silný a s tím nic nenaděláš. Zkusil jsem to čmárnout :oops:
Přílohy
Kopie - Acer burgerianum 01-.jpg
„Věnuj se věcem, které můžeš změnit. Co změnit nemůžeš, na to neplýtvej časem ani energií.“
Uživatelský avatar
Ladislav Kotál
 
Příspěvky: 4195
Registrován: 02 úno 2009, 08:14
Bydliště: Útušice u Plzně
člen ČBA: ano

Další

Zpět na Javor, Jilm, Topol (Acer, Ulmus, Populus)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron