javor dlanolisty

Re: javor dlanolisty

Příspěvekod mirec » 10 čer 2010, 22:20

:) no toto mi pride važne ako najlepšie riešenie takže teraz mam urobiť potapanie prveja na druhy rok druhej :) Dik
mirec
 
Příspěvky: 346
Registrován: 01 bře 2010, 16:50

Re: javor dlanolisty

Příspěvekod Pavel Šimsa » 10 čer 2010, 22:24

To potěší Milane :oops: .
Mirec, tak jsem to myslel. Možná bude příští rok ještě brzy, ale to uvidíš.
jen houšť
Uživatelský avatar
Pavel Šimsa
 
Příspěvky: 822
Registrován: 16 bře 2009, 12:27
Bydliště: Slaný
člen ČBA: ano

Re: javor dlanolisty

Příspěvekod mirec » 10 čer 2010, 22:26

už je to tu zas moja nedočkavosť ;)
mirec
 
Příspěvky: 346
Registrován: 01 bře 2010, 16:50

Re: javor dlanolisty

Příspěvekod mirec » 16 srp 2010, 12:18

no tak :) po krajoch sačka už vidno ako su nalepene korene :) ked ho budem chciet odcvaknut mam ho zasadit do rašeliny so štrkom 1:1? potapal som tu dlhšiu čast :)
mirec
 
Příspěvky: 346
Registrován: 01 bře 2010, 16:50

Re: javor dlanolisty

Příspěvekod Pavel Šimsa » 17 srp 2010, 14:00

Zrovna v radách pro začátek je postup zasazení odhříženého stromku. A substrát jako normálně na ostatní rostliny, viz substráty.
jen houšť
Uživatelský avatar
Pavel Šimsa
 
Příspěvky: 822
Registrován: 16 bře 2009, 12:27
Bydliště: Slaný
člen ČBA: ano

Re: javor dlanolisty

Příspěvekod Otakar Šuhaj » 07 říj 2010, 13:25

Přátelé, mám jeden dotaz, jak zazimovat javor dlaňolistý. Již po několikáte jsem koupil nový, ale zimu nepřežil ani jeden. Nadmořská výška je asi 600 m. Javor zakopu do záhonu a provedu zakrytí chvojím. Nebo je lepší vzí ho na zimu do tepla. Mám sklep v paneláku. Prosím poraďte Vaše postupy. Díky Ota
Uživatelský avatar
Otakar Šuhaj
 
Příspěvky: 174
Registrován: 25 lis 2009, 12:27
Bydliště: Žďár nad Sázavou

Re: javor dlanolisty

Příspěvekod Ladislav Kotál » 07 říj 2010, 13:43

Oto mám již několik let odzkoušeno, že základem přezimování palmáťáku je jeho samovolné odlistění- opadání všech listů. Pokud nějaké listy neopadnou samy, vždy na jaře ty výhony, na kterých listy zbyly ,odmrzly. Proto na podzim palmaťáky vystavuji co nejvíce na slunce, jednak se vybarví a pak samy listy odpadnou. Pokud jsou pěstovány v akadamě se sansou, zeolitem, antukou..... cca 1:1, není problém. Podle mě problém spočívá v podzimním přemokřování substrátu (hlína....), listy neopadají samy a je problém .Palmaťáky zimuji venku položené i s miskami na holý beton, na straně chráněné před zimním sluncem a větrem. Misky pouze zahazuji sněhem, pokud není občas při oblevě zaliji.(cca 300 m/n.m). Největším problémem je ranné předjaří, kdy vlivem vyšších teplot začnou probouzet pupeny a rašit. Tady je třeba chránit eventuálně bílou netkanou textilií celou korunu stromu a hlavně nevystavovat stromek slunci.
„Věnuj se věcem, které můžeš změnit. Co změnit nemůžeš, na to neplýtvej časem ani energií.“
Uživatelský avatar
Ladislav Kotál
 
Příspěvky: 4195
Registrován: 02 úno 2009, 08:14
Bydliště: Útušice u Plzně
člen ČBA: ano

Re: javor dlanolisty

Příspěvekod Jarda Marek » 07 říj 2010, 18:57

Mám naprosto stejné zkušenosti jako Láďa a neodešel ještě ani jeden :jedna:
Osvojte si základy své práce, jedině tak se můžete stát skutečnými mistry.
Ať nám rostou. Jarda.
bonsai-greenhorn@email.cz
Uživatelský avatar
Jarda Marek
 
Příspěvky: 4269
Registrován: 01 úno 2009, 10:35
Bydliště: okres Litoměřice
člen ČBA: ano

Re: javor dlanolisty

Příspěvekod Otakar Šuhaj » 08 říj 2010, 11:27

Díky za radu. Javor je nádherně vybarvený červenými listy. Substrát je podle mně akadama, jelikož jsem ho kupoval v Libčanech. Myslím si, že největším problébem bude nadmořská výška a zimní teploty. Jak píše Láďa 300 m.n m. je o něco příznivější teplotní klima než drsná Vysočina. Ale dám na Vaše rady a na jaře uvidím. Ota
Uživatelský avatar
Otakar Šuhaj
 
Příspěvky: 174
Registrován: 25 lis 2009, 12:27
Bydliště: Žďár nad Sázavou

Re: javor dlanolisty

Příspěvekod vopat » 08 říj 2010, 21:35

Možná budeš mít výhodu ve sněhové peřině, díky níž bude i později rašit a nepřischne. Zahrabat pokud možno dost hluboko, klidně až po první větev. Jednu zimu se mi ale stalo, že mi odešel palmaťák ve volné půdě asi 10 roků starý. Jedno jaro nevyrašil a potom se oloupala kůra - asi byl suchý mráz a strom nebyl na podzim vyzrálý, jak psal Láďa.
Vláďa Vopat
Uživatelský avatar
vopat
 
Příspěvky: 371
Registrován: 08 zář 2009, 22:33
Bydliště: Ústí nad Labem
člen ČBA: ano

PředchozíDalší

Zpět na Javor, Jilm, Topol (Acer, Ulmus, Populus)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků

cron