babyka - jak dál

Re: babyka - jak dál

Příspěvekod Martin Iša » 01 čer 2010, 19:26

No, mě by tedy vadily-ty roky. ;) Páč jsem zjistil, že už mládnout nebudu. :) Lojzo , hlavní je to, aby se Tobě stromek líbil. :jedna: My ostaní ti můžem jenom doporučit a rozhodnutí je jen a je na tobě. ;)
Nikdy nesoupeř s blbcem.
Stáhne Tě na svou úroveň a tam tě převálcuje svými zkušenostmi.




775 164 435 martin.isa@seznam.cz
Martin Iša
 
Příspěvky: 3778
Registrován: 03 bře 2009, 17:28
Bydliště: Kaplice
člen ČBA: ano

Re: babyka - jak dál

Příspěvekod Lojza Sedlák » 01 čer 2010, 22:54

Kluci já Vám moc děkuji za Vaše rady a čím dál více obdivuji tu vaši představivost nebo jak to říci,že se na určitý stromeček podíváte a hned víte co a jak odstřihnout a jak by to dál mohlo vypadat.To já na ně stále dokola koukám,potom si řeknu,že tu či onu větev bych mohl odstřihnout což samozřejmě neudělám a když Vám sem dám fotky tak zjišťuji,že ještě že jsem to neudělal.Protože ta je pro Vás naopak tou s kterou počítáte.No a naopak to co já bych sám neustřihnul ani za nic,tak pro Vás nemá cenu.Takže momentálně ani sám nevím co se mě vlastně líbí.Protže mě se ty stromečky líbí i bez nějakého zásahu tak jak jsou,což by ale nebyly bonsaje a asi by tak dlouho nevydržely.Zrovna tak se mě líbí Vaše návrhy,které pomalu začínají převládat,jen se bojím,že pokud se rozhodnu pro radikálnější zásah tak potom zase nebudu vědět jak dál.
Zda je to proto,že já sám jsem té výšky moc nepobral nebo proč nevím,ale líbí se mě spíš větší stromky.
Výška tohoto javoru je 36cm,šířka s letošním obrostem je 42cm a kmen v té prohnuté části má průměr 2cm.
Lojza Sedlák
 
Příspěvky: 370
Registrován: 26 kvě 2010, 00:16
Bydliště: Budišov

Re: babyka - jak dál

Příspěvekod Jarek Servus » 02 čer 2010, 08:50

No je dost tenký, tak ho pořádně nakrm, nebo nechej ještě na volno v záhoně po prostřihu sílit. Na to důležité "Vidět strom ve stromu" příjde časem skoro každý, ale každý to vidíme po svém a to je dobře. Martine, jsem o 10 let starší, 300letou bonsai už stejně nevypěstuji tak copak.
Jarek
Nemusí pršet, stačí když leje
jpms@volny.cz
http://www.bkhana.cz/.
Uživatelský avatar
Jarek Servus
 
Příspěvky: 2640
Registrován: 19 čer 2009, 21:23
Bydliště: Drahanská vysočina
člen ČBA: ne

Re: babyka - jak dál

Příspěvekod Lojza Sedlák » 02 čer 2010, 13:29

Přátelé - tak se ho pokusím nějak upravit podle Vaších rad a přesadím ho do něčeho většího.Do záhonu ho zatím dát nemohu,až na podzim.Přidám potom fotku jak se mě podařilo ho zušlechtit,či naopak.
Lojza Sedlák
 
Příspěvky: 370
Registrován: 26 kvě 2010, 00:16
Bydliště: Budišov

Re: babyka - jak dál

Příspěvekod petradelt » 02 čer 2010, 19:32

Lojzo, já jsem si 10 let myslel, že pěstuji bonsaje, měl jsem krásné bohaté rostliny, které se mně líbily právě pro hodně velký obrost.
Byly to ale stromky v nádobách a né bonsaje. Měly k bohaté koruně moc slabý kmen. Tím že se rostlina sníží o polovinu, a nebo o těch 80%
jak jsem už někde psal, tím se opticky k velikosti rostliny zvětší kmen, stromek tím vypadá starší, a o tom to je. Je pravda, že když jsem to
slyšel po prvně, tak první co mně napadlo bylo: Ty jsi se zbláznil. Ale to časem opadne.
Druhá věc je kdy a v jakém stavu rostliny tak razantní zkrácení udělat, aby to nebyl první a zároveň poslední zásah.
Chce to trpělivost, já bych se přikláněl spíš k postupu pomalejšímu, viz Jarek
Petr z New Bubu
Petr z New Bubu
Uživatelský avatar
petradelt
 
Příspěvky: 951
Registrován: 04 čer 2009, 19:24
Bydliště: Nové Strašecí Okr. Rakovník
člen ČBA: ano

Re: babyka - jak dál

Příspěvekod Lojza Sedlák » 02 čer 2010, 20:02

Petře,já s Tebou souhlasím a věřím tomu,že začátečníkovi dobře míněná rada tak jak mě radí Martin se zdá až krutá.Mít více stromečků tak bych ho určitě poslechl.Tento javor je ale můj jediný stromeček o kterém se dá v úvozovkách říci,že je něco jako bonsaj a tak se toho bojím a půjdu nejspíš tou méně razantní cestou jak mě radí Jarek i když možná nedocílím až tak pěkné bonsaje jako v případě rady Martina.Snad se Martin na mě nebude zlobit,že momentálně se mě více zamlouvá to mírnější řešení podle Jarka
Lojza Sedlák
 
Příspěvky: 370
Registrován: 26 kvě 2010, 00:16
Bydliště: Budišov

Re: babyka - jak dál

Příspěvekod Jarda Marek » 02 čer 2010, 20:22

Lojzo za tři pět let ho stejně budeš muset snížit a budeš obrost muset pěstovat znovu, prostě rekonstrukce stromku. Je jen a jen na Tobě jakou cestou se vydáš a nikdo zde Ti to nebude mít za zlé. Držím palce pro jakékoli rozhodnutí :jedna: a snad jen jestli si ho kopal letos, nech ho alespoň rok zakořenit ;)
Osvojte si základy své práce, jedině tak se můžete stát skutečnými mistry.
Ať nám rostou. Jarda.
bonsai-greenhorn@email.cz
Uživatelský avatar
Jarda Marek
 
Příspěvky: 4269
Registrován: 01 úno 2009, 10:35
Bydliště: okres Litoměřice
člen ČBA: ano

Re: babyka - jak dál

Příspěvekod Lojza Sedlák » 02 čer 2010, 22:40

Jardo dík asi máš pravdu jako Martin a zřejmě to tak na jaře udělám,zatím si ale netrouvám.Jak dlouho je ten javor zakořeněný to nevím tak jak je jsem ho loni koncem léta koupil v alboretu Borotín.
Lojza Sedlák
 
Příspěvky: 370
Registrován: 26 kvě 2010, 00:16
Bydliště: Budišov

Re: babyka - jak dál

Příspěvekod Míra Z » 03 čer 2010, 00:19

Lojzo klidně si troufni,nač čekat?Akorád utíká čas ;)
Miroslav Znamenáček
Uživatelský avatar
Míra Z
 
Příspěvky: 1840
Registrován: 03 úno 2009, 22:55
Bydliště: u Brandýsa nad Labem
člen ČBA: ne

Re: babyka - jak dál

Příspěvekod Martin Iša » 03 čer 2010, 09:07

Lojzo, nemáš se čeho obávat.Babyka obráží dobře i ze špalku.Tady jsou mé, letos seříznuté .A to je zima, kdyby bylo teplo, tak už mají výhony daleko větší. ;)
Přílohy
b1.JPG
b3.JPG
db1.JPG
db2.JPG
Nikdy nesoupeř s blbcem.
Stáhne Tě na svou úroveň a tam tě převálcuje svými zkušenostmi.




775 164 435 martin.isa@seznam.cz
Martin Iša
 
Příspěvky: 3778
Registrován: 03 bře 2009, 17:28
Bydliště: Kaplice
člen ČBA: ano

PředchozíDalší

Zpět na Javor, Jilm, Topol (Acer, Ulmus, Populus)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků