Momiji - Acer palmatum

Re: Momiji - Acer palmatum

Příspěvekod Milena » 19 dub 2010, 13:31

MIlane, v paneláku bývají takové balkony v mezipatře - to u vás nemáte? Pokud ano, určitě ho už hospodyňy nevyužívají na sušení prádla, tak zkus některý zabrat, dát na dveře zámek a můžeš řádit... :P
Milena
Milena
 
Příspěvky: 424
Registrován: 23 zář 2009, 16:39
Bydliště: Prostějov Domamyslice
člen ČBA: ano

Re: Momiji - Acer palmatum

Příspěvekod Jan Adámek » 19 dub 2010, 15:37

Jo, dík za seriálek. Na podzim jsem koupil 2 babyčky a takhle jsem s nimi naložil, až jsem měl z toho výčitky svědomí... Teď už jsem v klidu.

Milane, myslím že dlanitolistý javor je stab a zimu na balkoně nevydrží. Pořiď si raději jeden z našich jilmů, habrolistý nebo vaz. Ty jsou v pohodě.
Jan Adámek
 
Příspěvky: 437
Registrován: 10 zář 2009, 10:01

Re: Momiji - Acer palmatum

Příspěvekod Ladislav Kotál » 19 dub 2010, 15:54

Pokud se ti povede sehnat semenáče z aceru ,který už plodil v ČR, je to bez velkých problémů. Ale chce to rozvahu,čím barevnější a tenčí listy (disektum) je háklivější. Nejlepší jsou zelené, na jaře a na podzim se stejně vybarví do červena. Mám pěstovaný javor od semenáčku asi 5 let, ještě ke všemu v ploché misce,seřezávaný jako Milanův a už je cca 4 cm silný ,s pěkným nebari. Teď se začínám věnovat obrostu-zjemňování. Zimovaný je na severní straně, postavený na betonu a zaházený sněhem a je OK bez omrzlin. Tak si myslím, že balkon vydrží bez újmy. Základ je propustný substrát, aby na podzim nebyl přemokřený a stačil v klidu vybarvit a shodit lupení. Pokud ho na koncích neshodí, je 90% předpoklad, že částečně vymrzne- udělá mrazové desky a jde........ :mrgreen:
Přílohy
1.jpg
2007
1.jpg (61.59 KiB) Zobrazeno 2765 krát
2.jpg
2009
2.jpg (73.77 KiB) Zobrazeno 2767 krát
3.jpg
jaro 2010
3.jpg (75.55 KiB) Zobrazeno 2761 krát
„Věnuj se věcem, které můžeš změnit. Co změnit nemůžeš, na to neplýtvej časem ani energií.“
Uživatelský avatar
Ladislav Kotál
 
Příspěvky: 4195
Registrován: 02 úno 2009, 08:14
Bydliště: Útušice u Plzně
člen ČBA: ano

Re: Momiji - Acer palmatum

Příspěvekod mirec » 19 dub 2010, 22:16

možem sa vas opytať presnejšie o aky druh vašho stromku ide? pestujete ho od semienke v miske-kvetinači?aleo bol aj vo volnej zemi?
mirec
 
Příspěvky: 346
Registrován: 01 bře 2010, 16:50

Re: Momiji - Acer palmatum

Příspěvekod Milan Karpíšek » 19 dub 2010, 22:26

Jardo na shohin bych si vybral jiný strom který má níže nasazenou větev na kterou by se dal sesadit a nebo počkat jestli ještě obrazí níže. Ale pokud budu chtít dělat shohin vyberu si stromek jiný.

Láďa má pravdu, čím obyčejnější javor tím méně náchylný. Mám doma ještě deshojo a beni majko, deshojo v pohodě zimuje venku a to beni majko mě letos trochu namrzlo asi půl kmene. Katsura by měla u nás taky v pohodě přezimovat, větší problém bude asi s sango kaku, těch jsem vysadil loni 6 ks do zahrad a 5 z nich jsou skoro po smrti. tedy alespoň tady u nás v podhůří.

To Mirec, název je v titulku Acer palmatum - javor dlanitolistý, bylo by dobré si nejdříve přečíst úvodní text než se začneš ptát je tam vše napsané viewtopic.php?f=15&t=1125&sid=0a2e7bb43b679d5f9a8c64f7cd050814#p19057 javor nebyl nikdy ve volné půdě a nikdy tam ani nepůjde
Uživatelský avatar
Milan Karpíšek
 
Příspěvky: 700
Registrován: 04 úno 2009, 15:12
Bydliště: Ústí nad Orlicí, tel: 774985323
člen ČBA: ano

Re: Momiji - Acer palmatum

Příspěvekod Mirek Halatin » 20 dub 2010, 09:36

Milane a co je to Momiji??
Mirek Halatin
 
Příspěvky: 220
Registrován: 13 úno 2009, 12:19

Re: Momiji - Acer palmatum

Příspěvekod Jan Adámek » 20 dub 2010, 10:07

Láďo, balkon v pátém poschodí je klimaticky drsná záležitost. Co mi tam roste, raší tak o 2 týdny později než dole před domem.
Kdysi jsem chtěl mít drobnolistý jilm. Několikrát jsem to zkusil se zimováním na balkoně - marně. Buk tam nepřežije. I ten japonský javůrek jsem zkoušel....
Ale jsou kytky, co na balkoně přezimují překvapivě v pohodě. Třeba ten pidišeříček.
Jan Adámek
 
Příspěvky: 437
Registrován: 10 zář 2009, 10:01

Re: Momiji - Acer palmatum

Příspěvekod Pavel Šimsa » 20 dub 2010, 11:43

Chtěl bych se zeptat Ládi ( a nejen jeho) co jsou ty mrazové desky, příp jestli by nebyl obrázek.
jen houšť
Uživatelský avatar
Pavel Šimsa
 
Příspěvky: 822
Registrován: 16 bře 2009, 12:27
Bydliště: Slaný
člen ČBA: ano

Re: Momiji - Acer palmatum

Příspěvekod Ladislav Kotál » 20 dub 2010, 12:52

Pavle, obrázek nemám, ale mrazové desky jsou jasně patrny na kůře větví a kmene, kde je najednou suchý flek nepravidelně rozmístěný a po odloupnutí nebo naříznutí kůry jasně odumřelý. Zřejmě se to stává namrznutím pletiv pod kůrou a následným odumřením. Stává se to i např.i jabloních,hrušních, které jsou na zahradě. Nevím jestli je to pochopitelné, ale líp to neumím. :oops:
„Věnuj se věcem, které můžeš změnit. Co změnit nemůžeš, na to neplýtvej časem ani energií.“
Uživatelský avatar
Ladislav Kotál
 
Příspěvky: 4195
Registrován: 02 úno 2009, 08:14
Bydliště: Útušice u Plzně
člen ČBA: ano

Re: Momiji - Acer palmatum

Příspěvekod Jarek Servus » 20 dub 2010, 13:30

Nejčastěji se objevují mrazové desky na jižní a jihozápadní straně, která je více osluněná. Souvisí to s rozmrznutím pletiv a následným zamrznutím na jaře při prudkém střídání teplot za jasných dní.
Naposledy upravil Jarek Servus dne 20 dub 2010, 15:44, celkově upraveno 1
Jarek
Nemusí pršet, stačí když leje
jpms@volny.cz
http://www.bkhana.cz/.
Uživatelský avatar
Jarek Servus
 
Příspěvky: 2640
Registrován: 19 čer 2009, 21:23
Bydliště: Drahanská vysočina
člen ČBA: ne

PředchozíDalší

Zpět na Javor, Jilm, Topol (Acer, Ulmus, Populus)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků

cron