Habr Sumo

Habr Sumo

Příspěvekod Lukáš Sirotný » 02 bře 2010, 23:31

V posledních dnech jsem si udělal radost prvním "tvarováním" tohoto habříku. Jedná se o yamadori z jara 2007, které bylo posledních pár let cíleně pěstováno a prostříháváno, tudíž teď jen stačilo vybrat a lehce doladit všechny potřebné větve.
Základ větví je dán, do budoucna bude potřeba pracovat na jejich lepší struktuře, na zlepšení už teď celkem kvalittního nebari a snad taky na zapracování větší rány uprostřed stromu.
Stromek má solidní potenciál, těším se, jak se bude dál vyvíjet. Návrhy na zlepšení či misku jsou více než vítány :) .
Další fotky na http://www.bonsairoznov.cz/clanky/tvaro ... brovani-i_ .
Přílohy
habrsumo02_2009leto.JPG
léto 2009
habrsumo05_2010unor.JPG
únor 2010 - před
habrsumo08_2010unor.JPG
únor 2010 - po, čelní strana
habrsumo11_2010unor.JPG
únor 2010 - po, zadní strana
habrsumo13_2010unor.JPG
únor 2010 - srovnání velikostí
Uživatelský avatar
Lukáš Sirotný
 
Příspěvky: 1044
Registrován: 09 úno 2009, 10:15
Bydliště: Rožnov pod Radhoštěm
člen ČBA: ano

Re: Habr Sumo

Příspěvekod Martin Iša » 02 bře 2010, 23:54

Tak o tenhle "sumohabřík" jsem stál, aby ho sem Lukáš dal.Jednak je to má oblíbená velikost, a za druhé jsem zvědavý na ohlasy.Přiznám se, já jsem z toho volajaký zmetěný. :roll: Koukal jsem na něj celé odpoledne a pořád se mi něco nezdá. ;) Ukážu svůj pohled . :) Ty dvě větve označené červenou šipkou mi tam takto nesedí. :think: Pravá svírá pravý úhel, je taková "mladá", vysoukaná.Levá jde podle mne moc dolu, doleva.Zvedl bych-žluté šipky.Oranžová šipka -vyříznout klín , aby se větev dala zvednout.Tak jsem to tak nějak zkoušel načtrnout myší, ale je to děs. :mrgreen: A stejně tam mám v tom prázdném prostoru otazník. :think: Možná zadní větev?Vím, je to těžké takhle jen z jednoho pohledu.Na živo to pravděpodobně bude jiné.Ale diskutujme. :jedna:
Přílohy
sumo luk..JPG
sumo luk.1.JPG
Nikdy nesoupeř s blbcem.
Stáhne Tě na svou úroveň a tam tě převálcuje svými zkušenostmi.




775 164 435 martin.isa@seznam.cz
Martin Iša
 
Příspěvky: 3778
Registrován: 03 bře 2009, 17:28
Bydliště: Kaplice
člen ČBA: ano

Re: Habr Sumo

Příspěvekod Jarek Servus » 03 bře 2010, 08:25

Martine, máš čím dál hezčí návrhy. Se zvednutím a změnou postavení levé větve určitě souhlasím, s pravou zatím váhám, spíš bych se snažil více rozvinout větev, co je nad ní a jde dozadu, pro zvětšení hloubky. Misku bych volil podobnou dnešní, jen trochu mělčí, režnou bez glazury světle hnědou nebo šedou.
Přidávám jeden neumělý návrh.
Přílohy
habrsumo08_2010unor.JPG
Naposledy upravil Jarek Servus dne 03 bře 2010, 09:02, celkově upraveno 2
Jarek
Nemusí pršet, stačí když leje
jpms@volny.cz
http://www.bkhana.cz/.
Uživatelský avatar
Jarek Servus
 
Příspěvky: 2640
Registrován: 19 čer 2009, 21:23
Bydliště: Drahanská vysočina
člen ČBA: ne

Re: Habr Sumo

Příspěvekod tomikzlesa » 03 bře 2010, 08:45

Pěkný prďola :jedna:
k Martinovu návrhu, líbí se mi, ale tu levou silnou větev bych klidně odstranil celou, přijde mi že cely strom moc natahuje do leva a strom trošku ztráci tu pěknou linii co má kmen.
Uživatelský avatar
tomikzlesa
 
Příspěvky: 1094
Registrován: 04 bře 2009, 09:45

Re: Habr Sumo

Příspěvekod Martin Iša » 03 bře 2010, 08:54

Teď jsem si teprv všimnul, že před tvarováním tam byli větve, které bych použil já. :think:Co se týká misky, nevím.To je moje černá můra. :oops: :(
Přílohy
habr sumo 1.JPG
habr sumo2.JPG
Nikdy nesoupeř s blbcem.
Stáhne Tě na svou úroveň a tam tě převálcuje svými zkušenostmi.




775 164 435 martin.isa@seznam.cz
Martin Iša
 
Příspěvky: 3778
Registrován: 03 bře 2009, 17:28
Bydliště: Kaplice
člen ČBA: ano

Re: Habr Sumo

Příspěvekod Pavel Šimsa » 03 bře 2010, 15:49

Tak habřík moc pěkný, líbí se mi jak byl zapěstovaný. Na levé straně mi "vadí" ta silněší větev nad slabší, snažil bych se ji víc zkrátit a držet zpátky. Zkoušel jsem si to i bez ní, ale to mi nepřijde ono. A tlačil bych vrchol víc nad bázi. A taky mě překvapil ten výběr větví na pravé straně jako Martina. Něco málo na obrázcích.
Přílohy
habrsumo0.JPG
habrsumo.JPG
jen houšť
Uživatelský avatar
Pavel Šimsa
 
Příspěvky: 822
Registrován: 16 bře 2009, 12:27
Bydliště: Slaný
člen ČBA: ano

Re: Habr Sumo

Příspěvekod Lukáš Sirotný » 03 bře 2010, 23:12

Díky za návrhy, máte pravdu, že ta pravá větev není v pořádku - k prvnímu rozvětvení je až příliš vytáhla. To se bude řešit letošním zakrácením na několik cm, tento zákrok chci ale provést až v květnu-červnu, kdy listnáče snáze proraší i z holých špalíků bez pupenů. Její nasazení mi nevadí a to z toho důvodu, že se nebude jednat o hlavní větev (strom se bude vracet směrem doleva), větev tím pohybem dolů-nahoru dostane víc dramatičnosti a v neposlední řadě jsem nikdy ani nějak nepřemýšlel, že bych ji odstranil...nevadí mi. Úplně spodní větev na pravé straně (z pohledu před tvarováním) musela být odstřižena, protože se to vzadu pralo (jedna z ran na zadní straně stromu po tvarování).
Milan poslal na Kai svůj virtuál, na němž se s ním v hrubších rysech naprosto shoduju (v poslední době dle Milana prý výjimečně :D ), a na kterém je snad vidět i záměr s tou pravou větví.
Jinak posílám jeden obrázek z Kokufu-ten, na kterém autor taky neřešil nasazení spodní větev (bohužel sem nedám odkaz a , ač nerad, obrázek vložím přímo, protože už ho mám dlouho stáhnutý v počítači bůhví odkud :? ).

Misku bych volil podobnou dnešní, jen trochu mělčí, režnou bez glazury světle hnědou nebo šedou


No on je to v současnoti jen plastový lavor, který asi v režné barvě mít nebudou :D ... Zkusím se letos po něčem vhodném porozhlédnout, času je do jara 2011 ještě dost.
Přílohy
lukas%20carpa.jpg
acer.jpg
Uživatelský avatar
Lukáš Sirotný
 
Příspěvky: 1044
Registrován: 09 úno 2009, 10:15
Bydliště: Rožnov pod Radhoštěm
člen ČBA: ano

Re: Habr Sumo

Příspěvekod Martin Cigánik » 05 bře 2010, 17:06

Ahoj Lukáši, co třeba nějak takhle s tou miskou? Můžeš si ji rovnou v neděli udělat ;)
Přílohy
lukas%20carpa kopie.jpg
Martin Cigánik
 
Příspěvky: 286
Registrován: 03 črc 2009, 22:08
Bydliště: Vsetín

Re: Habr Sumo

Příspěvekod Lukáš Sirotný » 06 kvě 2011, 19:50

Atualizace habříku opět po roce - strom byl přesazen do misky od Ondry Plška, díra v nebari, která se vyklubala po rozebrání balu bude asi nejlépe řešitelná přikájením kořenů, než se bude kájet, tak díru zaplácneme ketem. U tohoto stromu určitě bude stát za to si s nebari řádně vyhrát.
Čerstvé fotky dalších, zde nezveřejněných, fotek habrů z naší zahrady v tomto příspěvku - http://www.bonsairoznov.cz/clanky/tvaro ... -cast.html .
Přílohy
habrovani05_kveten2011.JPG
Uživatelský avatar
Lukáš Sirotný
 
Příspěvky: 1044
Registrován: 09 úno 2009, 10:15
Bydliště: Rožnov pod Radhoštěm
člen ČBA: ano

Re: Habr Sumo

Příspěvekod Martin Vajs » 06 kvě 2011, 20:41

Moc pěknej kousek Luky, můžeš mi napsat rozměry misky?
Uživatelský avatar
Martin Vajs
 
Příspěvky: 487
Registrován: 30 říj 2010, 12:25
člen ČBA: ano

Další

Zpět na Dub, Habr (Quercus, Carpinus)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků