Korejský habr

Re: Korejský habr

Příspěvekod Josef Vrážel » 09 úno 2014, 22:35

No, ale že to dalo práce z Vás vyrazit nějaký názor :) a děkuji za něj :jedna:
Josef Vrážel
 
Příspěvky: 94
Registrován: 23 říj 2011, 21:04
Bydliště: Karolinka , okr. Vsetín

Re: Korejský habr

Příspěvekod Jiří Svačina » 10 úno 2014, 11:38

Ruda odpověděl tou složenou fotografií i za mě ...z obrázků vedle sebe, alespoň pro mě, jsou mírná naklonění patrná.....Je vcelku jedno jestli je to fotoaparátem nebo postavením rostliny.....ale pro nějaký rozumný komentář-diskusi je vhodnější když je miska na obrázku rovně se spodní hranou fotografie....Pro uměleckou fotografii má význam i plocha kolem objektu, zde - u více méně technických dotazů - fotografií , si myslím, že jen zabírá místo...jinak to ale pochopitelně ničemu nevadí....a narovnání snímku případně i změna "barevnosti" světla je na PC vesměs mnohem jednodušší než rovnání rostliny, případně fotoaparátu...a jak mění vzhled směr osvětlení je vidět ....pro mě je přirozenější ten první obrázek...
K zasázení rostliny, umístění přesně na osu misky, pro Japonce, a i mě, to není to nej....
A předchozí doporučení - diskuse k roubování kořenů, dodatečně, nečetl jsem ji až teď ,/nevyjadřuji se k podobným/, ale když už jsem sem napsal, nezlobte se, ale je pro mě slušně řečeno úsměvná.....Je to sice postup asiaty občas ukázaný na nějakém obrázku, a je to možné, ale já nevím o nikom kdo by to u nás s tímto druhem úspěšně rutině prováděl...., nehledě k dostupnosti semenáčků - podnoží pro roubování tohoto druhu.....
Obecně, roubování okrasných rostlin je sice skoro u všech druhů možné a známé, ale k perfektním srůstům zpravidla vyžaduje nejen zručnost, ale i zkušenosti se srůstáním a potřebami daného druhu, k tomu příslušné vybavení, nějakou přípravu - rouby, podnože atd, vhodné prostředí ve kterém je roubování prováděno, tj. zpravidla skleník i s následnou potřebnou vlhkostí, teplotou, světlem, to vše v nějakém termínu .......liší se dle daného rodu, druhu, někdy i kultivaru... :jedna: :D ......zastavte se, můžeme prodiskutovat ...roubuji každoročně ...nemá smysl dlouze popisovat...Hezký den
Jiří Svačina - www.bonsai.cz
Uživatelský avatar
Jiří Svačina
 
Příspěvky: 679
Registrován: 06 úno 2009, 19:44
Bydliště: Zastávka u Brna

Re: Korejský habr

Příspěvekod Josef Vrážel » 10 úno 2014, 17:38

Zdravím Vás pane Svačina....

Ruda složil dva obrázky k sobě a tím možná odpověděl i za Vás, ale mě nebylo jasné o co mu jde, zvláště, když se zde řešilo více témat, než náklon... já Vám popsal příčinu náklonu a souhlasím, že tak či onak je to vskutku chyba...vpořádku.....co se týče vyvážení barev v PC...to už se mi zřejmě zde zde poněkud hůř vysvětlitelné , zvláště při dvou světelných zdrojích rozdílné barevné teploty....nechávate-li tyto úpravy na PC, tak předpokládám, že fotíte do formátu raw a máte kvalitní zkalibrovaný monitor....pak máte při použití kalibrační šedé destičky šanci i na kvalitní výstup...z mého pohledu je však jednodušší již kvalitní vstup....

Ale to debata odběhla poněkud jinam, než jsem chtěl....chtěl jsem jen vědět, který snímek je pro Vás uživatele akceptovatelnější....a myslím vede 2:0 snímek první...


Jinak se zde zmiňujete o roubování kořenů....ona tam žádná diskuze neproběhla...jen jsem jemně odpověděl jednomu uživateli, že to je blbost.... :)
Josef Vrážel
 
Příspěvky: 94
Registrován: 23 říj 2011, 21:04
Bydliště: Karolinka , okr. Vsetín

Re: Korejský habr

Příspěvekod Jiří Svačina » 10 úno 2014, 18:12

Zdravím také.......fotím i v raw formátu, ale pro tyto malé obrázky a nízké rozlišení by jejich úprava byla zbytečně pracná, stačí kvalitnější jpg.....a tu barvu světla jde velmi snadno na PC upravovat - doladit - třeba ve Fotoshopu a určitě i dalších programech ...tím vás ale nechci kritizovat za dvojí nasvětlení a dotaz ... právě naopak .... A na těch světlech v koruně, hloubce ostrosti - "prosvícení" a tak i ostrém zobrazení větví v hloubce koruny hodně záleží a je jen dobře že s nimi experimentujete..... srovnávání je dobré...
To roubování různých rostlin - jejich různých částí je opravdu na delší povídání....Je občas u asiatů vidět, ale je to mistrovská disciplína, jednak u nás, pokud je mi známo , zatím nepoužívaná, ... co vím specializuje se na to jen několik školek. Ale umí úžasné věci a bylo by dobře kdyby s tím někdo začal - se tím více a kvalitně zabýval , nabídne to řadu nových možností...
Hezký den
Jiří Svačina - www.bonsai.cz
Uživatelský avatar
Jiří Svačina
 
Příspěvky: 679
Registrován: 06 úno 2009, 19:44
Bydliště: Zastávka u Brna

Re: Korejský habr

Příspěvekod Josef Vrážel » 10 úno 2014, 21:13

Pane Svačina,
omlouvám se, ale diskuze o úpravách snímků v PC a vaše argumenty mi bohužel příjdou stejně úsměvné, jako Vám poznámka Martina Cigánika o roubování....
Dále bych to nechtěl rozvádět, je to na delší diskuzi...máteli zájem a pojedete někdy třeba k panu Dordovi, můžete se klidně stavit...Pan Dorda Vás ke mě rád zavede...
Josef Vrážel
 
Příspěvky: 94
Registrován: 23 říj 2011, 21:04
Bydliště: Karolinka , okr. Vsetín

Re: Korejský habr

Příspěvekod Jiří Svačina » 11 úno 2014, 10:29

Děkuji za pozvání, jak budu mít možnost rád se zastavím , a stejně, pokud by jste měl cestu někam sem k nám, ozvěte a zastavte se, rád vás uvidím .
Hezký den všem pěstitelům těchto krásných a u nás dobře rostoucích habrů. Při této příležitosti si dovolím i malé připomenutí... Tento druh se u nás nepěstuje moc dlouho , zemi původu má v názvu, a pokud je mi známo, hlavní zásluhy na jeho "objevení" pro bonsajisty u nás a zavedení do kultury - "dostupnosti" i u nás, mají pěstitelé bonsají -pánové Václav Novák a Josef Valuch ... :clap: :jedna:
Jiří Svačina - www.bonsai.cz
Uživatelský avatar
Jiří Svačina
 
Příspěvky: 679
Registrován: 06 úno 2009, 19:44
Bydliště: Zastávka u Brna

Předchozí

Zpět na Dub, Habr (Quercus, Carpinus)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků