Habr dědek

Re: Habr dědek

Příspěvekod Luděk Urbanič » 16 bře 2013, 22:17

Josef Vrážel píše:...dá se říct, že s dosavadním výsledkem jsem velmi, velmi spokojený...


No a o to tu přece jde :jedna: .
Strom má "uspokojovat" především svého majitele a jestli se líbí i někomu dalšímu to je sice plus, ale je to druhotné.
A je úplně jedno , že někdo (já) má trochu odlišný názor "na přirozenost" - mně třeba nesedí ty vodorovné větve ve vrcholových partiích - takhle listnáče, snad jen vyjma olše prostě nerostou.Ale to bude za měsíc, až bude pod listím stejně úplně jedno.

Prvoplánové pěstování pro ceny na výstavách je cesta do pekla. Pokud má někdo od matičky přírody "nadělíno" pak přijdou I ty "úspěchy".

A co se týče té (poslední) fotky - musím souhlasit s Martinem - taky si nedokážu představit, jak by to šlo lépe. Kdyby tak každý dával takové.
No ale už i u Sirotných pochopili, že vrata od garáže a ještě k tomu s klikou nejsou tím nejideálnějším pozadím ;) .
Všechno co děláš stromům, děláš sobě.
Luděk Urbanič
 
Příspěvky: 213
Registrován: 02 led 2011, 19:13

Re: Habr dědek

Příspěvekod Josef Vrážel » 17 bře 2013, 08:17

Luďku, ono by se dalo polemizovat o mnoha dalších větvích, které jsou vidět na tomto plochém snímku...
Ovšem, je potřeba si uvědomit, že stromek prodělal první vážnější stylink a v součastné době nemá dopěstovaný jemnější obrost druhých třetích řádů.
Vrchol byl nově založen ze spodníhom patra, takže tam je ještě také dost práce.
Takže na celkové hodnocení je myslím ještě dostatek času, nicméně jsem rád, že se debatuje. Ano nejdůležitější je sice pocit majitele...ovšem názory druhých jsou rovněž velmi důležité, bez nich by se člověk nic nedozvěděl....takže Ti velmi děkuji za tvé cenné postřehy...

Jen dodám, že mám možnost paracovat v takovém bonsai prostředí, kde o žádné výstavy nejde, takže mě ani nenapadá nějaké pěstování stromů na krátkodobý efekt....

No a co se týče fotky ....
Stromy fotím jen velmi krátce, takže se stále učím....
Na snímku je podle mě stromek prezentován trochu stroze, popisně. To samo o sobě není chybou, ale myslím, že by se dal při jiném nasvícení daleko více podtrhnout charakter stromu....tedy nejde o dokonale, nedokonale nasvícení s takovým nebo makovým pozadím, ale prostě jen JINAK....
Je to v podstatě stejné jako ve tvém prvním odstavci ...co je dobré pro druhé, ještě nemusí být dobré pro mě :P
Josef Vrážel
 
Příspěvky: 94
Registrován: 23 říj 2011, 21:04
Bydliště: Karolinka , okr. Vsetín

Re: Habr dědek

Příspěvekod Lukáš Sirotný » 18 bře 2013, 00:44

No ale už i u Sirotných pochopili, že vrata od garáže a ještě k tomu s klikou nejsou tím nejideálnějším pozadím


:lol: ...co si pamatuju, tak takto dlouhou dobu fotil své stromy i Serge Clémence (proti cihlové zdi), tak jsme se neinspirovali jen tak u někoho :lol: ... no ale to už je teď naštěstí minulostí...

Ale zpátky ke stromu - takovýto listnáč je jednak potřeba hodnotit a obdivovat v reálu (což si tady všichni uvědomujeme) a jednak podobný "učesávací" zákrok přispěje k tomu, aby se strom do budoucna zkvalitnil, i když by měl být opět veden spíše v "naturálnějším" provedení, jelikož po oddrátování a 1 - 2 sezónách následného pěstování už bude vypadat zase o mnoho méně "strojeně". Vlastně to samé jsem psal i v nedávné diskuzi u borovice od Vency Stropka a tady je to podobný případ...
Jelikož tento habr opravdu působí dojmem solitérního stromu na volném prostranství, dlouhá, nízká miska by k němu byla parádní - máš už něco vyhlídlého na jarní přesazování, nebo strom ještě v současné nádobě vydrží?
Uživatelský avatar
Lukáš Sirotný
 
Příspěvky: 1044
Registrován: 09 úno 2009, 10:15
Bydliště: Rožnov pod Radhoštěm
člen ČBA: ano

Re: Habr dědek

Příspěvekod Josef Vrážel » 18 bře 2013, 08:58

Jako fandu fotografování mě štve, že strom naživo vypadá lépe než na fotografii .... :mrgreen:
Co se týče fotografování stromů je pro mě osobně inspirací práce Willy Evenpoela....

O misce jsem zatím příliš neuvažoval. Loni byl poprvé přesazen po mnoha a mnoha letech :oops: a tomu odpovídal stav kořenového systému a jeho následná redukce...chci mu nechat čas a letos ho přesazovat nebudu. I tak si myslím, že to bude chtít ještě aspoň jedno mezipřesazení, než bude možné jej zasadit do finální misky.

No ale pokud máte nějaké návrhy sem s nimi. Aspoň bude dostatek času nechat ji vyrobit :)
Přílohy
3.jpg
po vyndání s misky-květináče duben 2012
3.jpg (149.38 KiB) Zobrazeno 2335 krát
4.jpg
redukce kořenového balu
4.jpg (148.34 KiB) Zobrazeno 2335 krát
Josef Vrážel
 
Příspěvky: 94
Registrován: 23 říj 2011, 21:04
Bydliště: Karolinka , okr. Vsetín

Re: Habr dědek

Příspěvekod Josef Vrážel » 07 kvě 2013, 07:34

Dnes přidávám aktuální stav. Dědek se letos krásně rozjel. Ve srovnání s loňským rokem, kdy se stromeček trochu srovnával s přesazením je rozdíl v kondici markantní...
Přílohy
DSC_0228.jpg
Květen 2013
DSC_0228.jpg (135.44 KiB) Zobrazeno 2148 krát
Josef Vrážel
 
Příspěvky: 94
Registrován: 23 říj 2011, 21:04
Bydliště: Karolinka , okr. Vsetín

Re: Habr dědek

Příspěvekod Josef Vrážel » 12 kvě 2013, 06:31

Po prostřihu
Přílohy
DSC_0065.jpg
DSC_0065.jpg (146.26 KiB) Zobrazeno 1942 krát
Josef Vrážel
 
Příspěvky: 94
Registrován: 23 říj 2011, 21:04
Bydliště: Karolinka , okr. Vsetín

Re: Habr dědek

Příspěvekod Josef Vrážel » 19 led 2014, 16:07

Tak jsme zase o rok starší....
Přílohy
DSC_0013.jpg
Před tvarováním leden 2014
DSC_0013.jpg (148.91 KiB) Zobrazeno 1752 krát
Josef Vrážel
 
Příspěvky: 94
Registrován: 23 říj 2011, 21:04
Bydliště: Karolinka , okr. Vsetín

Re: Habr dědek

Příspěvekod Josef Vrážel » 19 led 2014, 16:12

Po tvarování leden 2014
Přílohy
DSC_0056.jpg
Po tvarování Leden 2014
DSC_0056.jpg (128.8 KiB) Zobrazeno 1744 krát
Josef Vrážel
 
Příspěvky: 94
Registrován: 23 říj 2011, 21:04
Bydliště: Karolinka , okr. Vsetín

Re: Habr dědek

Příspěvekod Martin Cigánik » 19 led 2014, 18:25

Moc pěkný strom. Velmi jemný a decentní. Super práce.
Martin Cigánik
 
Příspěvky: 286
Registrován: 03 črc 2009, 22:08
Bydliště: Vsetín

Re: Habr dědek

Příspěvekod Venca Stropek » 19 led 2014, 22:31

Hmmm, habr už chytá pěknou fazou. Jak se postupně koruna zůžila stromu dle mého názoru velmi prospělo :jedna: .
Uživatelský avatar
Venca Stropek
 
Příspěvky: 355
Registrován: 13 pro 2011, 16:48
Bydliště: Kamenný Újezd u Nýřan

PředchozíDalší

Zpět na Dub, Habr (Quercus, Carpinus)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků