Habr dědek

Re: Habr dědek

Příspěvekod Michal Němec » 02 úno 2013, 20:55

Pepo je to pěknej strom, je vidět že né všechny stromy se musí drátovat, kroutit, lámat apod. ;)
Michal Němec
 
Příspěvky: 60
Registrován: 11 led 2011, 22:31

Re: Habr dědek

Příspěvekod Luděk Urbanič » 02 úno 2013, 23:25

Párkrát tu padlo: "pěkný strom" :think:

Já bych spíš použil srovnání s Julií Roberts- co si budem povídat, žádná extra krasavice to není(jemně řečeno), ale něco na ní bude, když když hraje v tolika filmech.

Takže já bych sousloví "je to pěkný strom" nahradil "má své kouzlo"

I když ti, co se pro ně bonsaje staly "posláním" - obětují jim všechen čas a rodinné finance by ti vyjmenovali tisíc chyb, včetně těch neodstranitelných, číňan by ho hodil na hnůj a šintoista láskyplně zasadil zpátky do lesa.

Ale chtěl bych spíš upozornit na jednu typickou věc, chybu, která se dělala, dělá a dělat bude a budiž poučenim pro dnešní začátečníky.

Tou chybou je, že u nalezeného stromu vidíme hlavně nějaký slibně se vyvíjející kmen a základ koruny - to jsou ale věci naprosto nepodstatné, pokud je špatné nebari. Koruna a kmen se dá vždycky (tím spíš když na to máte 25let :) )dopěstovatovat velice snadno ve srovnání s vylepšováním nebari - tenhle strom je toho názorným příkladem. Jistě někdo namítne, že se vždycky dá odhřížit, kór habr. Ale tady je další varování začátečníkům - ty úžasné výsledky, s kterými se setkáte na různých fórech a v časopisech jsou jen ty "povedené". Těch druhých je podstatně víc ale nikdo se s nima celkem logicky nechlubí.
Takže vsázet na to, že se to "nějak spraví" je omyl.

Takových stromů mám plnou zahradu a třeba hromadné hřížení dvou buků, čtyř habrů a dvou čínských jilmů dopadlo s výsledkem:
buky - dvě kalusové boule, jeden po roce odešel
jilmy - jeden perfektní - druhý měl dva tlusté kořeny vedle sebe - horší než před hřížením
habry - jeden jak-tak, druhý kalusová koule, třetí nic , čtvrtý uschl.
Všechno co děláš stromům, děláš sobě.
Luděk Urbanič
 
Příspěvky: 213
Registrován: 02 led 2011, 19:13

Re: Habr dědek

Příspěvekod Josef Vrážel » 03 úno 2013, 07:49

Ahoj Luďku,

V podstatě s tebou souhlasím ve všech bodech. To o vyvarování se začátečnických chyb bylom myšleno tak, že kdo nic nedělá nic neskazí....sám ale vím, že se naopak za tu dobu dalo ledacos vylepšit ...V době, kdy jsem ho kopal jsem o tvorbě bonsai neměl žádné potuchy a tudiž i krytéria byly podstatně jiná....
Strom má samozřejmě chyb spostu, ať už opravitelných, nebo né....dají se samozřejmě najít stromy s daleko větším potenciálem ...
Pro mě má tento stromeček svůj příběh, je to ten můj strom č1

A dle mého názoru má své wabi.
Josef Vrážel
 
Příspěvky: 94
Registrován: 23 říj 2011, 21:04
Bydliště: Karolinka , okr. Vsetín

Re: Habr dědek

Příspěvekod Jarek Servus » 03 úno 2013, 21:44

Musím souhlasít s Josefem, ten strom má své kouzlo, které spočívá hlavně v tom, že je to jeho první a 25 let starý. Wabi pomalu získává a je na něm vidět, že ho pěstoval s láskou. Jen na pozlobení jednu fotku z Takagi muzea, tenhle strom kromě wabi a sabi, také nemá výraznější nebari, najde se na něm spousta chyb, ale majitel zřejmě není šintoista.
Přílohy
20.jpg
20.jpg (108.47 KiB) Zobrazeno 2185 krát
Naposledy upravil Jarek Servus dne 04 úno 2013, 07:37, celkově upraveno 1
Jarek
Nemusí pršet, stačí když leje
jpms@volny.cz
http://www.bkhana.cz/.
Uživatelský avatar
Jarek Servus
 
Příspěvky: 2640
Registrován: 19 čer 2009, 21:23
Bydliště: Drahanská vysočina
člen ČBA: ne

Re: Habr dědek

Příspěvekod Míra Z » 04 úno 2013, 00:09

Fandím vám ;)
Miroslav Znamenáček
Uživatelský avatar
Míra Z
 
Příspěvky: 1840
Registrován: 03 úno 2009, 22:55
Bydliště: u Brandýsa nad Labem
člen ČBA: ne

Re: Habr dědek

Příspěvekod tomikzlesa » 04 úno 2013, 12:11

Stromek se mi libi, jen mi tam vadi ten obloucek nalevo ktery tam vytvari vetev. Ke stromum WP, uz sem videl par jeho stromu nazivo a vzdy jsem byl zklamanej . .
Uživatelský avatar
tomikzlesa
 
Příspěvky: 1094
Registrován: 04 bře 2009, 09:45

Re: Habr dědek

Příspěvekod Robert Černý » 05 úno 2013, 20:53

Pěknej habřík :clap:
Jinak jak píše Tomík, když jsem viděl na živo stromy WP, byl jsem spíš v rozpacích než nadšenej :think: Tu jeho naturalistickou borovici co jste zmiňovali jsem měl letos možnost vidět na živo v Belgii a věřte, že to nebyl žádnej šlágr. Podle mě byla ve velmi špatném stavu, kdo ví proč :think:
Ale zpět k habru, pokusil bych se nějak vyřešit ty "nepřirozené" větve a strom bude mít našlápnuto správným směrem.
Robert Černý

skype: robert.cer
bobo.c@seznam.cz
Uživatelský avatar
Robert Černý
 
Příspěvky: 1835
Registrován: 02 úno 2009, 21:33
Bydliště: Plzeň
člen ČBA: ano

Re: Habr dědek

Příspěvekod kuncarladislav » 10 úno 2013, 22:43

Materiál moc pěknej.Jak se zmínil Robert pořešil bych nevhodný větve a zapracoval na vysoukaných větvích.Pokud je habřík v kondici neměl by to být problém.Kolikrát dobře provedený střih nahradí kilo drátu.Tak ať se daří dědku. :jedna:
kuncarladislav
 
Příspěvky: 338
Registrován: 19 čer 2009, 15:05

Re: Habr dědek

Příspěvekod Compel Lubomír » 11 úno 2013, 22:50

Josef, dědka si nám zatím ukázal v průběhu 3 měsíců a vždy téměř ze stejné strany. Jsou vidět pouze vysoukané větve, jinak se ke stromu nelze vyjádřit. Pokud se ti to nelíbí a nějakým krkolomným způsobem to řešit po dobu několika let, raději bych dědka nakrmil a ve správnou dobu střihnul na holý kmen. Spících pupenů má dostatek, tak bych se vůbec nebál, slunko je z něj vytahne, a větve známým způsobem dopěstoval nové.
Je to tvůj strom tak je to na tobě :P :P :mrgreen:
777 207 657
lcvcar@seznam.cz
Čaj Luboš
Uživatelský avatar
Compel Lubomír
 
Příspěvky: 1034
Registrován: 26 črc 2009, 16:13
Bydliště: Velemín

Re: Habr dědek

Příspěvekod vasheek » 12 úno 2013, 09:01

Taky bych mu dal za usi, v tomhle stvu se mi nelibi... vetve vysoukane, celkove nevzhledne. Jiste je vic nez slusne zapestovanej a ke vsemu habr, takze radikalni rez. Uplne na spalek urcite ne, ale razantne ano. Nechal bych si zaklad spodnich vetvi at po nich nezustanou velke rany a nemusi se zbytecne dopestovavat nove silne vetve. zkusil sem nacrtnout jak bych ho serezal, kdybych ho mel doma ja...
Přílohy
habr-dedek.jpg
habr-dedek.jpg (108.61 KiB) Zobrazeno 1706 krát
Uživatelský avatar
vasheek
 
Příspěvky: 63
Registrován: 10 lis 2009, 18:04
Bydliště: Plzeň a brdy
člen ČBA: ne

PředchozíDalší

Zpět na Dub, Habr (Quercus, Carpinus)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků

cron