Habr dědek

Re: Habr dědek

Příspěvekod Josef Vrážel » 12 úno 2013, 18:24

Lubo pokusím se s fotografováním zlepšit...ona širší dokumentace momentálně není :)
Co se týče "vysoukaných " větví, myslím to tak strašné nebude a tudiž nebude potřeba nic krkolomně řešit. A úpřimně to zase není nějak úchvatný materiál. Má pro mě cenu spíš pro ten příběh....

vasheek: odpověď je v podstatě oněco výše. Nicméně mi nedá dodat, že tak jak jsi to vyřešil virtuálem je samozřejmě možná cesta, ale pak by "dědek" vypadal spíš jako mladík...rozhodně chci zachovat větší vizuální stáří :)
Josef Vrážel
 
Příspěvky: 94
Registrován: 23 říj 2011, 21:04
Bydliště: Karolinka , okr. Vsetín

Re: Habr dědek

Příspěvekod Lukáš Sirotný » 13 úno 2013, 20:55

Seřezávat v tomto stádiu habr na špalek je podle mě pořádná hloupost - co má na stromě "cenu", je právě patina, wabi-sabi, která dodává habru zdání majestátného strarého stromu, který kašle na nějaká pravidla ("nevhodné, vysoukané větve"). Pokud bychom strom seřezali, tak z něho můžeme začít stavět, pěkný, bonsajovější habřík - tím ale ztratíme roky působení času a navíc se ze stromu stane něco úplně jiného... Pokud by byl habr na začátku své cesty, přinesený max. před několika lety z lesa, tak by tohle byl ten "vhodnější" způsob - místo seřezání na špalek bych si ale raději našel chvilku času a podobný habrový základ našel někde v lese a začal s ním od píky. Z mého pohledu by se seřezáním stromu nic nezískalo... Mně se v současné podobě habr líbí, i když to není žádný krasavec, tak má svou duši.
Trochu mi tenhle habr připomíná (i svými vysoukanými, ne-příručkovými větvemi) našeho habra "Stařešinu" http://www.bonsairoznov.cz/clanky/bonsa ... esina.html, no a navíc mají i podobné jméno...takže to vidím, že bychom mohli pomalu založit Valašský klub habrových důchodců :lol: .
Uživatelský avatar
Lukáš Sirotný
 
Příspěvky: 1044
Registrován: 09 úno 2009, 10:15
Bydliště: Rožnov pod Radhoštěm
člen ČBA: ano

Re: Habr dědek

Příspěvekod Luděk Urbanič » 14 úno 2013, 20:39

Podepisuju se pod každé Lukášovo slovo , bylo by opravdu škoda ho seřezávat na špalek a jsem rád, že to Josef ani neplánuje - pak by z něho byl tuctový shohin, navíc s e špatným nebari.
Takhle vidím skutečný habr - kdyby se nějakou fotomontáží zasadil do krajiny, tak by si asi hodně lidí myslelo, že to je skutečný 15 metrový strom :) . Mám na mysli stav bez listí. Listy by ho samozřejmě prozradily.

Třeba nějak tak jako je to na první fotce - i když tam perspektivu a měřítko kazí stromy v pozadí :
11.jpg
11.jpg (132.91 KiB) Zobrazeno 2363 krát
Všechno co děláš stromům, děláš sobě.
Luděk Urbanič
 
Příspěvky: 213
Registrován: 02 led 2011, 19:13

Re: Habr dědek

Příspěvekod Josef Vrážel » 15 úno 2013, 08:36

Luki, ten Váš habr virtuálně znám :) ...
Valašský klub habrů důchodců by se jistě založit dal...a nejen těch :)
A jen tak pro zajímavost...z té doby, kdy jsem kopal dědka mi zůstaly ještě další dva stromy v zemi. Když se tak na ně koukám, měly daleko větší potenciál, jako tento... :) .... tenkrát mi to tak nepřišlo :)
Josef Vrážel
 
Příspěvky: 94
Registrován: 23 říj 2011, 21:04
Bydliště: Karolinka , okr. Vsetín

Re: Habr dědek

Příspěvekod Josef Vrážel » 07 bře 2013, 22:53

Téměř po roce došlo k dalším práci na Dědkovi...
Došlo k úpravě pohledovky, prostřihu větví a úpravě poloh jednotlivých kosterních větví...
Přílohy
DSC_0019g.jpg
DSC_0019g.jpg (74.44 KiB) Zobrazeno 2108 krát
Josef Vrážel
 
Příspěvky: 94
Registrován: 23 říj 2011, 21:04
Bydliště: Karolinka , okr. Vsetín

Re: Habr dědek

Příspěvekod Míra Z » 08 bře 2013, 01:13

Hezký Terminátor, né je vidět že mu to jen prospělo ;)
Miroslav Znamenáček
Uživatelský avatar
Míra Z
 
Příspěvky: 1840
Registrován: 03 úno 2009, 22:55
Bydliště: u Brandýsa nad Labem
člen ČBA: ne

Re: Habr dědek

Příspěvekod Luděk Urbanič » 08 bře 2013, 13:37

Ostříhán a učesán pozbyl něco ze své habrové přirozenosti.

Ale samozřejmě mu to prospělo.

Možná ještě trochu zakrátit konce větví.

Těším se na dubnové fotky když sezačne zelenat.
Všechno co děláš stromům, děláš sobě.
Luděk Urbanič
 
Příspěvky: 213
Registrován: 02 led 2011, 19:13

Re: Habr dědek

Příspěvekod Robert Černý » 11 bře 2013, 22:46

Myslím, že změna stromku prospěla a do budoucna je to krok správným směrem :jedna:
Robert Černý

skype: robert.cer
bobo.c@seznam.cz
Uživatelský avatar
Robert Černý
 
Příspěvky: 1835
Registrován: 02 úno 2009, 21:33
Bydliště: Plzeň
člen ČBA: ano

Re: Habr dědek

Příspěvekod Josef Vrážel » 15 bře 2013, 20:37

Luďku, s tou přirozeností před a po moc nesouhlasím vědouc, jak strom vypadá naživo.
Naopak naživo získal něco na majestátnosti rozložitost...dá se říct, že s dosavadním výsledkem jsem velmi, velmi spokojený...
Ovšem je jednoznačně pravda, že fotka to vůbec nevystihuje. Tento stromeček si určité zaslouží, abych si při příštím focení trochu více pohrál s úhlem pohledu a nasvícením... :think:

Jinak s pokrácením větví se počítá jakmile se na jaře Dědek rozjede....
Josef Vrážel
 
Příspěvky: 94
Registrován: 23 říj 2011, 21:04
Bydliště: Karolinka , okr. Vsetín

Re: Habr dědek

Příspěvekod Martin Kolacia » 15 bře 2013, 22:13

:mrgreen: to bych chtěl umět nasvítit alespoň takhle nedokonale :D
Martin Kolacia
 
Příspěvky: 400
Registrován: 21 bře 2009, 19:37
Bydliště: D. Dunajovice

PředchozíDalší

Zpět na Dub, Habr (Quercus, Carpinus)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků

cron