Dub Tomas

Re: Dub Tomas

Příspěvekod ruda.p » 22 dub 2014, 17:27

dávám sem snad :?: lepší fotky s představou, ty předešlí jsou jak ustřelený :!:
a trojúhelníky nebyli vhodnou demonstrací tvaru beru v potaz :!:
dva pohledy podle mě , v návrhu ještě nejsem zdatný tak omluvte mé proporce, ale vy si to jistě domyslíte ;)
a tím snížením jak jsem před tím psal jsem správně mysle to, že se nechá potom tahoun který bude pokračováním kmene kvůli konicitě
výška stromu se bude dotvářet podle rozvětvení, takže sám zatím nevím kde skončím :D
Přílohy
IMG_2011.JPG
IMG_2012.JPG
cats.jpg
cats.jpg
ルドルフ - 魯道夫。- Ruda
606675920
Uživatelský avatar
ruda.p
 
Příspěvky: 1022
Registrován: 10 led 2012, 22:09
Bydliště: Praha
člen ČBA: ano

Re: Dub Tomas

Příspěvekod Compel Lubomír » 22 dub 2014, 22:14

Co se čertíš Martine? Je to dle mého soudu celkem jasný a jednoduchý. Na vrcholu se nechá tahoun a tím se dosáhne vyrovnání konici, pak se to šmikne a bla, bla, bla. Když chceš dosáhnout stejného výsledku na kosterních větvích, použiješ stejnou metodu jak s vrcholem. Tahouny budou kosterní větve podporovat v sílení. Na kmeni tahouny nemáš kam dát ( navíc malý pěstební prostor) a proto bude kmen sílit pomaleji a tím se nerovnováha kmen - kosterní větve ještě více prohloubí.
To co jsi namaloval je dobrý ale tak trochu zidealizovaný. V praxi to dopadne jinak.
777 207 657
lcvcar@seznam.cz
Čaj Luboš
Uživatelský avatar
Compel Lubomír
 
Příspěvky: 1034
Registrován: 26 črc 2009, 16:13
Bydliště: Velemín

Re: Dub Tomas

Příspěvekod Compel Lubomír » 22 dub 2014, 22:27

Rudo, já ti rozumím o co usiluješ. Jen mi přijde že větve už jsou teď dost siný a strom tím pádem ještě dlouho nebude vykazovat habitus starého a majestátního stromu. Jsem přesvědčen že když začneš novým obrostem z kterého vybereš kosterní větve, dostaneš se k cíli rychleji. Určitě je důležité, kde strom chceš zastavit a podle toho pracovat s tím co máš.
Rudo, koukni tady: www.bonsai4me.com
777 207 657
lcvcar@seznam.cz
Čaj Luboš
Uživatelský avatar
Compel Lubomír
 
Příspěvky: 1034
Registrován: 26 črc 2009, 16:13
Bydliště: Velemín

Re: Dub Tomas

Příspěvekod Martin Cigánik » 23 dub 2014, 12:36

Luboši já se nečertím, jen to nechápu, jak to myslíš:-) Nerozumím, proč chceš uvalit silné kosterní větvě, ze kterých se dá pěkně a rychle dopěstovat obrost, a které v případě ufiknutí bude Ruda misce dopěstovávat dalších deset let... Jestli to správně chápu, pak bys je uvalil z důvodu, že nepasují koncepci starého stromu. A navrhuješ je nahradit novými mladými větvemi, které se nechají zesílit. Je to tak? Ale proč? Vždyť v tom případě by nemělo vůbec smysl ten strom kopat, ne? Na to by ti stačil jakýkoliv špalek. Já měl za to, že ho Ruda kopnul, protože se mu ten strom líbil- tzn, že měl nějaký "charakter", který je způsoben tvarem, borkou, větvemi.
Ale to už je spíše filozofická otázka- jaké stromy kopat:-) A to je na dlooooouhé povídání, ideálně u pivka a se stromem před sebou:-)
Mohl bys mi prosím nahodit nějakou kresbu jak si to teda představuješ?

A ano ta moje kresba je zidealizovaná, ale dle mých zkušeností s duby a vzhledem k měřítku - celkem reálná k dosažení. V zemi za 5 let:-)
M
Martin Cigánik
 
Příspěvky: 286
Registrován: 03 črc 2009, 22:08
Bydliště: Vsetín

Re: Dub Tomas

Příspěvekod Compel Lubomír » 25 dub 2014, 23:24

Martine, mě se prostě nelíbí ty silný větve. Myslím že ruda strom nekopal kvůli větvím ale kvůli pohybu kmene. Koukni kde jsou ty větve nasazený. Mě to nepřijde zrovna šťastné. Proto bych to střihnul a začal nanovo. Po dvou letech jsou větve přesně takové jaké mají být. Pouze můj názor. Zrovna jsem pročítal Marošovo habry. Nevěděl zda se silných větví zbavit či ne. Nakonec šly dolů a strom dostal hned jiný směr.
777 207 657
lcvcar@seznam.cz
Čaj Luboš
Uživatelský avatar
Compel Lubomír
 
Příspěvky: 1034
Registrován: 26 črc 2009, 16:13
Bydliště: Velemín

Re: Dub Tomas

Příspěvekod ruda.p » 02 kvě 2014, 15:04

Tomas v zeleném
Přílohy
IMG_2021.JPG
IMG_2022.JPG
IMG_2023.JPG
IMG_2024.JPG
IMG_2026.JPG
ルドルフ - 魯道夫。- Ruda
606675920
Uživatelský avatar
ruda.p
 
Příspěvky: 1022
Registrován: 10 led 2012, 22:09
Bydliště: Praha
člen ČBA: ano

Re: Dub Tomas

Příspěvekod ruda.p » 13 kvě 2014, 21:48

Přidám video pro lepší zobrazení obrostu.
Zatím nebylo na něm nic redukováno a má se čile k světu ;)

https://www.youtube.com/watch?v=svPojlDHXkM

Vysvětlení proč jsem kopal tento dub
- líbil se mi pohyb kmene se silně popraskanou borkou
- větve vyplynuli z toho samy a beru je jako součást kmene který se bude nadále vyvíjet
ať s pozdějším odstraněním a nebo ponecháním silných větví, které právě dominují i s kmenem
- při pohledu na kostru celého stromu sem vycházel z pravidelného rozložení pro mě základních větví
a tím pro mě byl dán tvar stromu :idea:
- pro mě přirozené nasazení co udělá pouze příroda a né zásah člověka
- a to poslední :!: otázka kdy kopat duby :?: z mého pohledu se dají kopat celoročně i když já mám radši jarní kopání
důvod :?: když se nerozjedou nebolímě to tolik, jak když vidím zavadat listí a schnou je, to je pro mě větší rána, že jsem ho odpravil :!:

Z dubů kopaných v různou dobu mi neodešel zatím žádný , at je to štěstí a nebo mé lesácké zkušenosti nebojsi :lol:
ルドルフ - 魯道夫。- Ruda
606675920
Uživatelský avatar
ruda.p
 
Příspěvky: 1022
Registrován: 10 led 2012, 22:09
Bydliště: Praha
člen ČBA: ano

Re: Dub Tomas

Příspěvekod ruda.p » 03 čer 2014, 11:06

Zdravím a měl bych dotaz s připojenými fotkami nejsou moc dobré, ale snad postačí.
U dubu těsně pod povrchem se mi dělá plíseň, když do toho zavrtám je to suché a práší připomíná mi to mykorhízu smrdí to po podhoubí,
pokud ano v pořádku, ale je jí nějak moc :!: Registruji jen u tohoto dubu :!:
strom prospívá a žádné změny nevidím, takže se chci jen ujasnit že to není nic jiného
dík
Přílohy
IMG_2146.JPG
IMG_2147.JPG
IMG_2148.JPG
ルドルフ - 魯道夫。- Ruda
606675920
Uživatelský avatar
ruda.p
 
Příspěvky: 1022
Registrován: 10 led 2012, 22:09
Bydliště: Praha
člen ČBA: ano

Re: Dub Tomas

Příspěvekod Dan Pánek » 03 čer 2014, 13:39

Tak to jsi šťastný člověk, mykkorhiza k dubu patří podobně jako k borovici.
Dan Pánek
 
Příspěvky: 401
Registrován: 04 úno 2009, 15:04
člen ČBA: ano

Re: Dub Tomas

Příspěvekod ruda.p » 03 čer 2014, 17:29

Děkuji za potvrzení Dane ;)
mám to zatím u toho Tomase byl čerstvě přesazen a tak mě to udivilo že tak rychle se to tam rozmnožilo
příští rok chci stejně přesadit i ty další tak se to snad rozjede i u nich,
mykkorhiza prý nechce zas tolik vlhka jak to mám u těch ostatních

přidám fotku, zatím bez zásahu ;)

https://www.youtube.com/watch?v=FfZF9Hq1PSM
Přílohy
IMG_2149.JPG
IMG_2150.JPG
Naposledy upravil ruda.p dne 19 čer 2014, 11:02, celkově upraveno 1
ルドルフ - 魯道夫。- Ruda
606675920
Uživatelský avatar
ruda.p
 
Příspěvky: 1022
Registrován: 10 led 2012, 22:09
Bydliště: Praha
člen ČBA: ano

PředchozíDalší

Zpět na Dub, Habr (Quercus, Carpinus)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků

cron