Dub - zákopová lopatka

Re: Dub - zákopová lopatka

Příspěvekod Compel Lubomír » 03 srp 2012, 08:21

OK ;) OK
777 207 657
lcvcar@seznam.cz
Čaj Luboš
Uživatelský avatar
Compel Lubomír
 
Příspěvky: 1034
Registrován: 26 črc 2009, 16:13
Bydliště: Velemín

Re: Dub - zákopová lopatka

Příspěvekod ruda.p » 06 srp 2012, 00:49

pro nevěřící
siesta až jsem z toho usnul a prostě mě probrala myšlenka či představa či sen o dubu, který sem nechal ještě v lese a říkal si nechám ho na jaro,
viděl jsem jeho tvary, tak živě, že jsem se rozhodl ho vykopnut hned opravdu neměl jsem to v úmyslu, ale po tomto mě to nakoplo
a když někdo je kope v létě, tak proč to nezkusit :!: zastávám názor co se má stát, tak se stane a nedokážeš tomu zabránit :!:

Tak na zkoušku jsem zkusil kopnout dub i v létě, kořeny dokonalé a s kůlákem nebyl problém měl horní patro vlásečnicové :!:
kopání v suché zemi plné kamení vedle dospělé borovice a dalšího doubku, tak tam byla samosebou splet kořenů, ale dobře to dopadlo,
škoda že kopání nemohlo být taky nafocené zapoměl jsem ho doma já hlava dubová :lol: přesun byl rychlí skoro za barákem, tak šel hned do lázně :!:
po usazení jsem ošetřil rány a taky proti padlí, síla nebari 10cm výška 65cm
dokonalí pohyb kmene a borka jedna báseň, když se opupínkuje správně ještě bude snížen :!:

http://www.youtube.com/watch?v=2EOIcOAfRj4
Přílohy
IMG_2322.JPG
IMG_2378.JPG
IMG_2325.JPG
IMG_2327.JPG
IMG_2383.JPG
Naposledy upravil ruda.p dne 06 srp 2012, 19:50, celkově upraveno 1
ルドルフ - 魯道夫。- Ruda
606675920
Uživatelský avatar
ruda.p
 
Příspěvky: 1022
Registrován: 10 led 2012, 22:09
Bydliště: Praha
člen ČBA: ano

Re: Dub - zákopová lopatka

Příspěvekod Honza Zatřepálek » 06 srp 2012, 10:47

Ty Rudo mohl by jsi si opravdu už něco přečíst? A to co si přečteš snažit se alespoň trochu pochopit? Takhle mám pocit že určitá část tvého těla je s těmi duby v příbuzenském stavu. :lol:
Tvoje bonsai-to jsi ty.
Uživatelský avatar
Honza Zatřepálek
 
Příspěvky: 1433
Registrován: 02 úno 2009, 13:40
Bydliště: Neratovice
člen ČBA: ano

Re: Dub - zákopová lopatka

Příspěvekod ruda.p » 06 srp 2012, 11:31

Honzo me uz nepredelas a ze mam jine vnimani na stromy ktere si vybiram podle svych pocitu je dano uz davno pred tim nez jsem se sem zaregistroval!!!
Pokud nekoho tim pohorsuji pozveteme do Kostnice ;-), treba budu dobre horet,kdyz uz jsem v tom pribuzenskem vztahu:-D:-D:-D
Rady a zkusenosti druhych vstrbavam pozorne a s respektem a porovnavam se svymi a jiste v nekterych davam za pravdu druhym,
ale nebyl bych to ja abych nesel svou cestou ! i kdyz jsem na zacatku!
Dekuji za postrehy a sledovani mych prispevku
ルドルフ - 魯道夫。- Ruda
606675920
Uživatelský avatar
ruda.p
 
Příspěvky: 1022
Registrován: 10 led 2012, 22:09
Bydliště: Praha
člen ČBA: ano

Re: Dub - zákopová lopatka

Příspěvekod Vláďa Boudný » 06 srp 2012, 12:52

Jenom co už tady bylo řečeno, cituji Luboše, který už cituje Maroše a Sebastiana Sandeva z Chorvatska a obdobné zkušenosti má s duby Harry Harrington z Anglicka.

od Compel Lubomír » 18 čer 2012, 20:50

Kluci, mě přijde že jste ten příspěvek na blogu Maroše nečetli.
Zkusím v kostce popsat co je tam o dubech napsáno. Tedy: Dub je specifický strom, který když začne pučet, tak využívá vláhu která je v buňkových pletivech stromu. Vodivé pletiva pro transport vláhy jsou ještě z minulého vegetačního období úplně mrtvé a dub musí co nejrychleji vytvořit nové cévy aby mohl začít transport vláhy.
V tomto období tedy neexistuje cesta kterou by se dala vláha transportovat do všech částí stromu. Při vykopání z jara, bude strom slabý, chřadnout a má velikou šanci odumřít. Duby vytváří listy jako poslední nebo jedna z posleních rostlin.
V červnu až červenci jsou již úplně nové cévy aktivní a to je ten správný čas pro kopání dubů. Snad jen si připomenout že kopání je lepší provádět po dešti, možná i při dešti a při deních teplotách pod 25°C. V období kdy delší dobu nepršelo je lepší nekopat. Pak ještě ostříháme všechny listy abychom předešli dehydrataci rostliny způsobené větším odparem vláhy v horkých letních dnech. Takto má dub větší šanci na přežití než kopaný na jaře.
Toto jsou poznatky Sebastiana Sandeva z Chorvatska a obdobné zkušenosti má s duby Harry Harrington z Anglicka. Tak asi tak.

A za mě:
Myslím, že je lepší se držet osvědčených způsobů a postupů, kvůli čemuž toto fórum máme, než se vydat cestou metody pokusu a omylu.
Rudo, nic proti, ale bylo by lepší počkat se zveřejňováním pokusů až podle (kladných) výsledků, než tady budovat spleť slepých uliček. No, možná že máš nějaký šestý smysl, ale většina z nás ne, tak se budu radši držet rad zkušenějších.
Naposledy upravil Vláďa Boudný dne 07 srp 2012, 07:52, celkově upraveno 2
Klacky v kýblu svázaný drátama???
Uživatelský avatar
Vláďa Boudný
 
Příspěvky: 558
Registrován: 04 čer 2010, 12:52
Bydliště: Plzeň

Re: Dub - zákopová lopatka

Příspěvekod Robert Černý » 06 srp 2012, 13:08

Vláďo to je zbytečný......
Jak napsal sám Ruda o sobě: mě nepředěláš.....

Jen si začínám Rudo myslet, že neděláš bonsajistiku ale zkoušíš co stromy vydrží :evil: :!: nehledě jestli to ty duby přežijou nebo ne.
Robert Černý

skype: robert.cer
bobo.c@seznam.cz
Uživatelský avatar
Robert Černý
 
Příspěvky: 1835
Registrován: 02 úno 2009, 21:33
Bydliště: Plzeň
člen ČBA: ano

Re: Dub - zákopová lopatka

Příspěvekod Honza Zatřepálek » 06 srp 2012, 13:24

Proč? Proč tolik práce a zbytečně? :o
Úsilí je nanic když chybí vědomosti.
Tvoje bonsai-to jsi ty.
Uživatelský avatar
Honza Zatřepálek
 
Příspěvky: 1433
Registrován: 02 úno 2009, 13:40
Bydliště: Neratovice
člen ČBA: ano

Re: Dub - zákopová lopatka

Příspěvekod ruda.p » 06 srp 2012, 19:03

pro Vládu
dík za příspěvek rád jsem si ho přečetl a beru na vědomí :!: opravdu každý strom má své a duby toho jsou jistě důkazem.
Nevím zda je to 6 smysl či nesmysl každopádně je to nějaké cítění, protože k lesu jsem tíhnul již od mala a proto jsem se dal na tu profesi a snažím se v tom pokračovat i když zahrady jsou zas něco jiné.
Možná to je tím že jsem propásl 20 let a podvědomě je se snažím dohnat, každopádně nechci to dělat na úkor pokus omyl :!:
vím vždy co dělám a proč to dělám, to že se to někdy vymkne se stává každému, zatím z těch vykopů co jsem provedl mám vysokou životnost :!:
Ano dát na zkušené a již ověřené je výhoda i přesto se mi potvrdilo, že i pod jejich rukama odešli do věčných lovišt stromy
proto to spojuji vše dohromady a snažím se aby strom byl mím podpisem
To že sem dávám své předčasné práce chci ukázat, že to myslím vážně a že se svámi o to chci podělit od začátku i za cenu že tu napíši že to hold nevyšlo a tím pádem, každý, hlavně ty co nemají zkušenosti se nebudou dávat tou to cestou a nebudou se obracet pro rady těm co nechali odejít kus svého já :!:

pro Roberta
jo jistě se nenechám předělávat násilně jsem tvrdohlavej, ale zas rozumě tvrdohlavej, když vidím že dotyčný má pravdu a jsem stím stotožněn jdu tím směrem.
Stejně čas ukáže a nakonec se předelaš, že ani to nepostřehneš :!: musí to být nenásilné, nesmýš to pokládat takovým stylem jako třeba H.Z.
Jistě zatím u mě bonsaistika kulhá beru to jako tvarování stromů, které mé vnímání umožnuje, dát tomu realnou podobu mé fantazie a používám dostupnou informovanost, tak že jsem právě tady na tomto foru a jsem rád, že mohu diskutovat s vámi
i když se to něterým příčí to co tady předvádím :!:


pro Honzu
žádná práce není zbytečná pokud tě uspokojuje a úsilí :?: :lol: je fantazie, kterou dociluji svýma vědomostma a pomocí dalších informací a přitom nemusím vědět vše stačí vědět na koho se obrátit pokud si nevím rady a kdeto hledat a to si myslím že rady si zatím vím a pouze se obracím na váš názor a podle toho se dál rozhoduji :!:
ルドルフ - 魯道夫。- Ruda
606675920
Uživatelský avatar
ruda.p
 
Příspěvky: 1022
Registrován: 10 led 2012, 22:09
Bydliště: Praha
člen ČBA: ano

Re: Dub - zákopová lopatka

Příspěvekod Peter Petrik » 07 srp 2012, 11:53

Rudo súhlasím s chalanmi, že ty tie stromy akurát tak ničíš. Kopať v 30 - 40 stupňových teplotách je pre strom skro istá smrť. Tiež píšeš, že keď vidíš, že má dotyčný pravdu a ty si s tou pravdou STOTOŽNENÝ tak sa uberáš tým smerom. ale čo ak má dotyčný pravdu a ty niesi s ňou stotožnený :?: :!:
Kus tvrdej práce a za hrsť trpezlivosti je recept na úspech.
Uživatelský avatar
Peter Petrik
 
Příspěvky: 996
Registrován: 03 čer 2009, 15:55
Bydliště: Veľký Folkmár (Slovensko)

Re: Dub - zákopová lopatka

Příspěvekod Lada Fabián » 07 srp 2012, 15:40

Rudo,bez komentáře! :roll:
Prosim admina,aby to to vlákno upravil.Trochu se nám to tady rozjelo jinam!Díky.
Lád'a Fabi
tel.607630363
Žij tak jako by dnešek byl tvým posledním dnem!
Uživatelský avatar
Lada Fabián
 
Příspěvky: 672
Registrován: 08 úno 2009, 14:19
Bydliště: Kousek od Klatov
člen ČBA: ne

PředchozíDalší

Zpět na Dub, Habr (Quercus, Carpinus)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron