Habr-plazivý

Re: Habr-plazivý

Příspěvekod Lukáš Sirotný » 07 bře 2009, 21:45

Tenhle habr je naprosto parádní :shock: . Já bych v žádném případě nedoporučoval navrhovanou variantu, tento strom má totiž mnohem na víc - je to ideální materiál na vytvoření krásného voru, což je podle mě celkem raritka. Seřezáním sice můžeme dostat menší strom s hodně zajímavou větví, ale takových stromů určitě ještě bude...Pro mě by to bylo jednoznačně znehodocnení materiálů.
Opravdu se mi strom hodně líbí, nebyl by na výměnu? ;)
Uživatelský avatar
Lukáš Sirotný
 
Příspěvky: 1044
Registrován: 09 úno 2009, 10:15
Bydliště: Rožnov pod Radhoštěm
člen ČBA: ano

Re: Habr-plazivý

Příspěvekod Jarda Marek » 07 bře 2009, 21:56

Já se musím tady zeptat protože mi nesedí Lukáši ten výraz vor, podle mého vor (Ikadabuki) kmen ležící na nebo v půdě, se svislými větvemi, rostoucími nahoru. V tomto případě tvého obrázku bych to viděl na trojkmen (Sankan) kdy z jednoho kořenového systému vyrůstají 3 kmeny.
Tak dámy a pánové jak to vidíte Vy ? Mám na mysli Lukáše virtuál.
Osvojte si základy své práce, jedině tak se můžete stát skutečnými mistry.
Ať nám rostou. Jarda.
bonsai-greenhorn@email.cz
Uživatelský avatar
Jarda Marek
 
Příspěvky: 4269
Registrován: 01 úno 2009, 10:35
Bydliště: okres Litoměřice
člen ČBA: ano

Re: Habr-plazivý

Příspěvekod Lukáš Sirotný » 07 bře 2009, 22:05

Tak dobře, spíš vícekmen než vor 8-) . V každém případě majestátní a pořádně rozkošatělý věkovitý macek :)
Uživatelský avatar
Lukáš Sirotný
 
Příspěvky: 1044
Registrován: 09 úno 2009, 10:15
Bydliště: Rožnov pod Radhoštěm
člen ČBA: ano

Re: Habr-plazivý

Příspěvekod Jiří Svačina » 07 bře 2009, 22:26

Asi je to spíš trs ...vícekmen také, ale nevím jestli všechny ty větve někdy budou kmeny...Lukáš to vidí - myslí dobře . Je to rozhodně lepší využití tohoto materiálu, než směrování jen na jednu větev.
Jenom bych asi nešel do tak veliké koruny, ale určitě bych se snažil využít všechny větve dle Lukáše, jen v trochu menším provedení...
Jiří Svačina - www.bonsai.cz
Uživatelský avatar
Jiří Svačina
 
Příspěvky: 679
Registrován: 06 úno 2009, 19:44
Bydliště: Zastávka u Brna

Re: Habr-plazivý

Příspěvekod Vašek » 07 bře 2009, 23:20

Toto byl můj prvotní výhled(omluvte kvalitu).Lukašova varianta se mi zdá,až příliš velká-disproporční.Když to zeberu rozměrově,tak ten stromek by měl 150 šířka na 100 cm výšky.Což mi přijde díky proporcím příliš.Ale díky za ni.Jinak to směřování pouze na jednu větev je jen jedna z otevřených možností.Na rozhodování času dost. ;)
Kopie - A.JPG
Kopie - A.JPG (60.46 KiB) Zobrazeno 1689 krát
Vašek
 
Příspěvky: 22
Registrován: 11 úno 2009, 20:22

Re: Habr-plazivý

Příspěvekod Lukáš Sirotný » 08 bře 2009, 00:39

Disproporční možná teď, ale časem, až strom patřičně zesílí, by zas tato vyšší varianta budila dojem mohutnějšího stromu. Ale nižší verze klidně, to už je otázka vkusu. Přeju v každém případě hodně zdaru při pěstování a formování stromu k obrazu svému :) .
Uživatelský avatar
Lukáš Sirotný
 
Příspěvky: 1044
Registrován: 09 úno 2009, 10:15
Bydliště: Rožnov pod Radhoštěm
člen ČBA: ano

Re: Habr-plazivý

Příspěvekod Vašek » 08 bře 2009, 01:49

Díky moc. Chci hlavně poděkovat za utvrzení ,že můj prvotní záměr nebyl tak ůplně mimo mísu.Já to tak někdy mám :DTim mám na mysli uznat ty větve jako kmeny,jak naznačoval p.Svačina.Ja osobně jsem je tam viděl,ale potřeboval jsem se ujistit,že to tak nevidím sám.Proto jsem zvažoval i tu variantu pouze jedna silná větev, kterou jsem ted již zavrhl.Nicméně bych se přiklonil k nižší variantě.Jak říkaš to je otázka vkusu.Co se týká té výměny ,tak tento bych nedal,ale podívam se v dané lokalitě,kde se habry zvlaštně jakoby plazí jestli by se ti nějaký líbil.Pošlu foto.Ještě jednou díky za potvrzení mého plánu,tvého názoru jako odborníka si cením.
Vašek
 
Příspěvky: 22
Registrován: 11 úno 2009, 20:22

Re: Habr-plazivý

Příspěvekod Jiří Svačina » 08 bře 2009, 20:37

Ten poslední náčrt je použitelný, jenom by bylo dobré už teď počítat s volným prostorem poněkud výše - ne hned nad tou pravou silnou větví. Rozměrově je rozumné když jsou rostliny velikosti do cca 1m. To se k nim ještě dá koupit miska a i manipulace je únosná - asi tak aby je s miskou unesl jeden chlap... A habr sice má převislý kultivar ;) , ale tyto rostliny jsou pravděpodobně tvarovány zvěří - zřejmě rostly v dost tvrdých podmínkách a v mládí byly mnohokrát okousány , proto jsou tak husté a nízko rozvětvené. Kdyby se jich našlo víc, měl bych také zájem, tak pěkné jsem zatím nenašel... :)
Jiří Svačina - www.bonsai.cz
Uživatelský avatar
Jiří Svačina
 
Příspěvky: 679
Registrován: 06 úno 2009, 19:44
Bydliště: Zastávka u Brna

Re: Habr-plazivý

Příspěvekod Ladislav Kotál » 08 bře 2009, 21:19

Vašku, to já bych si z dovolením také přál habřík, třeba menší :shock: :lol:
„Věnuj se věcem, které můžeš změnit. Co změnit nemůžeš, na to neplýtvej časem ani energií.“
Uživatelský avatar
Ladislav Kotál
 
Příspěvky: 4195
Registrován: 02 úno 2009, 08:14
Bydliště: Útušice u Plzně
člen ČBA: ano

Re: Habr-plazivý

Příspěvekod Jarda Marek » 08 bře 2009, 21:28

Všechny tři pro mě kmeny vyrůstají ze stejného nebari, proto si myslím, že se nejedná o větve.
Já se omlouvám ale opět se mi nabízí otázka a stejná.
Jak se dá tento habr klasifikovat. Trojkmen , trs nebo kmen se dvěmi silnými větvemi ? Prostě tomu nerozumím :oops: :cry: a chci :cry:
No a stím přáním jdu Vašku do fronty :P
Osvojte si základy své práce, jedině tak se můžete stát skutečnými mistry.
Ať nám rostou. Jarda.
bonsai-greenhorn@email.cz
Uživatelský avatar
Jarda Marek
 
Příspěvky: 4269
Registrován: 01 úno 2009, 10:35
Bydliště: okres Litoměřice
člen ČBA: ano

PředchozíDalší

Zpět na Dub, Habr (Quercus, Carpinus)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků