Hrab - nová sezóna

Re: Hrab - nová sezóna

Příspěvekod maros » 28 led 2015, 01:01

Dakujem za komenty k stromu. ;)
Rasto k tvojim otazkam:
rasto píše: Tú pravú stranu by to chcelo trošku opticky dopestovať. Na blogu máš fotky, kde je v tej časti ešte konár-ťahúň. Ten keď si odstrihol, opticky mi tam veľmi chýba. Ale zase, chápem že sa asi chystáš tú časť koruny dopestovať.

ten konar tam bol ako si videl na blogu. Nechal som rast dlhy aby zhrubol. Ale ako rastol tak mal takmer konstantny priemer. Ak by som to nechal este nejaky cas tak by sa to len zhorsovalo. Teraz su tam 2 male vetvicky ktore to nahradia. Casom zavalia ranu po strihu a snad sa podari vypracovat pekny, struktourovany konar, pri baze hruby a s dobrou konicitou aby to opticky ladilo. Bude to trvat 1-2 roky.
DSC_6572.JPG


Pahýlik na koreni po presadení sa mi osobne nepáči, ruší ma. Asi by som iba opatrne odbrúsil do stratena. Ešte ma napadá jedno extrémistickejšie riešenie - do tej časti koruny/koreňa prikájať nejaký konár a urobiť z neho ďalší minikmeň na zaplnenie priestoru. Prevŕtať, prevliecť, nechať rásť, atď...iba nápad :D

Ten koren je problematicky. Vzniklo to pri presadzani a nejako sa to muselo urobit. Nechcel som odrezat prilis vela povodnych korenov a tak vznikol koren nad terenom. Ten pahyl ma rusil tak som ho opracoval. Ale chapem, ze nie kazdemu sa to musi pacit.
Na druhej strane tvoj navrh s minikmenom je asi najlepsia rada aku som kedy na fore dostal. Nikdy ma to nenapadlo. Nezvyknem robit taketo zasahy. Ale tak ako si to nakreslil sa mi to paci. Nasadil si mi chrobaka do hlavy. Budem nad tym uvazovat. Dik ;)
DSC_6632.JPG
Uživatelský avatar
maros
 
Příspěvky: 168
Registrován: 21 kvě 2009, 00:10

Re: Hrab - nová sezóna

Příspěvekod Jarek Servus » 28 led 2015, 09:28

Krásně dopěstováno :clap: :clap: , spíš bych dopěstovával podle prvního návrhu pravou stranu koruny. Připadá mi to čistší elegantnější než druhý návrh.
Jarek
Nemusí pršet, stačí když leje
jpms@volny.cz
http://www.bkhana.cz/.
Uživatelský avatar
Jarek Servus
 
Příspěvky: 2640
Registrován: 19 čer 2009, 21:23
Bydliště: Drahanská vysočina
člen ČBA: ne

Re: Hrab - nová sezóna

Příspěvekod rasto » 28 led 2015, 11:03

Úpravu hrubších koreňov som videl pekne zdokumentovanú niekde na nete, ale neviem to nájsť. Robili to tak že hrubý koreň zrezali, resp. opatrne z hora odfrézovali pozdĺžny klin, akoby si v pohľade zhora koreň opticky rozdvojil na dva tenšie korene. Potom sa rana pekne zavalila kalusom, "štandardne" ako hocikde inde na kmeni. Dôležité je aby to pri pohľade z boku netrčalo a nerušilo. Výsledky vyzerali celkom uspokojivo. Ja som to skúšal na hrabe na tenšom koreni priemeru cca 1,5 cm, tam to fungovalo. Samozrejme, riziko že Ti celý koreň chcípne a potiahne mŕtve drevo smerom hore na kmeň, tu je vždy :think:
Přílohy
DSC_6632_edit.jpg
DSC_6632_edit.jpg (94.62 KiB) Zobrazeno 3339 krát
rasto
 
Příspěvky: 31
Registrován: 17 dub 2009, 09:18

Re: Hrab - nová sezóna

Příspěvekod Lukáš Sirotný » 28 led 2015, 12:58

Strom je to parádní už teď, do budoucna má hodně dobře nakročeno!
Akorát se mi zdá u tohoto i druhého habru, že je koruna (už teď) hodně hustá, respektive je vystavěna z příliš velkého množství větví. To je fajn a je to v podstatě jedno, akorát to má dvě menší nevýhody: delší drátování :) a případné jizvy po odstranění těch větví, které do budoucna nebudou potřeba (a troufnu si tvrdit že minimálně 1/4 - 1/3 jich půjde časem pryč).
Mně se kořen na pravé straně líbí v současné podobě (vypadá přirozeně) - akorát bych taky ještě lehce protáhl šari/šaro-dutinu směrem ke kmeni, ale ne do takového přísného věčka, trochu víc s citem...
Myšlenka dopěstování malého kmene mě osobně příliš nezaujala - strom vizuálně hodně omládne, prázdný prostor, který bych ještě rozbil v budoucnu dopěstovanou "podsazenou" větví (podsazenou pod profil koruny,snad je to dostačující popis) naopak stromu dodá stovky let navíc :D
Uživatelský avatar
Lukáš Sirotný
 
Příspěvky: 1044
Registrován: 09 úno 2009, 10:15
Bydliště: Rožnov pod Radhoštěm
člen ČBA: ano

Re: Hrab - nová sezóna

Příspěvekod Chumo » 29 led 2015, 11:48

Maros... Tesim sa na prispevok ako si vyriesil ten koren...

Rovnako aj chvalim clanok o zarastani jaziev na Tvojom blogu... :clap:
chumac@atlas.sk
Peter Kováč
Chumo
 
Příspěvky: 15
Registrován: 27 kvě 2014, 18:43
Bydliště: Lučenec

Re: Hrab - nová sezóna

Příspěvekod Jiří Svačina » 29 led 2015, 18:54

....hezký strom........jen.... vylomené - vytržené větve jsou na stromech zpravidla shora dolů .....nevím kdo maloval tou červenou, a vím že to nebude snadné, ale jestli vidím dobře, mělo by to být asi obráceně...tedy asi jen od té zarostlé jizvy.....a jak psal Lukáš ......"ale ne do takového přísného věčka, trochu víc s citem"... :jedna:
Jiří Svačina - www.bonsai.cz
Uživatelský avatar
Jiří Svačina
 
Příspěvky: 679
Registrován: 06 úno 2009, 19:44
Bydliště: Zastávka u Brna

Re: Hrab - nová sezóna

Příspěvekod maros » 29 led 2015, 22:46

Jarek Servus píše:Krásně dopěstováno :clap: :clap: , spíš bych dopěstovával podle prvního návrhu pravou stranu koruny. Připadá mi to čistší elegantnější než druhý návrh.


Vdaka Jarek, taky je plan. Ta vetva tam dorastie a bude to vyzerat lepsie. ;)

rasto píše:Úpravu hrubších koreňov som videl pekne zdokumentovanú niekde na nete, ale neviem to nájsť. Robili to tak že hrubý koreň zrezali, resp. opatrne z hora odfrézovali pozdĺžny klin, akoby si v pohľade zhora koreň opticky rozdvojil na dva tenšie korene. Potom sa rana pekne zavalila kalusom, "štandardne" ako hocikde inde na kmeni. Dôležité je aby to pri pohľade z boku netrčalo a nerušilo. Výsledky vyzerali celkom uspokojivo. Ja som to skúšal na hrabe na tenšom koreni priemeru cca 1,5 cm, tam to fungovalo. Samozrejme, riziko že Ti celý koreň chcípne a potiahne mŕtve drevo smerom hore na kmeň, tu je vždy :think:


Rasto, vdaka za navrh. Uvazoval som nad tym to tak urobit ked som sa do toho pustal. Ale ked som si uvedomil riziko ze cely koren moze odumriet, tak som od toho upustil a urobil som len taku minimalisticku upravu. Mozno sa bude musiet to mrtve drevo rozsirovat podla toho ako bude ta vrchna cast korena usychat/ak bude. To sa uvidi. Mna ten koren az tak nerusi ako teba, ale rozumiem ti :) Mozno pri dlasom presadzani sa strom podari viac naklonit a koren pochovat pod substat, mozno ciatocne.

Lukáš Sirotný píše:Strom je to parádní už teď, do budoucna má hodně dobře nakročeno!
Akorát se mi zdá u tohoto i druhého habru, že je koruna (už teď) hodně hustá, respektive je vystavěna z příliš velkého množství větví. To je fajn a je to v podstatě jedno, akorát to má dvě menší nevýhody: delší drátování :) a případné jizvy po odstranění těch větví, které do budoucna nebudou potřeba (a troufnu si tvrdit že minimálně 1/4 - 1/3 jich půjde časem pryč).
Mně se kořen na pravé straně líbí v současné podobě (vypadá přirozeně) - akorát bych taky ještě lehce protáhl šari/šaro-dutinu směrem ke kmeni, ale ne do takového přísného věčka, trochu víc s citem...
Myšlenka dopěstování malého kmene mě osobně příliš nezaujala - strom vizuálně hodně omládne, prázdný prostor, který bych ještě rozbil v budoucnu dopěstovanou "podsazenou" větví (podsazenou pod profil koruny,snad je to dostačující popis) naopak stromu dodá stovky let navíc :D


Luky, bolo toho drotovania hodne, to mi ver. Ten strom je husty ale este to nie je asi uplne ono. V tej hornej casti mas uplnu pravdu, mozno tych vetiev je viac a vazne som vahal ich par odstihnut. Ale us tenke, tak to mozem urobit aj o rok. Uvidim ako to bude vyzerat.
Neviem ci som to pochopil s tou podsadenou vetvou. Myslel si nieco take ako rasto kreslil na svojom navrhu?

Chumo píše:Maros... Tesim sa na prispevok ako si vyriesil ten koren...

Rovnako aj chvalim clanok o zarastani jaziev na Tvojom blogu... :clap:


Ahoj Chumo, ak ten koren budem riesit, tak to urcite najdes na blogu, slubujem. A ten prispevok o zavalovani ran bol original na tvoju objednavku. :)


Jiří Svačina píše:jen.... vylomené - vytržené větve jsou na stromech zpravidla shora dolů .


Vdaka Jirko, neviem ako si to mysle s vylomenymi vetvami. Ktorej vetvy sa tato poznamka tyka, alebo je to o celom strome? Dik.

Pridavam zimnu fotku ;)
DSC_6648-001.JPG
Uživatelský avatar
maros
 
Příspěvky: 168
Registrován: 21 kvě 2009, 00:10

Re: Hrab - nová sezóna

Příspěvekod Jiří Svačina » 30 led 2015, 21:57

.....neee :jedna: .....strom se mi líbí, to je jen k tomu červenou namalovanému "V" které komentuje i Lukáš - šaro-dutinu ne do špice, jen menší....oválnou - ne pravidelnou, tvarem spíš naopak, a je myšleno "směr - a tvar " jako po "vytržené větvi".... ne naopak jak je namalováno to V .... /takto by ta větev jakoby byla vytržena nahoru, ne dolů ....
Jiří Svačina - www.bonsai.cz
Uživatelský avatar
Jiří Svačina
 
Příspěvky: 679
Registrován: 06 úno 2009, 19:44
Bydliště: Zastávka u Brna

Re: Hrab - nová sezóna

Příspěvekod Lukáš Sirotný » 01 úno 2015, 19:22

Tou "podsazenou větví" jsem myslel větev, která je pod profilem koruny - vcelku dobře to ilustruje tento jilm od W. Palla - spodní větev (v tomto případě i zadní větev) není nejdelší. Často mají podobný habitus např. staré duby. Foto použito z galerie WP http://walter-pall.de , field elm nr. 1 .
Přílohy
wp-elm.jpg
wp-elm.jpg (150.23 KiB) Zobrazeno 2887 krát
Uživatelský avatar
Lukáš Sirotný
 
Příspěvky: 1044
Registrován: 09 úno 2009, 10:15
Bydliště: Rožnov pod Radhoštěm
člen ČBA: ano

Re: Hrab - nová sezóna

Příspěvekod rasto » 06 úno 2015, 17:00

Maroš, našiel som fotečku s koreňom môjho hrabu. To ostré "V" je o niečom inom, nie o vytvorení prirodzenej dutiny. AKo som už písal, na blogu, kde som to videl, človek riešil mohutný koreň, ktorý takto opticky akoby rozštiepil na dva korene. Neviem to dohľadať. Ten môj tenší koreň dopadol takto. Kalus na rane celkom nabubral, takže vyzerá vcelku prijatelne.
Přílohy
100_0423s.jpg
rasto
 
Příspěvky: 31
Registrován: 17 dub 2009, 09:18

PředchozíDalší

Zpět na Dub, Habr (Quercus, Carpinus)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron