Hrab - nová sezóna

Re: Hrab - nová sezóna

Příspěvekod Compel Lubomír » 07 dub 2010, 22:25

No fajn, a kdo se přidá k diskusi? Nebo je vám tato otázka lhostejná? Chodim, koukám a všímám si že plno stromů, ať už v parcích nebo kolem cest taky nejsou ošetřeny. Stromy zavalují, mi přijde úplně stejně jako by byly.
Já osobně souhlasím s Marošem a velký :clap: :clap: :clap: :clap: :clap: Co se týče toho že ošetřenej strom vypadá líp, by se dalo s úspěchem pochybovat. Mě to přijde jako přišitej knoflik na konci uřízlé větve Každej strom začíná hnít od středu kmene nebo větve. Mnoho let to ani nikdo nevidí čili nepozná a strom v pohodě žije. Je to vidět až když se strom porazí. Chodím po cyklostezce na zahradu, teď se tam začaly stromy kácet, mě přišly úplně zdravý, do poražení. Vnitřek některých stromů je fakt prohnilej!
Je hezký že máme každej jinej názor, zřejmě při počtu našich stromů, o prachy nejde ale z pohledu funkčnosti???
Tak to pojte probrat, myslím že toto téma je velice zajímavé. Díky a čaj Luboš
777 207 657
lcvcar@seznam.cz
Čaj Luboš
Uživatelský avatar
Compel Lubomír
 
Příspěvky: 1034
Registrován: 26 črc 2009, 16:13
Bydliště: Velemín

Re: Hrab - nová sezóna

Příspěvekod maros » 07 dub 2010, 22:58

Ahoj Lubo,
ja myslim, ze je to vec nazoru. Kazdy si moze vybrat, skusat a testovat. Ja som sa rozhodol to robit bez pasty, dovody ktore uvadzaju skuseny bonsaisti sa mi zdaju relevantne. Ale toto nie je o obracani na jedinu pravu vieru.
Krasne na tom je, ze si mozme vybrat.
Inak podobna vasniva diskusia sa vedie o mnohych bonsai temach:
- o substratoch: anorganicke /klasicke zeminy?, ake pomery miesania u zemin?, rozne zmesi pre rozne rastlinne druhy? ...
- o hnojeni: Bio Gold/hoci co co obsahuje NPK?, pomer NPK v hnojivach ?(zalezi na tom, alebo to je uplne jedno?), organicke/anorganicke?, ako casto hnojit?, ako skoro hnojit po vykopani yamadori?, ako skoro hnojit po presadeni stromu v miske?....
- o zalievani: dazdovou/studnovou/vodovodnou?, ako casto?, radsej viacej alebo menej?, rozne druhy stromov rozne?, studenou/odstatou?, rano/vecer?, sposobuju kvapky vody na listoch cez den ich spalenie alebo nie?,
No ako vo vsetkom, kolko ludi tolko nazorov. Staci si len vybrat a zacat skusat. A tiez sa da poobzerat okolo seba a kopirovat co robia najlepsi. Paci sa mi, ze tu na fore, na mnohych miestach vznika silna zhoda (Lada Kotal a dalsi) na modernych anorganickych substratoch. Odtial je len krok k dokladnej zalievke a intenzivnemu hnojeniu. To ale neznamena, ze sa nenajdu dlhorocny bonsaisti sadiaci svojich milacikov do zahradnej zeminy, s primiesanym kompostom a co ja viem cim. Nastastie zijeme v dobe, kedy su mnohe informacie na dosah ruky. Ak mas chut nieco zistit vacsinou nie je dovod na to, aby si sa k potrebnej info nedostal maximalne za par dni, vacsinou ale za par minut alebo hodin. Mat na vyber je super, sloboda je super. ;) Len preco aj u Vas aj u nas vyhravaju socdemaci, do certa? :think:
Uživatelský avatar
maros
 
Příspěvky: 168
Registrován: 21 kvě 2009, 00:10

Re: Hrab - nová sezóna

Příspěvekod Jarek Servus » 08 dub 2010, 09:08

Compel Lubomír píše: ....Co se týče toho že ošetřenej strom vypadá líp, by se dalo s úspěchem pochybovat. Mě to přijde jako přišitej knoflik na konci uřízlé větve Je hezký že máme každej jinej názor, zřejmě při počtu našich stromů, o prachy nejde ale z pohledu funkčnosti??? .....

Co se týče toho,"knoflíku" na konci větve tak to záleží na tom, jak si s tím kdo pohraje a jakou pastu na co používá. Aby se dalo seriozně diskutovat o funkčnosti a prospěšnosti, musela by se udělat velká studie s několika sty stejných stromů různých druhů po dobu řady let na různých lokalitách. Jinak je to jen dohadování se o ničem.
Jarek
Nemusí pršet, stačí když leje
jpms@volny.cz
http://www.bkhana.cz/.
Uživatelský avatar
Jarek Servus
 
Příspěvky: 2640
Registrován: 19 čer 2009, 21:23
Bydliště: Drahanská vysočina
člen ČBA: ne

Re: Hrab - nová sezóna

Příspěvekod Martin Cigánik » 08 dub 2010, 09:14

LEtošní zimu jsem se hodně naučil a doufám, že i posunul. Rány neošetřuju, respektive ošetřuju minimálně. Udělám li špalek, tak vrchol maximálně dokola obtáhnu pevnější pastou aby nevysychal řez. Osobně se mi líbí myšlenka přírodního vzhledu-se všemi důsledky, má li to hnít, tak se budu snažit, aby to hnilo přirozeně- to přece dodá stromku vzhled a patinu. A jak už bylo řečeno, pokud je stromek v kondici, tak si poradí se vším. Na nás je zvážit jestli můžu a jak můžu strom stříhat. Není-li v kondici, tak nestříhám, netvaruju, nepřesazuju-přece je to o trpělivosti. Jakmile je vidět, že je strom vitální, tak se pouštím do větších akcí se kterými by si měl stromek poradit.
Sem se nějak rozkecal :D
Ale co, však vy to chápete:-)
Martin Cigánik
 
Příspěvky: 286
Registrován: 03 črc 2009, 22:08
Bydliště: Vsetín

Re: Hrab - nová sezóna

Příspěvekod Dan Pánek » 08 dub 2010, 09:48

Pokud je hnití to, čemu jste tmelením chtěli zamezovat, pak s vámi souhlasím. Jak jsem již psal, mé důvody ošetření jsou jiné, stejně jako se liší můj závěr od závěru W. Palla. Souhlasím s uvedenými důvody, nikoli však s jejich interpretací.

Volně
W.Pall - ošetřování je v nejlepším případě bez efektu, spíše však škodlivé
Já - ošetřování je někdy zbytečné, výjimečně je nežádoucí, skoro nikdy neuškodí a někdy je pro daný případ nezbytné.
Dan Pánek
 
Příspěvky: 401
Registrován: 04 úno 2009, 15:04
člen ČBA: ano

Re: Hrab - nová sezóna

Příspěvekod Jarek Servus » 08 dub 2010, 12:29

Dane :clap: :clap:. Jen dodám, že zbytečné je u mě jen v případě, že dělám hrubý sestřih a nechávám dlouhé čípky.
Jarek
Nemusí pršet, stačí když leje
jpms@volny.cz
http://www.bkhana.cz/.
Uživatelský avatar
Jarek Servus
 
Příspěvky: 2640
Registrován: 19 čer 2009, 21:23
Bydliště: Drahanská vysočina
člen ČBA: ne

Re: Hrab - nová sezóna

Příspěvekod Mirek Halatin » 08 dub 2010, 22:05

Maroši popsal jsi to zajímavě, ale dovolím si trošku oponovat. (podotýkám, že jsem přívržencem spíš tmelu na rány, než CU pasty)
Co požadujeme od přípravku na rány?
Dle mého:
1. udržení živého (tvorby kalusu schopného) okraje rány
2. částečnou ochranu od spor hub popř. jiných patogenů na otevřené ráně
3. zabránění přístupu vody na dřevo (zabránění "práchnivění")
Po ošetření tmelem dochází aspoň k částečnému zabránění vysychání okrajů rány a zároveň (a to by vám potvrdil dle mého každy fytopatolog) zamezujete z velké části napadení rány patogenem. On strom totiž nikdy nehnije jen tak. To co zmiňoval Lubomír může být následkem třeba mykózy kořenů, kdy pak houba prostupuje postupně rostlinou (zvenku nemusí být na první pohled nic patrné) a zevnitř jí rozkládá dřevo (pokud vím tak je to častější u bělových dřevin). Kolikrát by toto houbové napadení ani nemuselo přímo vést k zhoubě ještě nějakých cca 50-100 let, ale problém je v tom, že tímto tlením se narušuje "skelet" rostliny, která se pak může stát (při silném větru apod.) nebezpečnou. Tohle naštěstí u bonsajistů problémem není, ale když si ty rány tedy necháme neošetřené a cévní svazky nám nenapadnou žádní parazité, může po čase dojít k něčemu jinému. Na neošetřené (již téměř od odřezání mrtvé) dřevo se dostane saprofyt (rozkladač), většinou některá z hub. Začne rozkládat to mrtvé dřevo a vytvářet ony nádherné přírodní dutiny a bonsajista si libuje jaké to má super nájemníky a jenom čistí a čistí kartáčkem od staré odetlelé hmoty. Jenomže pak může přijít doba, kdy tento rozkladač natolik ztenší stěny kmene, že na cévní svazky, nebo obecně a zjednodušeně řečeno celou "živou" část kmene začne působit ne parazit ani saprofyt, ale pouze teplo a sucho tam, kde by se za "normálních" okolností nedostalo. Nemusí to vést k okamžitému odumření rostliny, ale klidně to může vést ke chřadnutí, prosychání a jiným pro strom oslabujícím jevům. Pak už stačí jen slabá zima a jeden na parazity hojný rok a rostlina může být ztracena. A pak je tu jsou tu ještě rozdíly mezi třeba borovicí a lonicerou. Takže ošetřovat nebo neošetřovat? Toť otázka :D
Je to o zkušenostech a i když do toho ty z východu nechci moc tahat, tak přeci jen dělají bonsaje o něco víc než těch našich 25-30 českých let, takže by i těch zkušeností mohli mít o něco víc. Já osobně jim budu asi tak trošku věřit. ;)
Mějte se hezky,
Mirek
Mirek Halatin
 
Příspěvky: 220
Registrován: 13 úno 2009, 12:19

Re: Hrab - nová sezóna

Příspěvekod maros » 12 dub 2010, 21:24

Mirku,
dakujem ti za konstruktivnu reakciu. Ako som uz vyssie napisal, ja suhlasim s tym, ze niekto moze pouzivat ochanu rany a povazuje to za prospesne a ma z toho pocit, ze robi to najlepsie pre svoje stromy . Tak isto asi je skupina ludi, ktory to za potrebne a prospesne nepovazuju. A tak je to spravne, aj tak sa kazdy rozhodne sam. V konecnom dosledku, ak ma nieco dat lepsi pocit tak preco nie. Aj tak sa po vacsinu roka pozera na stromy len autor sam.
Mirku, chcel som len upozornit, ze ja som to nepisal. Autormi su Walter Pall a druhy prispevok je z clanku Willa Heatha, ja som s ich suhlasom clanky prelozil a umiestnil na mojom blogu. To, ze so zavermi tych panov suhlasim je asi jasne. Na druhej strane moje osobne skusenosti su velmi obmedzene mojou kratkou pracou so stromami, na to aby som mohol potvrdit alebo vyvratit pravdivost ich zaverov. No do tejto debaty som sa dostal, lebo sa ma na moj nazor pytal Lubomir, to ze som odpovedal najlepsie ako som vedel neznamena, ze sa citim byt dostatocne kvalifikovany v tejto oblasti. No kedze sme na Greenhornoch tak sa asi dovoluje sem-tam strelit capa ;)
To Dan:
- suhlasim, ze moze rana s tmelom vyzerat lepsie. Asi to je vec vkusu.
- rovnako suhlasim, ze v niektorych pripadoch je puzitie ochrany rany asi potrebne (WP zmienuje tmelnie ran na citlivych javoroch)
Otazka ci rana potrebuje tmel alebo formu ochrany, aby sa tvoril kalus je asi zbytocna. Ako niekde Jarek pisal, asi by to chcelo testovanie na desiatkach stromov, pestovanych za rovnakych podmienkok, aby sa dala potreba tmelenia z dovodu rychlosti tvorby kalusu dokazat. Myslim, ze je zbytocne zdoraznovat, ze aj neosetrna rana zarasta. Ci uz v prirode, tak aj na stromoch v miskach.
BTW toto bol originalne prispevok o mojich tohtorocnych hraboch. Tak ja len, ze sa im dari dobre. Tak prajem aj vsetkym vasim zatmelenym aj nezatmelenym stromom dobreho zdravia. ;)
Uživatelský avatar
maros
 
Příspěvky: 168
Registrován: 21 kvě 2009, 00:10

Re: Hrab - nová sezóna

Příspěvekod Dan Pánek » 13 dub 2010, 12:53

Jen jsem nechtěl, aby pod dojmem Pallova článku všichni začátečníci získali pocit, že ošetřování je prostě blbost. Je to minimálně věc diskutabilní a W. Pall sám v této oblasti neplatí za žádnou kapacitu. Na téma w. Pall třeba ještě třeba někdy hodíme řeč. :)
Hraby máš hezké, je fajn, když se kytkám daří.
Dan Pánek
 
Příspěvky: 401
Registrován: 04 úno 2009, 15:04
člen ČBA: ano

Re: Hrab - nová sezóna

Příspěvekod maros » 13 dub 2011, 20:49

Servus bonsaisti,
po zime prikladam aktualne foto hrabu z minulej sezony. Trochu som na nom cez vikend pracoval. Snad sa Vam bude pacit. Caka ho este dlha cesta (hlavne dufam, ze neskonci v kozube) ;) Zasadeny v zeolite 4-8mm s primesou raseliny cca 15%.
http://belanmaros.blogspot.com/2011/04/hornbeam-no11.html

IMG_2264-1.JPG
IMG_2264-1.JPG (73.46 KiB) Zobrazeno 2411 krát
IMG_2265.JPG
IMG_2265.JPG (76.44 KiB) Zobrazeno 2412 krát
IMG_2266.JPG
IMG_2266.JPG (82.91 KiB) Zobrazeno 2416 krát
IMG_2402.JPG
Nebari je zahrabane v zeolite ale bude lepsie ako sa teraz zda.
IMG_2402.JPG (123.47 KiB) Zobrazeno 2417 krát
Uživatelský avatar
maros
 
Příspěvky: 168
Registrován: 21 kvě 2009, 00:10

PředchozíDalší

Zpět na Dub, Habr (Quercus, Carpinus)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků