Buk

Buk

Příspěvekod Lukas kluss » 02 led 2016, 23:09

Ahoj Greenhorni :) , tento buk už pěstuji několik let. Zastřihával jsem ho vždy hned na jaře po vyrašení, díky čeho moc nepřibral na objemu. Asi rok chodím na toto fórum, kde jsem se dočetl, že buk ve vývoji by se měl stříhat až po vyzrání letorostů, tak snad letos jsem to už provedl správně.
Potřeboval bych poradit s natvarováním, které větve dát pryč apod.
Tak snad mi pomůžete ;)
Přílohy
1.gif
1.gif (157.64 KiB) Zobrazeno 4673 krát
2.gif
2.gif (155.24 KiB) Zobrazeno 4681 krát
3.gif
3.gif (159.57 KiB) Zobrazeno 4676 krát
4.gif
4.gif (159.72 KiB) Zobrazeno 4678 krát
5.gif
5.gif (153.58 KiB) Zobrazeno 4680 krát
Lukáš k.
Lukas kluss
 
Příspěvky: 7
Registrován: 21 kvě 2015, 18:38
Bydliště: Mosty u Jablunkova

Re: Buk

Příspěvekod Mimo » 05 led 2016, 12:57

Ahoj Lukáš.
Kěď nikto neradí, napíšem niečo aspoň ja aj keď to ber tak že som začiatočník.
Ale jedna zo základných vecí ktoré som sa naučil je, že pomer hrúbka kmeňa k výške by mala byť na ideálnom hotovom bonsaji 1:6 až 1:10.
To znamená že nad treťou vetvou odspodu by si mal mať už vrchol.
Tým pádom sú tri zostávajúce vetvy príliš hrubé.
S týmto materiálom toho veľa nevyčaruješ, jedine že to zrežeš pod prvou vetvou, daš do zeme nech zhrubne kmeň a skôr sa ti tým pádom aj vytvorí nová koruna.
Enjoy your life, there are no second chances...

Môj blog:
http://mimospenjingheaven.blogspot.com/
Môj eshop:
http://bonsajovekrajinky.sk/
Uživatelský avatar
Mimo
 
Příspěvky: 486
Registrován: 30 bře 2015, 20:26
Bydliště: Sady nad Torysou, Slovenská republika

Re: Buk

Příspěvekod peter gregus » 05 led 2016, 20:09

Riešim práve niečo podobné s dubom. Znížiť, nechať tak, skrátiť, potopiť a prerobiť na shohin, vrátiť do záhonu?

Človek je rád, že to má v anorganike bez újmy a v podstate strom má hlavný vývoj stále pred sebou. Vrátiť späť do zeme sa ani mne nechce. Odpovedia nám skúsenejší...? Či by nestačilo prehodiť do veľkej bedne s ANO substrátom, či nechať zatiaľ úplne všetko rásť, vršok zatiaľ ako obetnú časť "s okom na časti", ktorú si chceme nechať?
Long live your 盆栽.
Uživatelský avatar
peter gregus
 
Příspěvky: 91
Registrován: 29 srp 2015, 08:00
Bydliště: Zvolen, Slovensko

Re: Buk

Příspěvekod Jarek Servus » 05 led 2016, 22:13

[Ahoj Lukáši, ideální poměr jak píše Mimo platí už pro "hotové" stromy. Tohle je dobrý strom na tvorbu něčeho nového, vyzkoušení postupů .... Musím taky poděkovat za fotky, které jsi pořídil přesně podle návodu. Strom má dvě "chyby" 1. silná vidlice u vrcholu, 1. chybějící obrost mezi první větví vlevo a vrcholem.
Nakreslil jsem několik variant možného řešení.
1d.jpg
1d.jpg (122.82 KiB) Zobrazeno 4299 krát

Při tomhle tvaru využiješ téměř všechny větve. Nejnižší bych odstranil, zredukoval nejvyšší vpravo a do budoucna bych se snažil ji potlačovat nebo nahradit, chybějící korunu na levé straně bych doplnil z nižší větve.

Ve druhém řešení počítám se snížením stromu odstraněním vrcholu a dopěstováním z pravé větve, kterou narovnám podle následujícího obrázku
1b.jpg
1b.jpg (115.66 KiB) Zobrazeno 4295 krát

1a.jpg
1a.jpg (107.09 KiB) Zobrazeno 4293 krát


Nejradikálnější možnost je zkrátit až na druhou větev vpravo, pokusit se ji narovnat a z ní dopěstovat novou korunu. Tohle řešení se mi naprosto nelíbí. Není jisté, jak se podaří větev postavit, asi by to šlo pomocí rozštípnutí kmene ... , ale u buku může i přes veškerou snahu zůstat velká jizva ...
Přílohy
1c.jpg
1c.jpg (113.98 KiB) Zobrazeno 4298 krát
Jarek
Nemusí pršet, stačí když leje
jpms@volny.cz
http://www.bkhana.cz/.
Uživatelský avatar
Jarek Servus
 
Příspěvky: 2640
Registrován: 19 čer 2009, 21:23
Bydliště: Drahanská vysočina
člen ČBA: ne

Re: Buk

Příspěvekod Lukas kluss » 06 led 2016, 12:09

Díky všem za komentáře a hlavně Jarkovi za nákresy :jedna: . Návrh 1 a 2 se mi líbí, říznout to podle třetího návrhu by mi bylo líto.
Lukáš k.
Lukas kluss
 
Příspěvky: 7
Registrován: 21 kvě 2015, 18:38
Bydliště: Mosty u Jablunkova

Re: Buk

Příspěvekod Lukas kluss » 06 led 2016, 12:29

Kdybych se rozhodnul, pro variantu 1 mám nechat z první spodní větve tahoun, aby kmen zesílil a odstranil ji až za pár let? Anebo vybrat nějaký v horní části?
Lukáš k.
Lukas kluss
 
Příspěvky: 7
Registrován: 21 kvě 2015, 18:38
Bydliště: Mosty u Jablunkova

Re: Buk

Příspěvekod Jarek Servus » 07 led 2016, 21:12

Nejnižší větev vpravo bych odstranil, větev vlevo bych nechal zesílit, aby odpovídala poměrově větvi vpravo dole. Jinak bych spíš zkusil druhý návrh, ale to je na posouzení naživo, jak je možné postavit nový vrchol z nižší větve.
Jarek
Nemusí pršet, stačí když leje
jpms@volny.cz
http://www.bkhana.cz/.
Uživatelský avatar
Jarek Servus
 
Příspěvky: 2640
Registrován: 19 čer 2009, 21:23
Bydliště: Drahanská vysočina
člen ČBA: ne

Re: Buk

Příspěvekod Milena » 08 led 2016, 11:38

Vidíte, kluci, a mně se nejvíce líbí varianta poslední, dokonce bych řízla nad třetí větví zdola, protože se mi nelíbí ten kus holého kmene k dalšímu obrostu. Mám něco podobného na červeném buku a čekám kolik let, že snad vyrazí nějaká větvička a to prázdné místo zaplní - ale ne. Pak bych zkoušela narovnat tu druhou pravou větev jako náhradní vrchol, naopak ty spodní větve bych směrovala silně dolů a naklonila celý kmen hodně doleva při přesazení, tím by šel opticky ten nový vrchol nahoru.
Milena
Milena
 
Příspěvky: 424
Registrován: 23 zář 2009, 16:39
Bydliště: Prostějov Domamyslice
člen ČBA: ano

Re: Buk

Příspěvekod Lukas kluss » 08 led 2016, 21:16

Směřovat větve u listnáče silně dolů?? :think:
Lukáš k.
Lukas kluss
 
Příspěvky: 7
Registrován: 21 kvě 2015, 18:38
Bydliště: Mosty u Jablunkova

Re: Buk

Příspěvekod Jarek Servus » 08 led 2016, 23:13

Nasazení větví u listnáčů je většinou vzhůru a tíhou se hlavní větve kloní časem dolů, sekundární a terciální větvení může být dolu, nahoru ...

větvení.jpg
větvení.jpg (17.82 KiB) Zobrazeno 3957 krát


Mileno, udělal bych z první větve vlevo něco jako druhý kmen u dvojkmenu a dopěstoval odrost vlevo. Podle J.J.Naky by to poměrově odpovídalo i na dvojkmen.
Jarek
Nemusí pršet, stačí když leje
jpms@volny.cz
http://www.bkhana.cz/.
Uživatelský avatar
Jarek Servus
 
Příspěvky: 2640
Registrován: 19 čer 2009, 21:23
Bydliště: Drahanská vysočina
člen ČBA: ne

Další

Zpět na Buk (Fagus)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron