Krkonošský buk II

Re: Krkonošský buk II

Příspěvekod vopat » 05 úno 2013, 19:58

Ona matka příroda není úplně hloupá a když něco dělá, tak ví proč :P
To listí tam nezůstává pro parádu, nebo aby nám vadilo při postřiku, ale funguje jako inhibitor růstu, takže stromy na jaře raší trochu déle (a oni vědí proč :lol: )
Vláďa Vopat
Uživatelský avatar
vopat
 
Příspěvky: 371
Registrován: 08 zář 2009, 22:33
Bydliště: Ústí nad Labem
člen ČBA: ano

Re: Krkonošský buk II

Příspěvekod Jirka Bělunek » 06 úno 2013, 16:10

Ke stromku, neumím posoudit z fotek sílu větví, ale horní se mě zdají silnější než spodní.Jestli tomu ak je, tak spodní nechat silně růst.Nevím, ale ořezat všechny větve a nechat narůst nové? Není to habr, který obrazí všude.A Vládo k těm listům.Nevím s tím rašením, jestli máš pravdu. Zajdi si do bukového lesa, a uvidíš, že mladé buky mají listy a staré stromy ne.Upřesím: staré stromy pokud mají obrost i u spodu ,tak cca do 5m listy mají výše už nikoliv. Proč?
Všechen ten spěch a kvaltování pro hovado dobrý jest
Jirka Bělunek
 
Příspěvky: 83
Registrován: 29 pro 2010, 17:01
Bydliště: Ostrava

Re: Krkonošský buk II

Příspěvekod Pepa Stromolezec » 06 úno 2013, 16:31

Ještě listy v zimním období chrání před korní spálou. Ale to jsou asi jen takový plky člověka,kterej se stromama živí. Jěště otázečka. Který pak potvory přezimovávají v listech na stromech? Neřek bys,že by jim byla asi trošku kosa? :lol:
Radši víckrát méně,než jednou moc.....
Uživatelský avatar
Pepa Stromolezec
 
Příspěvky: 200
Registrován: 21 lis 2009, 17:07

Re: Krkonošský buk II

Příspěvekod Jirka Bělunek » 06 úno 2013, 17:32

Pepo, nikdy jsem neříkal, že na listech, ale psal jsem, že zimní postřik "myslím"je účinnější bez listí a řeč byla také o lámání větví vlivem sněhu.
Všechen ten spěch a kvaltování pro hovado dobrý jest
Jirka Bělunek
 
Příspěvky: 83
Registrován: 29 pro 2010, 17:01
Bydliště: Ostrava

Re: Krkonošský buk II

Příspěvekod maros » 06 úno 2013, 19:02

V niektorom starsom cisle casaku Bonsai Focus som cital clanok venovany lstnantym stromom, autorom bol, ak si dobre spominam, Colin Lewis. Spominal tam zaujimvau teoriu. Vraj niektore listnace schvalne nechavaju listy na strome, a zvlast na nizsich partiach koruny. Dovodom vraj je to, aby strom na jar kez zacne rast listy zhodil a tie mu sluzia ako prirodzene hnojivo pre samotny strom. U listov v nizsej casti koruny je mensia pravdepodobnost, ze ich odfukne vietor daleko od dosahu korenoveho systemu. A vraj tie listy nizsie polozene, ktore na strome cez zimu ostavaju maju vyrazne vyssi obsah dusika. Moze to byt sposobene vyvojom stromu a zakodovane do jeho genetickej vybavy ako sposob ochrany pred obdobiami ked by na jar stromu hrozil nedostatok zivin.
Pre nas ako bonsaistov informacia malo podstatna, ale ta teoria sa mi paci. Ak by to bola pravda, tak by to znamenalo, ze stromy maju viac inteligencie a skusenosti ako by clovek od stromu cakal. ;)
Uživatelský avatar
maros
 
Příspěvky: 168
Registrován: 21 kvě 2009, 00:10

Re: Krkonošský buk II

Příspěvekod Lukáš Sirotný » 06 úno 2013, 22:38

re Maroš: Tuhle teorii jsem ještě neslyšlel, ale zní zajímavě a svým způsobem i věrohodně a logicky, kdybys dohledal odkaz na ten článek ( i v papírové podobě), tak by to bylo fajn.

Jinak k tomu zimnímu otrhávání listů - my z principu listy neotrháváme (to bychom se natrhali :lol: ), ale pokud se nějaký z těchto "neopadavých" listnáčů přes zimu tvaroval, tak jsme pro potřeby lepší viditelnosti a přístupu do koruny vždy listy OSTŘÍHALI (nikdy neotrhali, pozor na poškození pupenů!) a nikdy s tím nebyl problém. Tož asi tak :D .
Uživatelský avatar
Lukáš Sirotný
 
Příspěvky: 1044
Registrován: 09 úno 2009, 10:15
Bydliště: Rožnov pod Radhoštěm
člen ČBA: ano

Re: Krkonošský buk II

Příspěvekod Imlauf Oldřich » 07 úno 2013, 07:55

Potřeboval jsem poradit, co s bukem !!! Stromek jsem ostříhal, nafotil ze všech stran, ale zatím se rozvinula jen čilá debata na téma listí. Jediný příspěvek mi radí ořezat všechny větve kromě vrcholové, ale to se mi ale nezdá.
Imlauf Oldřich
 
Příspěvky: 46
Registrován: 08 čer 2010, 13:52
Bydliště: Rolnická 1195, 543 01 Vrchlabí

Re: Krkonošský buk II

Příspěvekod tomikzlesa » 07 úno 2013, 11:27

Nevim proc by buk neobrazel, podle mych zkusenosti obrazi jeste lip nez habr, alespon nema tendenci obrazet od paty.
Vetve na tomhle buku jsou dost nestastny hlavne dve spodni. Ja bych se rozhodne nebal z jara sestrihat, nahnojit a hodit na slunko. Ten zaklad kmene je peknej.
Uživatelský avatar
tomikzlesa
 
Příspěvky: 1094
Registrován: 04 bře 2009, 09:45

Re: Krkonošský buk II

Příspěvekod Luděk Urbanič » 09 úno 2013, 18:49

Imlauf Oldřich píše:Potřeboval jsem poradit, co s bukem !!! .................. ale zatím se rozvinula jen čilá debata na téma listí.


No ono to bude asi tím, že tady není zas až tak moc co radit. Nebýt to červenolistý buk, ptal bych se, co nutí lidi dolovat ze země tak mizerný materiál :think: .

Buk je jednoznačně nejtěžší listnáč na pěstování, už jen tím, že jen vyjímečně po zaštípnutí ještě proraší pupeny (jen některé a jen jednou) - takový už zde zmiňovaý habr třeba 5-6 krát. A tady byc trochu ještě popravil Toma - jistě buk celkem slušně obráží - to je vidět v lesích na těch okusovaných, ale problém je v tom, že si obráží, kde chce ale hlavně ne tam kde potřebujem a rozhodně ne tak ochotně jako habr.

Odstranění spodních větví - problém - boule na kmeni a jizva ti v misce nikdy nezaroste - to je vidět i na tom řezu, kterým jsi "sundal" kmen.


Ale nedá mi to a taky něco přidám k tomu listí - tedy jeho barvě.

V roce 1996 (tak nějak) jsem vysel něco kolem stovky bukvic právě červenolistého buku. Z nějakých 90ti vzešlých jich 50 bylo úplně stejně zelených, jako semenáče normálního buku. Ze zbylých jsem vybral 20 nejčervenějších - no a po těch 17 letech jsou mezi nima docela podstatné rozdíly, některé nečervenají ani na slunci (listy jsou ale mnohem tmavší než u normálního buku) , některé jsou sice od jara červené , ale tak v půlce léta je to přejde a zezelenají. Ale z jednoho mám docela radost, protože jde možná o unikát - ten má listy
červeno zeleně mramorované.

No a to je asi důvod, proč se tenhle buk rozmnožuje zásadně roubováním. Semenáče totiž tu vlastnost někdy třeba i po mnoha letech ztratí.
Všechno co děláš stromům, děláš sobě.
Luděk Urbanič
 
Příspěvky: 213
Registrován: 02 led 2011, 19:13

Re: Krkonošský buk II

Příspěvekod Jarek Servus » 09 úno 2013, 20:13

Pokusil bych se odstranit spodní levou větev a bouli přeměnit na uro (připouštím, že na buku to není moc věrohodné). Jako pohledovka se mi díky kořenům líbí tahle strana. Zkrátit větve a udělat vrchol. Nic lepšího mě nenapadlo. Mám dva buky s červeným listím na zahradě, na jaře jsou výrazně červené a v září už tmavě zelené.
Přílohy
IMG_0445.JPG
IMG_0445.JPG (115.19 KiB) Zobrazeno 2544 krát
Jarek
Nemusí pršet, stačí když leje
jpms@volny.cz
http://www.bkhana.cz/.
Uživatelský avatar
Jarek Servus
 
Příspěvky: 2640
Registrován: 19 čer 2009, 21:23
Bydliště: Drahanská vysočina
člen ČBA: ne

PředchozíDalší

Zpět na Buk (Fagus)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků

cron