Pomrzlé buky

Re: Pomrzlé buky

Příspěvekod Dobruda » 24 kvě 2012, 22:13

Ladislav Kotál ml. píše:burgerák, zazelenal se a za dne na den byla celá hlavní spodní větev pryč a celý vrchol a ještě nějaké další větvičky taky. Lístky zčernaly přes noc a totálně vyschly. Bylo to na konci dubna, mrazíky nebyly, ale poměrně teplo. Uschnout v kořenech to nemohlo, byl dostatečně zalitý.


Mně se to samé stalo minulý týden u palmaťáku. Nechápu to. Okolo všechno ostatní, v této době, bez problémů.
˙˙˙ɐɯɐɥou nɹnɥzʌ ouɥɔǝsʌ ǝɾ ǝz 'ǝpɾıɹd ıɯ noqop ıupǝlsod

Jirka DOBRUSKÝ
dobrusky.jiri@seznam.cz
skype: dobruda1965
mobil: 606 70 60 65
Uživatelský avatar
Dobruda
 
Příspěvky: 368
Registrován: 19 úno 2011, 11:02
Bydliště: Praha 5 - Slivenec

Re: Pomrzlé buky

Příspěvekod Otakar Šuhaj » 25 čer 2012, 09:42

Měl bych jeden dotaz na zkušené greenhorňáky. Teprve nyní mi začíná obrážet buk, který jsem kopl loni na podzim. Myslel jsem si, že je po něm, ale nyní se začínají objevovat první lístky. Má někdo zkušenosti s tím, jestli do podzimu vyzrají pletiva a nebo je to jeho poslední záchvěv před koncem? Je to docela pěkný kousek a nerad bych s ním zatopil pod špekáčkama.
Uživatelský avatar
Otakar Šuhaj
 
Příspěvky: 174
Registrován: 25 lis 2009, 12:27
Bydliště: Žďár nad Sázavou

Re: Pomrzlé buky

Příspěvekod Honza Zatřepálek » 25 čer 2012, 09:52

Oto to ti asi nikdo neřekne přesně.Ale stihnout by to měl. Jenom nezapomeň na podzim změnit hnojení.
Tvoje bonsai-to jsi ty.
Uživatelský avatar
Honza Zatřepálek
 
Příspěvky: 1433
Registrován: 02 úno 2009, 13:40
Bydliště: Neratovice
člen ČBA: ano

Re: Pomrzlé buky

Příspěvekod 001čolek » 25 čer 2012, 09:59

Honzo,tou změnou hnojení myslíš třeba Kristalon podzim ?? Kdy je třeba to stromkům servírovat (září/říjen) ??
Zdeněk 001colek@seznam.cz

Někdy méně znamená více....
..........................................................................................

Kdo ví, je vyhnán z ráje blbosti. (Jan Werich)
Uživatelský avatar
001čolek
 
Příspěvky: 453
Registrován: 10 srp 2011, 22:25
Bydliště: Kutnohorsko

Re: Pomrzlé buky

Příspěvekod Pavel Š. » 25 čer 2012, 10:10

Oto, taky mi začínají některé buky, které jsem již považoval za mrtvoly, otvírat pupeny. Nechtěl jsem zakřiknout jejich případné "zmrtvýchvstání", tak jsem to raději ani nezveřejňoval. :) Chodím kolem nich po špičkách, každý den rosím korunu a modlím se za ně.... :? Jen váhám s umístěním, zda plné slunce pro nastartování fotosyntézy oslabeného stromku nebo raději stín pro ochranu čerstvě se rozvíjejících se lístků před slunečním úpalem? :think:
Pavel Š.
 
Příspěvky: 642
Registrován: 20 črc 2009, 11:26
člen ČBA: ne

Re: Pomrzlé buky

Příspěvekod 001čolek » 25 čer 2012, 10:42

Ahoj Pavle. Ještě před pár dny jsem si myslel,že u buků je to spíš o kondici a u těch zjara kopnutých i o kořenovém balu. Ale at' už je to jak chce,sluníčko bukům dost vadí. Mám jeden,který byl po celý den na slunci a v pohodě,poslední týden ale došlo k připálení cca 25% lístků a musel jsem ho umístit do stínu. Další mám zasazený na skalce,ten se taky tvářil že mu slunce neva a už najednou ano,mám s ním ten samý problém. Buk z jiného vlákna (Čahoun) se taky na dopolední sluníčko moc netváří,musel jsem ho posunout do většího stínu. Čeká mě ještě vela roboty ohledně zastínění jak letos,tak na příští rok. Každopádně bych řekl,že buky mají s ostrým sluncem velký problém. Habrům to evidentně nevadí,tedy alespon' těm v záhonu ne.
Zdeněk 001colek@seznam.cz

Někdy méně znamená více....
..........................................................................................

Kdo ví, je vyhnán z ráje blbosti. (Jan Werich)
Uživatelský avatar
001čolek
 
Příspěvky: 453
Registrován: 10 srp 2011, 22:25
Bydliště: Kutnohorsko

Re: Pomrzlé buky

Příspěvekod Otakar Šuhaj » 25 čer 2012, 10:59

Honza Zatřepálek píše:Oto to ti asi nikdo neřekne přesně.Ale stihnout by to měl. Jenom nezapomeň na podzim změnit hnojení.

Honzíku, na podzim dávám samostaně ke všem stromkům hořkou a draselnou sůl. Je to vlastně pro vyzrávání dřeva a pletiv. Zatím se mi to vždy vyplatilo a stromky přežili. Bohužel mám ho na plném slunci v záhoně a tak nevím jak píše Pavel jestli zastínit a nebo nechat na slunci.
Uživatelský avatar
Otakar Šuhaj
 
Příspěvky: 174
Registrován: 25 lis 2009, 12:27
Bydliště: Žďár nad Sázavou

Re: Pomrzlé buky

Příspěvekod 001čolek » 25 čer 2012, 12:46

Oto,docela zajímavý názor jsem si vyslechl od jednoho kamaráda který dělá do bonsají už asi 8 let. Letos má s popálením listů od slunce obzvlášt' problémy,vyslovil domněnku,že je "ta ozonová díra" tohle léto nějaká větší :think: :think: . No ale v každém případě s tímhle my stejně neuděláme nic,maximálně můžeme víc stínit.
Zdeněk 001colek@seznam.cz

Někdy méně znamená více....
..........................................................................................

Kdo ví, je vyhnán z ráje blbosti. (Jan Werich)
Uživatelský avatar
001čolek
 
Příspěvky: 453
Registrován: 10 srp 2011, 22:25
Bydliště: Kutnohorsko

Re: Pomrzlé buky

Příspěvekod Honza Zatřepálek » 25 čer 2012, 13:01

Oto já mám listnáče v místě s proměnlivým stínem. Přímé slunce je cca 2 hod. odpoledne. Buky jsou v pohodě. Až na ty vosy.Odnášejí si celé kousky listů.
Tvoje bonsai-to jsi ty.
Uživatelský avatar
Honza Zatřepálek
 
Příspěvky: 1433
Registrován: 02 úno 2009, 13:40
Bydliště: Neratovice
člen ČBA: ano

Re: Pomrzlé buky

Příspěvekod lacike » 25 čer 2012, 22:01

001čolek píše:Oto,docela zajímavý názor jsem si vyslechl od jednoho kamaráda který dělá do bonsají už asi 8 let. Letos má s popálením listů od slunce obzvlášt' problémy,vyslovil domněnku,že je "ta ozonová díra" tohle léto nějaká větší :think: :think: . No ale v každém případě s tímhle my stejně neuděláme nic,maximálně můžeme víc stínit.


S tou ozonovou dierou to nebude dobra domnienka. Prave nedavno boli zverejnene informacie, ze tento rok sa uz stabilizovala a je na dobrej ceste sa zatvarat, za nejakych 50 rokov bude tam, kde pred nejakymi desiatimi rokmi, ak som dobre cital a za nejakych 100 ci 150 by sa muhla uplne zavriet..
lacike
 
Příspěvky: 200
Registrován: 17 led 2011, 02:51
Bydliště: Bratislava

Předchozí

Zpět na Buk (Fagus)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků

cron