Pomrzlé buky

Re: Pomrzlé buky

Příspěvekod Vladimír Vinický » 23 kvě 2012, 08:58

Tak já si také postěžuji. To co u nás předvedlo počasí ze 17. na 18.5. opravdu nepomatuji. Krátký výčet zmrzlých rostlin: brambory, rajčata, papriky, okurky, kiwi, wistarie, albizie, čínský strom štěstí, japonské javory. Ale to není všechno: dále meruňky, mirabelky, broskve, jahody, hrušky, nashi, jabloně, světe div se také rybíz, asi i angrešt, borůvky a já nevím co ještě. Pomrzly také smrky, buky a duby. Zkrátka zmrzlo nebo pomrzlo všechno. Jo a letošní parádní zimu zatím nerozchodilo asi 5 buků. Byli u mě různou dobu asi od 5 do 30 let. Je to běs, ale já nepropadám panice, příroda vše, nebo téměř vše zase zacelí, i když jí to bude asi tentokrát trvat déle.
..........................................................
"Pod vedením přírody nemůžeme chybit."
Uživatelský avatar
Vladimír Vinický
 
Příspěvky: 369
Registrován: 04 úno 2009, 12:09
Bydliště: Šumava
člen ČBA: ano

Re: Pomrzlé buky

Příspěvekod Milena » 23 kvě 2012, 14:02

Takže mohu poděkovat své přirozené lenosti a rozhodnutí vynášet pokojovky až po zmrzlých, tentokrát jsem ještě dala "fóra", když hlásili ty mrazíky a vše jsem tahala ven až v neděli, 20.5. Takže albizie mám pěkné, živé. Ale ty stromky, co jsou trvale venku v kontejnerech, ty dostaly zabrat, hlavně buky. Měla jsem nachystaných pár malých na doplnění lesíku a bohužel. Lesík přežil, ostatní buky v háji-urnovém...Kéž by vymrzly manželovy josty a rybízy, nemusela bych se trápit s tou sypavkou - rzí? borovou, která prý na rybízech hostuje..Ale se ztrátami se musí počítat a nejde o dobré lidi, tak jedeme dál...
Milena
Milena
 
Příspěvky: 424
Registrován: 23 zář 2009, 16:39
Bydliště: Prostějov Domamyslice
člen ČBA: ano

Re: Pomrzlé buky

Příspěvekod Venca Stropek » 23 kvě 2012, 14:45

Měl jsem připravenou fotoreportáž od přípravy materiálu, sesazení atd., ale to již nebude potřeba.
A to je jen zrnko v kupce sena.....
Přílohy
DSC05194a.jpg
30. 3. 2012, nalité, šťavnaté
DSC05194a.jpg (77.34 KiB) Zobrazeno 2721 krát
DSC05511b.jpg
Jen hlavní strom se probudil
DSC05511b.jpg (152.66 KiB) Zobrazeno 2715 krát
Uživatelský avatar
Venca Stropek
 
Příspěvky: 355
Registrován: 13 pro 2011, 16:48
Bydliště: Kamenný Újezd u Nýřan

Re: Pomrzlé buky

Příspěvekod Otakar Šuhaj » 24 kvě 2012, 08:34

Tak jsem se konečně dostal k tomu nafocení buků. Jeden zatím ještě není vůbec probuzený, ale zdá se, že má živé pupeny a dává si na čas
Přílohy
buk namrzlý.jpg
listy jsou na tabák
buk namrzlý.jpg (110.55 KiB) Zobrazeno 2607 krát
buk namrzlý 2.jpg
tento měl již listy docela rozvité, ale také neustál
buk namrzlý 2.jpg (101.8 KiB) Zobrazeno 2607 krát
Uživatelský avatar
Otakar Šuhaj
 
Příspěvky: 174
Registrován: 25 lis 2009, 12:27
Bydliště: Žďár nad Sázavou

Re: Pomrzlé buky

Příspěvekod Vladimír Vinický » 24 kvě 2012, 09:09

Nevíte někdo co udělat s ještě neprobuzenými buky? Vypadají, že jsou živé, ale ne a ne se rozjet. Někdo říká seřezat všechny větve a nahnojit, že prý se probudí spící pupeny z kmenů, ale já pořád nevím. Vyzkoušel jsem zatím Superthrive a hnojivo, ale stále nic. Ještě dodám, že některé byly přesazeny letos a mám je již dlouhá léta a některé byly teprve loňské yamadori.
..........................................................
"Pod vedením přírody nemůžeme chybit."
Uživatelský avatar
Vladimír Vinický
 
Příspěvky: 369
Registrován: 04 úno 2009, 12:09
Bydliště: Šumava
člen ČBA: ano

Re: Pomrzlé buky

Příspěvekod Robert Černý » 24 kvě 2012, 09:20

Oto, takhle přesně jsem dopadl loni já, nic jsem s tím nedělal, jen nechal růst aby se z toho vzpamatoval.

Vláďo asi to chce čas, před týdnem se mi začal zelenat buk, který byl pod kůrou zelený.
Robert Černý

skype: robert.cer
bobo.c@seznam.cz
Uživatelský avatar
Robert Černý
 
Příspěvky: 1835
Registrován: 02 úno 2009, 21:33
Bydliště: Plzeň
člen ČBA: ano

Re: Pomrzlé buky

Příspěvekod Otakar Šuhaj » 24 kvě 2012, 09:32

Roberte já jsem vloni dopadl taky stejně. Nejhorší je, že ty stromky dostávají dost zabrat a pokud z nich něco trochu uděláš až obrostou tak druhý rok je to stejné. Budu je must dát všechny do kontejnerů a při ohlášení mrazíků uklízet.
Uživatelský avatar
Otakar Šuhaj
 
Příspěvky: 174
Registrován: 25 lis 2009, 12:27
Bydliště: Žďár nad Sázavou

Re: Pomrzlé buky

Příspěvekod tomikzlesa » 24 kvě 2012, 12:28

Oto to jsi dopadl celkem dobře, ale jak píšeš rostlině to dá jednak zabrat, ale hlavně s ní p ocelej rok nic neuděláš
Vláďo s tím seřezáním buků jsem to zkoušel, ale jen u jarních výkopů a tam se to celkem povedlo, pokud ale je strom zapěstovanej a neprobouzí se tak bych to asi taky zkusil, pokud se neprobouzí tak už je to stejně asi jedno, max. se probudí a tím sestřihem asi dostane podnět aby vyrašil.

Mě to leots taky trošku pomrzlo, naštestí sem přikrýval látkou, neodnášel, co ale nezničilo jarní slunko a pak mrazy tak mi dodělal vítr, který dokáže listy a celý přírustky vysušit a doslova spálit

Počasí poslední dobou dělá divy, asi to bude tou "neexistující" změnou klimatu :shock:
Uživatelský avatar
tomikzlesa
 
Příspěvky: 1094
Registrován: 04 bře 2009, 09:45

Re: Pomrzlé buky

Příspěvekod Pavel Š. » 24 kvě 2012, 12:44

Ladislav Kotál ml. píše:Ohledně toho zakrytý vs. nezakrytý buk, nemohlo to být třeba tím, že ten zakrytý se na jaře probudil dřív (textilie víc držela přes den teplo) a následně přes noc zmrzl?

Láďo, tím to nebude. Oba byly stejně narašený a tu fólii jsem tam dal až na tu inkriminovanou noc, kdy hlásili mráz. Na ten druhý mi už nezbyla, tak jsem ho nechal svému osudu. Jsou holt věci mezi nebem a zemí. ;)
Pavel Š.
 
Příspěvky: 642
Registrován: 20 črc 2009, 11:26
člen ČBA: ne

Re: Pomrzlé buky

Příspěvekod Ladislav Kotal ml. » 24 kvě 2012, 21:55

Pavel Š. píše:.... Jsou holt věci mezi nebem a zemí. ;)

Přesně tak, mně se krásně probudil burgerák, zazelenal se a za dne na den byla celá hlavní spodní větev pryč a celý vrchol a ještě nějaké další větvičky taky. Lístky zčernaly přes noc a totálně vyschly. Bylo to na konci dubna, mrazíky nebyly, ale poměrně teplo. Uschnout v kořenech to nemohlo, byl dostatečně zalitý. Nevím co se stalo. V tu samou dobu se to stalo i palmáťáku (i když v menší míře) a dvěma švestkám (špendlíkům). Přisuzuju to nějakým následkům zimy. Velké mrazy, málo sněhu a navíc to bylo první zimování v Útušicích u táty, kde je v zimě o pár stupňů chladněji a celou zimu profukuje vítr. V Plzni na takové podmínky nebyly zvyklý.
Chci jít dál po cestě, po které jsme šli s tátou.

ladislav.kotal@discomp.cz
722 95 97 97
Ladislav Kotal ml.
Administrátor
 
Příspěvky: 139
Registrován: 22 dub 2012, 12:56
Bydliště: Plzeň
člen ČBA: ano

PředchozíDalší

Zpět na Buk (Fagus)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron