Máňa

Máňa

Příspěvekod Martin Iša » 22 bře 2010, 15:05

Tak jsem Máňu nemohl najít. :shock: Začátečnické chyby, kdy jsme míchali víc stromků do jednoho vlákna. :roll: Přesouvat to už nebudu, udělal bych tam díru a nenavazovalo by to na sebe.Hodím sem jen odkaz kde jsme o "Máňe" debatovali. ;) viewtopic.php?f=13&t=125&start=20 Tak a teď k tomu hřížení.Máňu jsem bral sebou s tím, že naroubujem nějaké větve, popřípadě vylepšíme nebari.Z toho důvodu jsem sebou měl sazenice buku.Po konzultaci s Vaškem i ostatními jsme usoudili, že se vrátíme k mému původnímu záměru, a to zkrátit kmen-zahřížit.První překvapení pro mne bylo jak už psal Pavel, hřížit nyní.Měl jsem vždy za to, že se hříží pouze v červnu. :think: Bylo mi řečeno, že mohu klidně hned, a dokonce mi Vašek šel ukázat o hodně větší buk, který dělal stejným způsobem a ve stejné době.Další překvapení pro mne bylo to, že žádný rašeliník, ale pouze čistou akadamu.Výhodou u tohoto hřížení prý je, že se oba substráty dotýkají, a substrát na hřížení si bere vlhkost i ze spodu.Bylo to v podstatě hrozně jednoduché.Vyřizl se proužek kůry, malinko jsem udělal skalpelem prohlubeň a zaškrtil hliníkovým drátem.(pro Petra: Ono to mate, jak je ten drát eloxovaný)Poprášil stimulátorem(může prý být ale není to nutnost).Udělal jsem jednoduchou ohrádku ze síťky, zafixoval drátem do substrátu a bylo hotovo.Ještě posypat Sphagnem a zalít.Po nějaké době prolít ještě jednou.Tak toť vše.Teď už jenom čekat a kontrolovat. ;)
Přílohy
Máňa hřížení.JPG
Máňa hřížení.JPG (166.46 KiB) Zobrazeno 5800 krát
Máňa kalhoty.JPG
Máňa kalhoty.JPG (186.82 KiB) Zobrazeno 5807 krát
Nikdy nesoupeř s blbcem.
Stáhne Tě na svou úroveň a tam tě převálcuje svými zkušenostmi.




775 164 435 martin.isa@seznam.cz
Martin Iša
 
Příspěvky: 3778
Registrován: 03 bře 2009, 17:28
Bydliště: Kaplice
člen ČBA: ano

Re: Máňa

Příspěvekod Honza Zatřepálek » 22 bře 2010, 17:45

Máňa dostala krásné punčochy i s podvazky jak s kabaretu. :lol:
Ne je to opravdu pěkná precizní práce. :jedna: Jsem zvědav na výsledek.
Tvoje bonsai-to jsi ty.
Uživatelský avatar
Honza Zatřepálek
 
Příspěvky: 1433
Registrován: 02 úno 2009, 13:40
Bydliště: Neratovice
člen ČBA: ano

Re: Máňa

Příspěvekod Petr Brejška » 22 bře 2010, 18:44

Martine skromnej dotaz? Toto provedení které popisuješ dalo by se použít i výše na kmeni? Myslím tím v květináčku který se potom připevní na kmen?
Uživatelský avatar
Petr Brejška
 
Příspěvky: 235
Registrován: 22 led 2010, 18:18
Bydliště: Litvínov
člen ČBA: ne

Re: Máňa

Příspěvekod Jarda Marek » 22 bře 2010, 19:33

Já myslím, že by se použít dalo s tím, že by to rychleji vysychalo a vršek by se asi musel zakrýt tmavou folií :think:
Osvojte si základy své práce, jedině tak se můžete stát skutečnými mistry.
Ať nám rostou. Jarda.
bonsai-greenhorn@email.cz
Uživatelský avatar
Jarda Marek
 
Příspěvky: 4269
Registrován: 01 úno 2009, 10:35
Bydliště: okres Litoměřice
člen ČBA: ano

Re: Máňa

Příspěvekod Martin Iša » 22 bře 2010, 20:38

Určitě by to šlo, ale jak píše Jarda.Černý plastový květináč přes, nebo tu černou folii.Vždycky jsem to dělal tak, že jsem uřízl a roztřihl Pet lahev, udělal dírky, převlíknul přes kmen, zafixoval drátem a přes to ještě ten roztříhnutý černý plastový květináč. ;) Velmi důležité je hlídat pořád vlhkost, nesmí to vyschnout. :naughty:
Nikdy nesoupeř s blbcem.
Stáhne Tě na svou úroveň a tam tě převálcuje svými zkušenostmi.




775 164 435 martin.isa@seznam.cz
Martin Iša
 
Příspěvky: 3778
Registrován: 03 bře 2009, 17:28
Bydliště: Kaplice
člen ČBA: ano

Re: Máňa

Příspěvekod Ladislav Kotál » 22 bře 2010, 20:45

Petře, jde to udělat kdekoli na kmeni a je dobré použít černý plastový kontejner, aby si budoucí kořínky myslely, že jsou ve tmě.Na vrch dát vrstvu rašeliníku a udržovat vlhké.
„Věnuj se věcem, které můžeš změnit. Co změnit nemůžeš, na to neplýtvej časem ani energií.“
Uživatelský avatar
Ladislav Kotál
 
Příspěvky: 4195
Registrován: 02 úno 2009, 08:14
Bydliště: Útušice u Plzně
člen ČBA: ano

Re: Máňa

Příspěvekod Petr Brejška » 22 bře 2010, 21:39

Pánové (nebo chlapci) :oops: díky za radu vyskouším.
Uživatelský avatar
Petr Brejška
 
Příspěvky: 235
Registrován: 22 led 2010, 18:18
Bydliště: Litvínov
člen ČBA: ne

Re: Máňa

Příspěvekod Pavel Š. » 23 bře 2010, 10:13

Ladislav Kotál píše:Petře, jde to udělat kdekoli na kmeni a je dobré použít černý plastový kontejner, aby si budoucí kořínky myslely, že jsou ve tmě.Na vrch dát vrstvu rašeliníku a udržovat vlhké.

Láďo, proč si myslíš, že musí být kořínky ve tmě? Je jasné, že normálně kořeny rostou pod povrchem, tedy ve tmě, ale na výsledek hřížení to podle mě nemá vliv. Já běžně hřížím v průhledné fólii, tím pádem mám okamžitý přehled o tvorbě kořínků bez rozdělávání hříženého místa. Asi takto, pokud strom chce zakořenit, tak kořeny vytvoří i na světle, pokud ne, tak ani to "zatmění" nepomůže. Osobně jsem tak z 80% případů použil průhlednou fólii z výše uvedeného důvodu, párkrát jsem zkoušel neprůhlednou, ale v úspěšnosti, či rychlosti zakořeňování jsem nepozoroval žádný rozdíl. :think:
Naposledy upravil Pavel Š. dne 23 bře 2010, 13:31, celkově upraveno 1
Pavel Š.
 
Příspěvky: 642
Registrován: 20 črc 2009, 11:26
člen ČBA: ne

Re: Máňa

Příspěvekod Milena » 23 bře 2010, 12:53

Martine, tvůj postup hřížení se mi jeví absolutně na jedničku. Jestli se mi už podle tohoto návodu moje pokusy nepovedou, tak budu sama pro sebe za blba. Zničila jsem několik rostlin podle všude popisovaného návodu, ale nešlo o zázraky, normální cvičný matroš. Navíc u tebe mne zaujala ta žlutá síťka - další dobré využití obalů z hasičáků, kterými nás kámoš-hasič zásobuje. A další plus vidím v tom, žes to správně načasoval - o víkendu vyzkouším. Díky.
Milena
Milena
 
Příspěvky: 424
Registrován: 23 zář 2009, 16:39
Bydliště: Prostějov Domamyslice
člen ČBA: ano

Re: Máňa

Příspěvekod Martin Iša » 23 bře 2010, 13:02

No já to taky nevěděl. :) S tou síťkou jsem to dělal prvně.Ale viděl jsem to na vlastní oči, že to funguje. ;) A proto rád jezdím na tyto akce.Pokaždé se něco nového přiučím. :jedna:
Nikdy nesoupeř s blbcem.
Stáhne Tě na svou úroveň a tam tě převálcuje svými zkušenostmi.




775 164 435 martin.isa@seznam.cz
Martin Iša
 
Příspěvky: 3778
Registrován: 03 bře 2009, 17:28
Bydliště: Kaplice
člen ČBA: ano

Další

Zpět na Buk (Fagus)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků

cron