Kmen s dutinou

Re: Kmen s dutinou

Příspěvekod Lukáš Sirotný » 14 led 2016, 21:59

já chodím po lesách a čumím jen do země a nikde takové matroš.


Jen tak na okraj - břízy spíš než v lese rostou do zajímavých tvarů a kvalit v některém starším lomu, takže se podívat raději někde tam...
Uživatelský avatar
Lukáš Sirotný
 
Příspěvky: 1044
Registrován: 09 úno 2009, 10:15
Bydliště: Rožnov pod Radhoštěm
člen ČBA: ano

Re: Kmen s dutinou

Příspěvekod peter gregus » 14 led 2016, 22:05

pre Chvojka:

Krásne brezy sú aj na lúkach, napr. kde chodím na kozáky. Háje s 3 m vysokými stromkami. Hlavne že sú už biele. Bral som kvôli priestoru len jednu. A ešte popri lesných zvážniciach na zosúvajúcej sa pôde.

Vladimír, mne ta dutinka príde prirodzená, strom je pekný. S drôtmi nechanými na breze v zime tiež nemám problém.
Je zaujímavé, že strom je tvarovaný ako "smútočný", alebo previsnutý ale s listami to vôbec nevidno. U nás v arboréte majú úžasné previsnuté brezy pri vchode, asi B. verrucosa, ale aktuálne ich nemnožia.
Ešte doplním - videl som pár briez, ako stromky a surový materiál... Pod holým nebom napadnuté drevokaznými hubami. Neviem čo k tomu treba, mikroklíma, vlhkosť, dážď... keby to bol môj strom, držal by som ho pod "strieškou" / niekde mimo priameho dosahu dažďa.
Long live your 盆栽.
Uživatelský avatar
peter gregus
 
Příspěvky: 91
Registrován: 29 srp 2015, 08:00
Bydliště: Zvolen, Slovensko

Re: Kmen s dutinou

Příspěvekod Vladimír Touš » 15 led 2016, 09:47

Peter, díky za postřeh ohledně dřevokazných hub. V přírodě by takhle poškozená bříza dlouho neodolávala. V misce za pomoci např. sulky snad ano.
Vláďa
Vladimír Touš
 
Příspěvky: 284
Registrován: 16 zář 2015, 08:41
Bydliště: Praha-západ

Re: Kmen s dutinou

Příspěvekod Milena » 18 led 2016, 13:05

Chvojko, odkud jsi?? Já mám v hlavě úžasné náleziště - podél trati Bohumín - Český Těšín. Vidělyajsem ty bílé náletové břízky rostoucí z kamení kolem hald apod., ale jen z rychlíku (doslova). Málem jsem zatáhla záchrannou brzdu, včas jsem si uvědomila, že nemám ani hřebík, čím bych je dolovala :)
Milena
Milena
 
Příspěvky: 424
Registrován: 23 zář 2009, 16:39
Bydliště: Prostějov Domamyslice
člen ČBA: ano

Re: Kmen s dutinou

Příspěvekod Vladimír Touš » 19 kvě 2017, 12:52

Stav k 19.05.2017. Odlistění, oddrátování loňské takeláže, prostřih a opětovná úprava drátem...
Celková aktuální výška: +/- 100 cm
Přepokládaná výška 75 - 80 cm = cca 4 spára ze shora.

Koruna je zvláště pod listím opticky docela těžká, stromek nemá lehkost bříz, které kolem sebe vídám. Ale takhle jsem to postavil... 8-) Uvidíme, jak to bude vypadat po zjemnění obrostu.

Front_compr.jpg
Front_compr.jpg (143.29 KiB) Zobrazeno 3157 krát
Vláďa
Vladimír Touš
 
Příspěvky: 284
Registrován: 16 zář 2015, 08:41
Bydliště: Praha-západ

Re: Kmen s dutinou

Příspěvekod Martin Iša » 19 kvě 2017, 15:32

S takovým stromkem je radost dělat.Koukám na to už půl hodiny, i jsem si to zvětšil a pořád mi tam něco nesedí. :) Já bych určitě zkrátil obrost.Opravdu by ta koruna byla těžká.Prává horní jak je šipka by chtěla "vrátit".Je ve vršku moc silná.Ale s tím určitě počítáš.Ten vršek jak je tam ten oblouk, tak jako by utíkal do leva.Zkoušel jsem i stromek naklonit, ale vzhledem k dobrému nebari by to byl asi problém.Nechal bych klasickou korunu, nedrátoval bych obrost dolů.Jiné téma je ta dutina.Mohl by jsi prosím vyfotit detail té dutiny?Docela rád bych toto téma oživil.Můžeš to vložit prosím do příslušného vlákna. :jedna:
Přílohy
file.jpg
file.jpg (198.54 KiB) Zobrazeno 3142 krát
Nikdy nesoupeř s blbcem.
Stáhne Tě na svou úroveň a tam tě převálcuje svými zkušenostmi.




775 164 435 martin.isa@seznam.cz
Martin Iša
 
Příspěvky: 3778
Registrován: 03 bře 2009, 17:28
Bydliště: Kaplice
člen ČBA: ano

Re: Kmen s dutinou

Příspěvekod Vladimír Touš » 19 kvě 2017, 19:27

Martine, díky za příjemně detailní rozbor. Vážím si toho, že jsi tomu věnoval spoustu času. S většinou Tvých poznámek souhlasím ( obrost, pravá horní ) a budu na nich pilně pracovat. Padající větve zůstanou, tohle rozhodnutí jsem udělal při počáteční vizualizaci stromku a nechci ho měnit. Hmotnost koruny - doufám, že po dosažení plánované výšky, zesílení kmene a zaříkávaném "vyhlazeni" přechodů a zjemnění obrostu se stromek proporčně vylepší... Vršek mimo osu - solidně nestabilní stromek = můj cíl 8-) Tomu odpovídá i tvar povrchových kořenů včetně toho jednoho, který "vybíhá" proti ose pohledu. Zatím je dost slabej, ale on jednou zmohutní, protože nese váhu toho "padajícího" kmene...

Dutina - nevím, jaké vlákno máš na mysli.
Vláďa
Vladimír Touš
 
Příspěvky: 284
Registrován: 16 zář 2015, 08:41
Bydliště: Praha-západ

Re: Kmen s dutinou

Příspěvekod Martin Iša » 19 kvě 2017, 21:47

Nikdy nesoupeř s blbcem.
Stáhne Tě na svou úroveň a tam tě převálcuje svými zkušenostmi.




775 164 435 martin.isa@seznam.cz
Martin Iša
 
Příspěvky: 3778
Registrován: 03 bře 2009, 17:28
Bydliště: Kaplice
člen ČBA: ano

Re: Kmen s dutinou

Příspěvekod Vladimír Touš » 30 říj 2017, 17:48

Bez listí a bez většiny drátů. Aktuální výška je cca 90 cm.

051_cc.jpg
051_cc.jpg (86.6 KiB) Zobrazeno 2807 krát
Vláďa
Vladimír Touš
 
Příspěvky: 284
Registrován: 16 zář 2015, 08:41
Bydliště: Praha-západ

Re: Kmen s dutinou

Příspěvekod Petr C » 30 říj 2017, 23:43

Zdravím,
ta bříza je úplně úžasná. Moc by mě zajímalo, kdy a jak tvaruješ břízy drátem. Případně jakým drátem.

Já jsem přišel o břízu nedlouho po té, co jsem ji nadrátoval. Když jsem se poptával, kde jsem udělal chybu,
všichni mi potvrdili (do teď jsem s nimi souhlasil), že to potká každého, kdo břízu nadrátuje.
Drátoval jsem na jaře, chvilku před vyrašením, běžným hliníkovým drátem. Po tvarování jsem ji měl v bezmrazé místnosti.
Bříza byla v misce třetí rok po vykopání.
Uvažoval jsem, že třeba drát s izolací něco zlepší, ale ještě jsem to nevyzkoušel.

Tady na Greenhornech se ale zdá, že drátujete břízy jako by se nechumelilo........ :think: :clap:
Petr C
 
Příspěvky: 177
Registrován: 12 úno 2009, 12:33
Bydliště: blízko Brna

PředchozíDalší

Zpět na Bříza (Betula)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků

cron