Dvě břízy z N. B.

Re: Dvě břízy z N. B.

Příspěvekod ruda.p » 03 črc 2012, 19:33

budu reagovat na obrážení u paty kmene, mám taky jednu a ta vesele obráží v koruně a na patě dělá jen pupeny které zatím zůstávají pupeny a bude to tím že má dostatečný vzrůst a všechna energie jde do kmene do výšky - neregistruji větve jen spící pupeny, samo pokud by byla nějakým způsobem oslabena koruna, tak se pupen probudí a budou nahrazovat stávající kmen
ルドルフ - 魯道夫。- Ruda
606675920
Uživatelský avatar
ruda.p
 
Příspěvky: 1022
Registrován: 10 led 2012, 22:09
Bydliště: Praha
člen ČBA: ano

Re: Dvě břízy z N. B.

Příspěvekod 001čolek » 03 črc 2012, 22:10

Re: Ruda: Rudo nevím kam na to chodíš :lol: ,zmin'uješ jednu břízu,já posuzuju z celkového počtu 14 kusů (tedy včetně kolegy/souseda Vaška). Leda by bylo skoro všech 14 kusů s oslabenou korunou a to asi néééé.
Zdeněk 001colek@seznam.cz

Někdy méně znamená více....
..........................................................................................

Kdo ví, je vyhnán z ráje blbosti. (Jan Werich)
Uživatelský avatar
001čolek
 
Příspěvky: 453
Registrován: 10 srp 2011, 22:25
Bydliště: Kutnohorsko

Re: Dvě břízy z N. B.

Příspěvekod ruda.p » 03 črc 2012, 22:30

no Zdenku chodím na to z praxe velkých stromů jelikož jsem toho dost zasadil a nožná víc pokácel a pokud strom at je to jakýkoli tedy ten který dobře obráží z pařezů jako agát, javor......
když tomu narušíš nějakým způsobem kmen začne obrážet a zdraví neporušený kmen ti to neudělá
takže při kopání došlo k hrubšímu zásahu jako ohýbání , odření kůry a tím dochází že začne strom obrážet z náběhů
pokud si myslíte někdo jinak, tak rád se přiučím jinému názoru ;)
ルドルフ - 魯道夫。- Ruda
606675920
Uživatelský avatar
ruda.p
 
Příspěvky: 1022
Registrován: 10 led 2012, 22:09
Bydliště: Praha
člen ČBA: ano

Re: Dvě břízy z N. B.

Příspěvekod tomikzlesa » 04 črc 2012, 08:48

Podle me je to zcela nahodny :-) pupeny u paty dela snad kazda. Letos sem jednu sesvikal na klacek a pupeny zustaly v klidu a v korune jede jak blazen. Asi 4 zpatky u dalsi to same.
Uživatelský avatar
tomikzlesa
 
Příspěvky: 1094
Registrován: 04 bře 2009, 09:45

Re: Dvě břízy z N. B.

Příspěvekod ruda.p » 04 črc 2012, 17:35

tak zas jinak , ale přitom stejně :lol:
je to dané genetikou stromů,které takto obráží pokud jsou z jakéhokoli důvodu stresované vytváří
dělící bunky které zapříčiní vytváření pupenů na patě stromu
tohle mi potvrdil kolega co dělá bakaláře na lesárně, takže jsem to řekl svými slovy, ale v podstatě stejně
nevěřícím doporučím obrátit se na dendrologa ;)
ルドルフ - 魯道夫。- Ruda
606675920
Uživatelský avatar
ruda.p
 
Příspěvky: 1022
Registrován: 10 led 2012, 22:09
Bydliště: Praha
člen ČBA: ano

Re: Dvě břízy z N. B.

Příspěvekod 001čolek » 04 črc 2012, 19:38

No jo Rudo,ale to co ty píšeš jako velký objev :D jsem zmínil už ve svém před - před příspěvku,jen možná trochu nesrozumitelně .....myslím to s tím podložím...měl jsem asi napsat půda,země nebo něco podobného. Námi vlastněné břízy jsou v 95 % kopané na struskových haldách kde namají skoro z čeho žít a tím pádem mají paty samý spící pupen...vysvětluju si to tím,že se strom takto chrání a připravuje na případný nedostatek vody,aby mohl při zaschnutí vršku hnát nové větve odspodka. Břízy,které jsem kopl v nedalekém lese rostly v kvalitnější "hlíně" a z paty nemají potřebu obrážet skoro vůbec ... tož tak asi.
Zdeněk 001colek@seznam.cz

Někdy méně znamená více....
..........................................................................................

Kdo ví, je vyhnán z ráje blbosti. (Jan Werich)
Uživatelský avatar
001čolek
 
Příspěvky: 453
Registrován: 10 srp 2011, 22:25
Bydliště: Kutnohorsko

Re: Dvě břízy z N. B.

Příspěvekod ruda.p » 04 črc 2012, 22:42

Tak koukám že jsme v zamotaném kruhu, sám sis na to odpověděl a zkušenosti jsou dané v kvalitě substrátu a zároven v dřevině nic jiného tady nebude hrát roli
Je to už jen o ton kde kopeš a co stím stromkem provedeš za psí kusy :lol:
ルドルフ - 魯道夫。- Ruda
606675920
Uživatelský avatar
ruda.p
 
Příspěvky: 1022
Registrován: 10 led 2012, 22:09
Bydliště: Praha
člen ČBA: ano

Re: Dvě břízy z N. B.

Příspěvekod Míla Zítek » 13 srp 2012, 14:28

S tím obrážením pařízků je to tím, že prostě ve zbytku je dost energie a vytvoří se letální - spící - pupeny. Pařízek ale MUSÍ být na světle, při zastínění se tak neděje, resp. obrací a stejně zavadá. Tohle mám z praxe lesníka - rekonstrukce zanedbaných porostů po takykolezích.
Jinak mám břízku taky, rostla mezi dlaždicemi na soklu sloupu a vytvořila si pěknou kuličku nádoru a roste zespod i svrchu. A s živinami na tom byla jak její kolegyně na strusce - taky nic moc. Rozpadlá malta a prach.
Tak asi tak.
Míla Zítek
 
Příspěvky: 147
Registrován: 14 kvě 2010, 20:59

Předchozí

Zpět na Bříza (Betula)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků