Bříza Textilana

Re: Bříza Textilana

Příspěvekod Honza Zatřepálek » 27 dub 2012, 15:56

Já bych řekl že se tady trošku zapomíná na to že každý druh stromu má své vlasnosti které nelze při jeho pěstování přehlížet.
Tvoje bonsai-to jsi ty.
Uživatelský avatar
Honza Zatřepálek
 
Příspěvky: 1433
Registrován: 02 úno 2009, 13:40
Bydliště: Neratovice
člen ČBA: ano

Re: Bříza Textilana

Příspěvekod ruda.p » 28 dub 2012, 22:34

ahoj Honzo, je to hezký co píšeš, ale but konkrétní :!:
co se tu opomenulo :?:
ta to bříza je pro mě pokusná a chci si vyzkoušet svou představu :?:
rád bych stromy do vyšky 1,5m bez větších zásahů s mrtvím dřevem pouze střihem :!:
možná to s bonsaí nebude mít nic společného, ale i přesto to zůstává strom v nádobě
ルドルフ - 魯道夫。- Ruda
606675920
Uživatelský avatar
ruda.p
 
Příspěvky: 1022
Registrován: 10 led 2012, 22:09
Bydliště: Praha
člen ČBA: ano

Re: Bříza Textilana

Příspěvekod Dobruda » 29 dub 2012, 01:18

:o Rudo promiň, :naughty: ale 1,5m jako strom v nádobě???? To mi přijde jako velkej anachronismus 1,5m strom je spíš zahradní strom v přepravní nádobě který máš co nejdříve zasadit do zahrady, což je pro mne významově jasný příkaz zpět do volné půdy.
Nevím, jsem jen greenhorn, ale s bonsajema to nemá pranic společného, tak maximálně příprava stromu do japonského aranžmá.
Toť je můj názor.......
˙˙˙ɐɯɐɥou nɹnɥzʌ ouɥɔǝsʌ ǝɾ ǝz 'ǝpɾıɹd ıɯ noqop ıupǝlsod

Jirka DOBRUSKÝ
dobrusky.jiri@seznam.cz
skype: dobruda1965
mobil: 606 70 60 65
Uživatelský avatar
Dobruda
 
Příspěvky: 368
Registrován: 19 úno 2011, 11:02
Bydliště: Praha 5 - Slivenec

Re: Bříza Textilana

Příspěvekod Robert Černý » 29 dub 2012, 07:54

Tak strom v misce o výšce 1,5m není problém, ale představoval bych si průměr kmene u báze 25-30cm ;)
Robert Černý

skype: robert.cer
bobo.c@seznam.cz
Uživatelský avatar
Robert Černý
 
Příspěvky: 1835
Registrován: 02 úno 2009, 21:33
Bydliště: Plzeň
člen ČBA: ano

Re: Bříza Textilana

Příspěvekod ruda.p » 30 dub 2012, 00:28

Jirko, koukal jsem na význam anachronizmus a nějak jsem to nedokázal spojit s tou břízou, asi mi cizí slova unikají :lol:
ano máš pravdu se zahradou to má hodně společné, příprava k jakési okrasné verzi zmenšených stromů, aniž by to bylo vysloveně pojaté jako bonsai :!:
Chci se pokusit v této velikosti do 1,5m vypodobnit dospělý strom but jako mladý svěží či starý, záleží na materiálu který pořídím :?:
tvarování stejné a s tím ohledem že nebudu používat žebřík :!: Mé záměry jsou do budoucna s ohledem na podnikání v zahradách ke kterému jsem se vrátil zatím jako zaměstnanec a s ohledem na koníčka, který se mi líbí a znám jen základy ze svého povolání, protože mi mnoho let uniklo a v bonsaích jsem greenhorn jako spousta jiných tady a věřím že i zkušený mazáci greenama zůstanou a dají mi za pravdu :!: protože porozumět přírodě je dlouhá cesta a za lidský jeden život nestačí pobrat vše i když po odborné stránce znají mnoho, ale praxe někdy zavede do úskalí a tak sám zkouším pravdu, kterou musím i sám okusit, abych pozměnil potom ty chýbné představy. Někdo podotkne, že není čas že jsme už starý na zkoušení, ale vždyt právě to je to co nás na tou baví zkoušet zda to dokážem

Roberte to bych si představil velice rád i já, aby strom této výšky měl bázy dostatečně silnou,ale musím pracovat s tím co mě do oka padne a připodobnit se zkutečnosti at je to 5cm či 20cm
Bude to jistě chvíli trvat než zhmotním své představy, ale jistě se toho dočkáte,pak posoudíte samy


p.s.doufám že jsem tím řekl hodně a omluva pokud se to někoho dotklo
ルドルフ - 魯道夫。- Ruda
606675920
Uživatelský avatar
ruda.p
 
Příspěvky: 1022
Registrován: 10 led 2012, 22:09
Bydliště: Praha
člen ČBA: ano

Re: Bříza Textilana

Příspěvekod Dobruda » 30 dub 2012, 09:22

Anachronismus může označovat přežitek, zastaralý zvyk nebo názor, tedy nejen v časovém horizontu
Myslel jsem tím, že (dle mého názoru) bonsai je snaha sice umístit stromek do misky, ale zároveń se pokusit o zmenšení stromu (Velká bonsai -
výška 60-90 cm. Je pravda, že někteří pěstitelé stanovují maximální výšku na 120 cm).
Proto mi přijde jako přežitek přistoupit (pokud se jedná o bonsai) na myšlenku 150cm stromů umístěných do nádoby a trvale je v ní pěstovat pouze střihem. Já mám prostě na toto názor takový, že strom v kontejneru se připravuje pro prodej a přepravu těchto větších stromů před navrácením do volné půdy.
Pravda, jestliže zamýšlíš tyto stromy, jak sám píšeš a pokud já tě správně chápu, později využít při tvorbě zahrad, tak to beru.
˙˙˙ɐɯɐɥou nɹnɥzʌ ouɥɔǝsʌ ǝɾ ǝz 'ǝpɾıɹd ıɯ noqop ıupǝlsod

Jirka DOBRUSKÝ
dobrusky.jiri@seznam.cz
skype: dobruda1965
mobil: 606 70 60 65
Uživatelský avatar
Dobruda
 
Příspěvky: 368
Registrován: 19 úno 2011, 11:02
Bydliště: Praha 5 - Slivenec

Re: Bříza Textilana

Příspěvekod ruda.p » 30 dub 2012, 15:21

Ano správně to vyzní, tak že když budu dělat venkovní tvarované stromy či bonsae, tak je chci potom zakomponovat but s nádobou či volně do zahrady :!:
Tím myslím spíše malé zahrady kde zeleně moc nebude a nebo terasy
Samo že se nebudu bránit bonsaím menšího vzrůstu, ale to je jak víme o materiálu k tomu vhodném :!:
Jinak jsem viděl a to je spíše v cizině stromy v nádobách-mísách i většího vzrůstu, nato už ale musí být technika :lol:
ルドルフ - 魯道夫。- Ruda
606675920
Uživatelský avatar
ruda.p
 
Příspěvky: 1022
Registrován: 10 led 2012, 22:09
Bydliště: Praha
člen ČBA: ano

Re: Bříza Textilana

Příspěvekod Jarek Servus » 30 dub 2012, 15:56

Dobruda píše:Anachronismus může označovat přežitek, zastaralý zvyk nebo názor, tedy nejen v časovém horizontu
Myslel jsem tím, že (dle mého názoru) bonsai je snaha sice umístit stromek do misky, ale zároveń se pokusit o zmenšení stromu (Velká bonsai -
výška 60-90 cm. Je pravda, že někteří pěstitelé stanovují maximální výšku na 120 cm).
Proto mi přijde jako přežitek přistoupit (pokud se jedná o bonsai) na myšlenku 150cm stromů umístěných do nádoby a trvale je v ní pěstovat pouze střihem. Já mám prostě na toto názor takový, že strom v kontejneru se připravuje pro prodej a přepravu těchto větších stromů před navrácením do volné půdy.
Pravda, jestliže zamýšlíš tyto stromy, jak sám píšeš a pokud já tě správně chápu, později využít při tvorbě zahrad, tak to beru.

Viděl jsem i borovice přes 120 cm , ale ty měly od 300 do 500 let. Ale to je spíš výjimka. Jinak mi občas připadá, že se tu michá kvalita materiálu s velikostí. Perfektní literát nůže být třeba i "tužkáč", o shohinech ani nemluvě. Spíš by si měl každý určit, co se mu líbí a v čem by se chtěl učit a zdokonalovat. Rudo, zkoukl jsem video a nejde mi to k sobě. Buď jeden, nebo dva silnější nebo trs slabších či podobně silných.
Jarek
Nemusí pršet, stačí když leje
jpms@volny.cz
http://www.bkhana.cz/.
Uživatelský avatar
Jarek Servus
 
Příspěvky: 2640
Registrován: 19 čer 2009, 21:23
Bydliště: Drahanská vysočina
člen ČBA: ne

Re: Bříza Textilana

Příspěvekod ruda.p » 30 dub 2012, 16:22

Jarku stejně upřednostním ty dva silnější a při nějaké opravě půjdou ty proutky pryč,já je nechal s celým balem a ani jsem neodstranoval jen ty co šli vytáhnou :!:
U mě moc velká záliba v malých bonsaích není a s mrtvým dřevem nejsem zatím kamarád, tak se pokouším jít tou střední cestou,kdy to bude vypadat spíše jako mladý strom a když se nezadaří jde do zahrady volně :mrgreen:
ルドルフ - 魯道夫。- Ruda
606675920
Uživatelský avatar
ruda.p
 
Příspěvky: 1022
Registrován: 10 led 2012, 22:09
Bydliště: Praha
člen ČBA: ano

Re: Bříza Textilana

Příspěvekod Jarek Servus » 30 dub 2012, 16:45

Já taky dělám stromy tak od 30 do 90 cm, na shohiny moc nevidím.
Jarek
Nemusí pršet, stačí když leje
jpms@volny.cz
http://www.bkhana.cz/.
Uživatelský avatar
Jarek Servus
 
Příspěvky: 2640
Registrován: 19 čer 2009, 21:23
Bydliště: Drahanská vysočina
člen ČBA: ne

PředchozíDalší

Zpět na Bříza (Betula)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník