Bříza yamadori-kořeny

Bříza yamadori-kořeny

Příspěvekod vjačo » 20 led 2012, 18:06

Zdravím všechny, malý dotaz. Jak hluboko cca má bříza vlásečnicové kořeny? Mám jednu vyhlídnutou. Ale je mezi svodidly na rušné cestě. Cestáři se o ni vcelku "dobře starali" :clap: Ovšem mezi svodidly je cca 60-70 cm. Zkuste tipnout za jak dlouho bych ji kopnul. Mám pocit, že stojí za to :) Díky.
vjačo
vjačo
 
Příspěvky: 154
Registrován: 25 čer 2011, 19:15
Bydliště: Kunčice pod Ondřejníkem

Re: Bříza yamadori-kořeny

Příspěvekod Compel Lubomír » 20 led 2012, 19:15

Záleží na tom, v čem roste. Pokud je mezi svodidly, záleží na podloží. Pokud má daleko k vodě, asi to jednoduché nebude. Zřejmě taková kolejovka. S tím má bohaté zkušenosti Martin Iša. To je jeho srdcovka. Nezkusíš - nevíš. Úspěšný lov.
777 207 657
lcvcar@seznam.cz
Čaj Luboš
Uživatelský avatar
Compel Lubomír
 
Příspěvky: 1034
Registrován: 26 črc 2009, 16:13
Bydliště: Velemín

Re: Bříza yamadori-kořeny

Příspěvekod Robert Černý » 21 led 2012, 20:05

Doporučoval bych vyfotit a dát na fórum k posouzení jestli za to stojí.
Robert Černý

skype: robert.cer
bobo.c@seznam.cz
Uživatelský avatar
Robert Černý
 
Příspěvky: 1835
Registrován: 02 úno 2009, 21:33
Bydliště: Plzeň
člen ČBA: ano

Re: Bříza yamadori-kořeny

Příspěvekod Pavel Š. » 23 led 2012, 15:57

Vjačo, mám obavy, že na takovou otázku ti těžko někdo odpoví. Je to jako s melounem, dokud ho nerozkrojíš, nevíš jaký je uvnitř. Obecně se dá říct, že jsou stromy, které vytváří jemné kořenové vlášení již od kmene - např. tisy, buxusy, brsleny aj. a pak jsou stromy, které rády tvoří kůlové kořeny - třeba buky, duby, borovice a další. Ale i ty posledně jmenované můžou růst v nějaké kapse na skále nebo na nějakém nepropustném podloží a vytvoří kompaktní bal. Můžeš mít dva stromy stejného druhu na jednom stanovišti a každý bude mít jiný kořenový systém. Jak už psal Luboš Compel, ta bříza u silnice může růst v kraji vozovky v makadamu a bude táhnout kořeny za vodou, nebo může růst v drti od zimního posypu a může mít pěkně větvený kořenový systém. Částečně se dá už usoudit na kvalitu kořenového balu po odstranění svrchní vrstvy zeminy, uvidíš, zda se kořeny paprsčitě rozbíhají od kmene nebo se kmen naopak zúžuje do kůláku, který se teprve dále větví. Takže odhrabat, vyfotit nebo kopnout. ;)
Pavel Š.
 
Příspěvky: 642
Registrován: 20 črc 2009, 11:26
člen ČBA: ne

Re: Bříza yamadori-kořeny

Příspěvekod vjačo » 01 úno 2012, 18:59

Pavle, díky moc za info a rady :clap: . Zkusím radši pohledat jinde. Ať mě nepřeválcuje kamión :lol: A Ty máš zkušenosti s břízama? Teď kopat nebudu. Je u nás
-22 °C :)
vjačo
vjačo
 
Příspěvky: 154
Registrován: 25 čer 2011, 19:15
Bydliště: Kunčice pod Ondřejníkem

Re: Bříza yamadori-kořeny

Příspěvekod Jarek Servus » 03 úno 2012, 16:37

Kopal jsem pro známou zahradnici dvě břízy tak 10 metrů od sebe. Jedna rostla na zahradě v propracované zemině, pravidelně zalévaná ... a měla kořeny krátké, bohatě rozvětvené a hned mohla do pěstební misky a chytla se bez problémů. Druhá rostla na záhonku mezi chodníkem a silnicí a po 20ti cm jsem to vzdal, měla kůlák téměř bez větvení.
Jarek
Nemusí pršet, stačí když leje
jpms@volny.cz
http://www.bkhana.cz/.
Uživatelský avatar
Jarek Servus
 
Příspěvky: 2640
Registrován: 19 čer 2009, 21:23
Bydliště: Drahanská vysočina
člen ČBA: ne

Re: Bříza yamadori-kořeny

Příspěvekod mirec » 26 bře 2012, 18:04

aj ja mam dotaz da sa povedať že sa to tyka toho isteho mam tiež ten isty problem že breza cca vysoka 20 cm s kmienkom okolo 3 cm už s odlupujucou čierno bielou borkou rastie priamo z betonoveho alebo asvaltoveho povrchu a nemate skusenosti s potapanim brezy? alebo nejaky sposob s ktorym by som ju na 100% vytiahol s dostatočnym počtom korenov? je to aj na dosť viditelnom mieste takže možno tam ten beton pojdem niekedy večer obiť kladivom :)
mirec
 
Příspěvky: 346
Registrován: 01 bře 2010, 16:50

Re: Bříza yamadori-kořeny

Příspěvekod ruda.p » 26 bře 2012, 20:12

Moje chabé zkušenosti jsou následující,jak už tady bylo řečeno, pokud byla na pevném podloží našla jistě prasklinu a šla pod něj s hlavním kořenem a musíš jen odekrýt a zjistit povrch, tak do 30cm pokud to nenajdeš větvení tak je to pod tím pevným pouze přerušit a modlit se zda se malý kmen uchytí i s tím co jsi vydoloval :!:
Jinak to poslední co jsem vzal rýčem a byla malá, bylo taky na asfaltu v nánosu a vedle zed co směřovala dolů bývalé kůlny a vedle rostl javor. Bal nádherný samá vlásečnice a držel pohromadě :lol: při vymývání kořenů a čištění od toho silničního sajrajtu jsem zjistil že vlásečnice byli javoru a pár kořenů bylo břízy tak 80:20 ale zatím se pupeny otvírají tak uvidím zda to vydrží i dál a nebude to jen poslední síla z kmene
ルドルフ - 魯道夫。- Ruda
606675920
Uživatelský avatar
ruda.p
 
Příspěvky: 1022
Registrován: 10 led 2012, 22:09
Bydliště: Praha
člen ČBA: ano

Re: Bříza yamadori-kořeny

Příspěvekod mirec » 27 bře 2012, 23:10

tak :) kopanie dopadlo tak že som s kladivom porozbijal smolu a beton okolo neho :) a korene rastli v da sa povedať v prachu a je ich dosť všetko len a len vlasočnicove :) takže zajtra ich preplachnem a zasadim a vložim foto dufam že sa chyti :)
mirec
 
Příspěvky: 346
Registrován: 01 bře 2010, 16:50

Re: Bříza yamadori-kořeny

Příspěvekod mirec » 31 bře 2012, 14:44

tak tu je :) neviem ak by sa fakt ujala mal by som s nou niečo v plane na štyl shohina a ak nie tak taku malu ovisnutu brezičku :)
to.JPG
to.JPG (106.35 KiB) Zobrazeno 5475 krát
to1.JPG
korene
to1.JPG (135 KiB) Zobrazeno 5477 krát
to2.JPG
to2.JPG (125.1 KiB) Zobrazeno 5479 krát
mirec
 
Příspěvky: 346
Registrován: 01 bře 2010, 16:50

Další

Zpět na Bříza (Betula)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník