Bříza borka

Bříza borka

Příspěvekod Lukáš Sirotný » 20 srp 2011, 22:32

Tak když je tu poslední dobou tolik bříz, tak přidám i já jednu ;)
Tuhle konkrétní máme doma už velmi dlouho, přes 15 let, kdy ji taťka vysekal z jedné místní skalky.
Nejdřív rostla dlouhé roky v bedýnce, potom jsme zaškrcováním odhřižovali velké kořeny, takže šla na 2 roky zpátky na záhon ("hřížení" proběhlo na výbornou) a asi někdy před 7 lety byla nasazena do menší nádoby.
První rozumná fotka je až z předloňska, letos na jaře jsme ale přesazovali do větší misky (v předchozí přes léto vždycky trpěla přísušky) - jedná se o papíro-cementovku od Honzy Culka. V létě proběhl každoroční střih a v podstatě poprvé se drátovaly přímo větve (i když jenom 3 :) ), až doteď se tvarovalo skoro výlučně střihem a upínacímí dráty.
Jelikož se mně osobně nelíbí "smuteční" tvary bříz, tuto ani žádnou jinou z našich bříz nemám v úmyslu takto převisle tvarovat, to ať si raději vypadá o něco mlaději :) .
V "tréninku" je dalších několik (mnohem potenciálnějších) stromů - příští rok po přesazení do prvních slušnějších misek určitě zveřejním- v merku na příští roky pak po místních lomech ještě více už připravovaných kvalitních yamadori. U nás se jim naštěstí daří, nejsou nějaké větší problémy s prosycháním, prostě mě tenhle druh baví čím dál tím víc :) .
Výška stromu je 92 cm. Celý vývoj na http://www.bonsairoznov.cz/clanky/bonsa ... -lomu.html
Na našich stránkách jsem na žádost již dříve zveřejnil i menší popis a rady, jak postupujeme při pěstování/tvarování bříz http://www.bonsairoznov.cz/clanky/tvaro ... brizy.html .
Přílohy
brizaborka02_2009leto.jpg
léto 2009
brizaborka03_2009prosinec.jpg
zima 2009
brizaborka07_2011july.JPG
léto 2011 - před prostřihem
brizaborka11_2011july.JPG
po prostřihu + poměr velikostí
Uživatelský avatar
Lukáš Sirotný
 
Příspěvky: 1044
Registrován: 09 úno 2009, 10:15
Bydliště: Rožnov pod Radhoštěm
člen ČBA: ano

Re: Bříza borka

Příspěvekod Jarda Marek » 21 srp 2011, 15:04

Luki, nevím ale přirozené právě pro břízu jsou její převislé výhony, tato je hezká a ta převislost těch větví mi u ní schází :think: ale je to o tom jak se strom líbí Tobě :P
Osvojte si základy své práce, jedině tak se můžete stát skutečnými mistry.
Ať nám rostou. Jarda.
bonsai-greenhorn@email.cz
Uživatelský avatar
Jarda Marek
 
Příspěvky: 4269
Registrován: 01 úno 2009, 10:35
Bydliště: okres Litoměřice
člen ČBA: ano

Re: Bříza borka

Příspěvekod vláďadošek » 21 srp 2011, 20:56

musím souhlasit s Jardou,převislé větve jsou u břízy přirozenější,dneska jsem u své sundal dráty a převislý tvar už drží sama
vláďadošek
 
Příspěvky: 247
Registrován: 03 úno 2009, 19:02

Re: Bříza borka

Příspěvekod Compel Lubomír » 21 srp 2011, 22:42

Vláďo, ukázaná platí. :roll:
777 207 657
lcvcar@seznam.cz
Čaj Luboš
Uživatelský avatar
Compel Lubomír
 
Příspěvky: 1034
Registrován: 26 črc 2009, 16:13
Bydliště: Velemín

Re: Bříza borka

Příspěvekod Jarda Marek » 22 srp 2011, 08:03

Luboši už je tu vložená a bylya by hloupost ji dávat do jiného vlákna :think:

viewtopic.php?f=12&t=2096
Osvojte si základy své práce, jedině tak se můžete stát skutečnými mistry.
Ať nám rostou. Jarda.
bonsai-greenhorn@email.cz
Uživatelský avatar
Jarda Marek
 
Příspěvky: 4269
Registrován: 01 úno 2009, 10:35
Bydliště: okres Litoměřice
člen ČBA: ano

Re: Bříza borka

Příspěvekod Compel Lubomír » 22 srp 2011, 21:55

Další záhlavec. Nějak to nestíhám registrovat. Budu muset snížit záběr aktivit. :oops:
777 207 657
lcvcar@seznam.cz
Čaj Luboš
Uživatelský avatar
Compel Lubomír
 
Příspěvky: 1034
Registrován: 26 črc 2009, 16:13
Bydliště: Velemín

Re: Bříza borka

Příspěvekod tomikzlesa » 23 srp 2011, 20:45

Pěkná břízka, taky je začínám mít rád, u mě platí to co psal Jarda, škoda silnějšího místa v ohybu kemen, ale co přírodě neporučímě. Na to že jí máte doma 15 let nemá nějak málo obrostu ? ;)
Uživatelský avatar
tomikzlesa
 
Příspěvky: 1094
Registrován: 04 bře 2009, 09:45

Re: Bříza borka

Příspěvekod Dalibor Hátle » 26 srp 2011, 21:57

Taky mam dve brizy už hodně let a s tím obrostem to je složitější. Každou zimu odejde nějaká větev a co potom doroste nového ,tak to spis jen dorovnává ty úbytky po zimě.
Dalibor Hátle
 
Příspěvky: 81
Registrován: 20 kvě 2011, 18:22
Bydliště: Podkrkonoší

Re: Bříza borka

Příspěvekod Lukáš Sirotný » 28 srp 2011, 22:08

O těch převislých větvích jsem to už psal - mně se to nelíbí :think: , strom podle mě vypadá tak nějak "uměle", na listnáč nepřirozeně učesaně. Navíc i to prakticky každoroční nutné drátování všech mladých výhonů (a následné každoroční oddrátování), to by mě už při nějakých výhledově 10 ks větších stromů omývalo...
To je ale jenom můj pohled na věc, třeba některou z bříz jednou vytvaruju i v tomto stylu.
A máte pravdu, že u nás je většina starých bříz převislá, ve Skandinávii jsem ale viděl příklady mnoha stromů rostoucích v extrémnějších podmínkách (bažiny na hranici lesotundry), které vypadaly úplně jinak (nepřevisle :) )...třeba se mi někde podaří vyhrabat foto.
Osobně se mi moc líbí tahle bříza WP a její styl koruny - http://walter-pall.de/otherdbirch_nr__1 ... index.html. A má tu ještě jednu - http://walter-pall.de/otherdbirch_nr__2 ... index.html.

Na to že jí máte doma 15 let nemá nějak málo obrostu ?

Nj, ale zakrácena na ten současný terminál byla asi před 7 lety, pak nějaké období v hnusném substrátu kdy moc nerostla, občas lehký přísušek a zimní proschnutí a jsme tam, kde jsme :( . Poslední 2, 3 sezóny už ale dobře fičí a přes zimu nebývají větší problémy.
Uživatelský avatar
Lukáš Sirotný
 
Příspěvky: 1044
Registrován: 09 úno 2009, 10:15
Bydliště: Rožnov pod Radhoštěm
člen ČBA: ano

Re: Bříza borka

Příspěvekod Míla Zítek » 22 říj 2011, 17:50

Ahoj vespolek.
K převislým a nepřevislým větvím jen toto : vše je odvislé od stanoviště. Má-li dost živin a i vody, ke stáru tvoří šlehavé větve ( stromy v dosahu jsou omydlené často až do holého dřeva). Naopak zase nemá šanci dlouhé letorosty tvořit - skály, tundra - protože nemá dost energie. A i vegetační doba není dostatečně dlouhá. Proto ty dvě formy. 1. je u nás - hlavně u soliter - obvyklejší.
Toť vše a děkuji za pozornost.
P.S. Taky jednu mám. :lol:
Míla Zítek
 
Příspěvky: 147
Registrován: 14 kvě 2010, 20:59

Další

Zpět na Bříza (Betula)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron