Taxodium

Taxodium

Příspěvekod Jarek Servus » 11 čer 2012, 09:30

Milena mi poslala pár fotek a stručné povídání o svém novém přírůstku. Lesík se mi líbí, tak přeposílám dál.
Včera jsem neodolala a koupila v novém květinářství tohle Taxodium. Po tomto stromku pasu celá desetiletí, jela jsem kvůli semínkům do Lednického parku, koupila u Pišla další semena, nic nevzešlo. A tady jsem objevila náhodou celý lesík za 900 Kč. Miska je víc než zvláštní, schválně asi mistři holandští dali i s podmiskou, aby měly bahenní stromy aspoň trochu zásobárnu. Mám s tím jiný záměr, jen se modlím, aby mi přežily. Taky je dobré vidět naživo rozdíl mezi Metasequoi a Taxodiem - na obrázku v knihách vypadá jehličí stejně.
Po bouřce mi to nedalo a jsem vyběhla ven. V týdnu jsem přesadila ten nový lesík a teď se jemných jehličkách uvelebily kapky deště, tak jsem nelenila běžet pro foťák. Kdyby náhodou stromečky nepřežily, budu mít aspoň foto. nevím, jestli má smysl navěsit na web, je to koupený a pár dnů po přesazení, ještě žádná má práce, jen fantas.
Přílohy
IMGP3305.JPG
IMGP3305.JPG (99.21 KiB) Zobrazeno 5194 krát
IMGP3307.JPG
IMGP3307.JPG (105.31 KiB) Zobrazeno 5199 krát
IMGP3309.JPG
IMGP3309.JPG (127.69 KiB) Zobrazeno 5199 krát
IMGP3310.JPG
IMGP3310.JPG (137.36 KiB) Zobrazeno 5190 krát
IMGP3312.JPG
IMGP3312.JPG (121.38 KiB) Zobrazeno 5190 krát
Jarek
Nemusí pršet, stačí když leje
jpms@volny.cz
http://www.bkhana.cz/.
Uživatelský avatar
Jarek Servus
 
Příspěvky: 2640
Registrován: 19 čer 2009, 21:23
Bydliště: Drahanská vysočina
člen ČBA: ne

Re: Taxodium

Příspěvekod Jarek Servus » 11 čer 2012, 09:32

Pro srovnání ještě přidávám fotku metasequoie Jitky Karkanové z naší výstavy.
Přílohy
metasequoi.jpg
Jarek
Nemusí pršet, stačí když leje
jpms@volny.cz
http://www.bkhana.cz/.
Uživatelský avatar
Jarek Servus
 
Příspěvky: 2640
Registrován: 19 čer 2009, 21:23
Bydliště: Drahanská vysočina
člen ČBA: ne

Re: Taxodium

Příspěvekod mirec » 11 čer 2012, 22:38

inak jedna sa vlastne o vonkajšiu rastlinu ktora vydrži naše mrazy?alebo je vhodne ju zimovať inak?
mirec
 
Příspěvky: 346
Registrován: 01 bře 2010, 16:50

Re: Taxodium

Příspěvekod Vláďa Boudný » 11 čer 2012, 23:16

Je to sekvojovec?
Klacky v kýblu svázaný drátama???
Uživatelský avatar
Vláďa Boudný
 
Příspěvky: 558
Registrován: 04 čer 2010, 12:52
Bydliště: Plzeň

Re: Taxodium

Příspěvekod Jarek Servus » 12 čer 2012, 07:42

Naposledy upravil Jarek Servus dne 12 čer 2012, 16:01, celkově upraveno 1
Jarek
Nemusí pršet, stačí když leje
jpms@volny.cz
http://www.bkhana.cz/.
Uživatelský avatar
Jarek Servus
 
Příspěvky: 2640
Registrován: 19 čer 2009, 21:23
Bydliště: Drahanská vysočina
člen ČBA: ne

Re: Taxodium

Příspěvekod Milena » 12 čer 2012, 07:58

Tak páni kluci, aby bylo jasno: Ty popršené stromečky v lesíku jsou Taxodium distichum. Ta poslední fotka je z výstavy v Konici, pro porovnání velmi si podobných stromů, co se týče jehličí, a je to metasekvoje.
Taxodium roste asi 100 le lednickém parku na nízkém břehu vody-kanálu-ramene řeky - rybníku?? a má nádherné vzdušné kořeny, přímo ukázkové, jako z knihy :lol: :lol: Takže na jihu Moravy určitě také mrzne a stromy to přežívají.
Metasekvoje roste v Plumlově u Prostějova, mrzlo tady fest i minulou zimu. Vloni jsem obrovský strom viděla živý a zdravý, letos jsem tam ještě nebyla.
Takže obojí je vhodné na venkovní bonsai s běžnou praxí zazimování.
Milena
Milena
 
Příspěvky: 424
Registrován: 23 zář 2009, 16:39
Bydliště: Prostějov Domamyslice
člen ČBA: ano

Re: Taxodium

Příspěvekod Jan Adámek » 12 čer 2012, 10:44

Tisovec 2řadý (Taxodium distichum) mě stále překvapuje. Zatím přežil 3 zimy na rozhraní Lužických hor a Labských pískovců. Loni kolem 5. května pomrzly v okolí buky a borůvčí, letos v zimě zase na louce ze sněhu čouhající ostružiny. Letos tam bylo v květnu pěkně dlouho pěkně sucho a nikde nikdo, aby pozaléval. Všechno to milý tisovec původem z bažin snad někde na Floridě přežil úplně v pohodě. Je to kytka prozíravá a opadavé větvičky má zatím tak 4cm dlouhé.

Pěkný tisovec je v parku na zámku Loučeň severně od Nymburka. V říjnu má úžasnou barvu. Metasekvoje rostou v Průhonicích v parku na několika místech a v pražské zoo. Ty metasekvoje jsou charakteristické krásně kónickými kmeny, což ta vystavovaná nemá ani náhodou :naughty: .
Jan Adámek
 
Příspěvky: 437
Registrován: 10 zář 2009, 10:01

Re: Taxodium

Příspěvekod Luděk Urbanič » 12 čer 2012, 12:49

Taky nechápu jak stom z Floridských bažin může u nás tak přežívat zimy - ale pozor - to platí jen statné stromy - já osobně jsem tuto zimu přišel o v pořadí druhý sedmiletý tisovec, ten první odešel někdy v roce1998. Oba přežili v pohodě 5-6 zim až jim jedna byla osudná.

Takže tisovec je rozhodně venkovní (i když myslím V. Mergl ho pěstoval doma) ale na zimu je třeba mladé stromy a tím spíš bonsaje chránit víc než ostatní.

Mimochodem jedna Metasekvoje mi už 15 let roste na zahradě a daří se jí víc než dobře, dokonce už má asičtvrtým rokem šišky - což jsem neviděl ani na některých mnohem starších stromech v zámeckých, čí lázeňských parcích.
Všechno co děláš stromům, děláš sobě.
Luděk Urbanič
 
Příspěvky: 213
Registrován: 02 led 2011, 19:13

Re: Taxodium

Příspěvekod Jan Adámek » 14 čer 2012, 09:26

Pro zajímavost, ta mrektasekvoj (Metasequoia glyptostroboides) byla vědecky popsána dle nálezu z čínské provincie Sichuan v roce 1941 :shock: a po válce se teprve začala vysazovat jinde než v Číně. Naše nejstarší parkové stromy jsou nejvýš tak 60leté.
Jan Adámek
 
Příspěvky: 437
Registrován: 10 zář 2009, 10:01

Re: Taxodium

Příspěvekod Milena » 14 čer 2012, 10:04

Souhlasím s věkem metasekvoje, aspoň té naší plumlovské. Sama jsem odhadovala dřív, jak může být stará a vzhledem k tomu, že barák byl postaven v 60. letech na "zelené louce" řekla bych, strom je vysazen vedle schodů asi až k hotové stavbě, tak může být jedním z prvních novinek. Dalo by se zjistit i více, ale nechce se mi.... I tak je to pro mne zajímavá informace, díky.
Milena
Milena
 
Příspěvky: 424
Registrován: 23 zář 2009, 16:39
Bydliště: Prostějov Domamyslice
člen ČBA: ano

Další

Zpět na ostatní

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron