Tamaryšek

Tamaryšek

Příspěvekod Ladislav Kotál » 03 bře 2009, 18:48

Tento tamaryšek jsem vykopal na zahradách, které byly určeny ke zničení pro vybudování dálnice. Jak jsem už psal,kopání proběhlo "úspěšně",strom jsem vykopal jen s jedním dvaceticentimetrovým kořínkem,tloušťky asi 3 mm.Zbytek byl mrtvý. Přesto jsem ho vzal,zaujala mě jeho tloušťka,cca 12 cm. Doma jsem ho zasadil jen do jemného štěrku-2-4 mm,dal do stínu a zapomněl jsem na něho. Občas jsem ho zalil,pomlžil, pohnojil a dost. V tom samém roce vyrašilo spousty nových větviček,některé i 1metr dlouhé. Považuji to za malý zázrak.Na podzim jsem větve prostříhal a v r. 2008 jsem ho nechal růst.Jeho fotky jsou z dneška,03/09.Nemám představu, jak dál pokračovat,vím jen, že je třeba zpracovat mrtvé dřevo a vytvořit jemnou,asi převislou korunu. Máte někdo zkušenosti s tímto materiálem,nebo umíte poradit :?: :?:
„Věnuj se věcem, které můžeš změnit. Co změnit nemůžeš, na to neplýtvej časem ani energií.“
Uživatelský avatar
Ladislav Kotál
 
Příspěvky: 4195
Registrován: 02 úno 2009, 08:14
Bydliště: Útušice u Plzně
člen ČBA: ano

Re: Tamaryšek

Příspěvekod Milan Vohnout » 03 bře 2009, 19:28

Láďo, pro mě velice zajímavá rostlina a doufám, že ukážeš, až ji někdy vytvaruješ.
ミラノ
milan.vohnout@gmail.com
Uživatelský avatar
Milan Vohnout
 
Příspěvky: 1787
Registrován: 02 úno 2009, 17:34
Bydliště: Chomutov
člen ČBA: ne

Re: Tamaryšek

Příspěvekod Ladislav Kotál » 03 bře 2009, 19:31

Rád bych ji vytvaroval, ale nevím jak :oops: :oops: ,Když se povede poradit, snad ji ukážu. :mrgreen:
„Věnuj se věcem, které můžeš změnit. Co změnit nemůžeš, na to neplýtvej časem ani energií.“
Uživatelský avatar
Ladislav Kotál
 
Příspěvky: 4195
Registrován: 02 úno 2009, 08:14
Bydliště: Útušice u Plzně
člen ČBA: ano

Re: Tamaryšek

Příspěvekod Mirek Halatin » 03 bře 2009, 19:34

Já ti Láďo moc tamaryšky nemusím... jsou to sice pěkné rostliny, ale bonsajově pro mě nezajímavé. Jediné co mě na nich občas zaujme je právě mrtvé dřevo. Beru to spíš jako raritku do sbírky. Už jen proto že jej těžko nějak dlouhodobě tvarovat.
Mirek Halatin
 
Příspěvky: 220
Registrován: 13 úno 2009, 12:19

Re: Tamaryšek

Příspěvekod Ladislav Kotál » 03 bře 2009, 19:38

Kdysi jsem viděl jeden na výstavě v Praze,obrovská spousta mrtvého dřeva,dutiny(jak vyžrané od termitů)a jemná koruna,kvetoucí- prostě bomba. Myslím že byl od P.Nottera,ale nejsem si jist.
„Věnuj se věcem, které můžeš změnit. Co změnit nemůžeš, na to neplýtvej časem ani energií.“
Uživatelský avatar
Ladislav Kotál
 
Příspěvky: 4195
Registrován: 02 úno 2009, 08:14
Bydliště: Útušice u Plzně
člen ČBA: ano

Re: Tamaryšek

Příspěvekod Jarda Marek » 05 bře 2009, 06:18

Mám letos v plánu jeden Tamaryšek odhřížit z mateční asi 3metrové rostliny. Nemáte někdo zkušenosti ? :oops:
Jen tak mimochodem vykopat ji nemužu což bych udělal nejraději.
Osvojte si základy své práce, jedině tak se můžete stát skutečnými mistry.
Ať nám rostou. Jarda.
bonsai-greenhorn@email.cz
Uživatelský avatar
Jarda Marek
 
Příspěvky: 4269
Registrován: 01 úno 2009, 10:35
Bydliště: okres Litoměřice
člen ČBA: ano

Re: Tamaryšek

Příspěvekod Ladislav Kotál » 05 bře 2009, 11:03

Jardo, soudě podle toho mého, má to hrozně měkké a křehké dřevo, s hřížením nemám zkušenosti.
„Věnuj se věcem, které můžeš změnit. Co změnit nemůžeš, na to neplýtvej časem ani energií.“
Uživatelský avatar
Ladislav Kotál
 
Příspěvky: 4195
Registrován: 02 úno 2009, 08:14
Bydliště: Útušice u Plzně
člen ČBA: ano

Re: Tamaryšek

Příspěvekod Jan Kalivoda » 16 bře 2009, 11:51

Pěkný den,
Kdysi Jirka ořezal tamaryšek a dal pár větví průměr kolem 2-3cm, do kbelíku s vodou v plastovém po čase zakořenil bez nějakých stimulátorů.
Takže to vidím tak, že se vzdušným hřížením nemusí být problém. I dobře se řízkují. Jak jsme se bavili někde zpátky půlkulaté a nařezat přesně tam kde potřebuješ, zaprášt stimulátorem a dál už to znáš a tak za 3 týdny podle teploty a uvdíš.
Pár jsem jich již tvaroval, opatrně větvičky se lámou, jinak jsou to zajímavé kytky, mám jich pár vysázených ve volné na zesílení.
Zdraví Jan K.
Uživatelský avatar
Jan Kalivoda
 
Příspěvky: 309
Registrován: 01 bře 2009, 15:30
Bydliště: Želatovice 125, okr. Přerov
člen ČBA: ne

Re: Tamaryšek

Příspěvekod Tom Benda » 19 bře 2009, 17:57

Taky si jeden tamaryšek chystám. Jestli přežil první zimu po mrazivém prosincovém kopání, ukážu potom fotky.
Tamaryšekjsem vždycky chtěl - taky jsem ho viděl na té výstavě, nebo v Tomlinsonovi. To mi úplně stačí. Všimněte si struktury větví na obrázku v Tomlinsonovi. Tak se to má prý dělat :-) Jak už trochu tamaryšky znám, myslím, že s dlouhodobou udržitelností nebude problém. O snadném řízkování jsem se taky přesvědčil. Jestli přežije ta rostlina, co mám, hřížit budu za roktaky. Vysoká je na to až až.
Tom Benda
 
Příspěvky: 31
Registrován: 06 úno 2009, 23:34

Re: Tamaryšek

Příspěvekod Compel Lubomír » 07 lis 2010, 15:14

Láďo, prosím, mohl by si sem napset tvé zkušenosti s tamaryškem? Mám možnost vykopat taky jeden na končících zahrádkách. Nijak mě tedy nezaujal,ale je mi ho líto ho tam nechat, neb ty zahrady stejně zplanýrujou. Roste v pěkný hlíně-kyprý tak s kopáním by neměl být problém. Je asi tak 4 m vysoký. Chtěl jsem jen , na co si dát pozor. Teď začíná žloutnout, tak asi žádná stálezelená varieta. Našel jsem na netu několik druhů ale nedokážu jej určit. Pravda, ani jsem se o to zatím nesnažil. No a ty se pochlub tím tvým. Taky ostatní přidejte své zkušenosti. Neříkejte že jako bonsaj ho má jen Láďa. Jak dopadl Tom Benda? Pochlubte se přeci. Čaj Luboš
777 207 657
lcvcar@seznam.cz
Čaj Luboš
Uživatelský avatar
Compel Lubomír
 
Příspěvky: 1034
Registrován: 26 črc 2009, 16:13
Bydliště: Velemín

Další

Zpět na ostatní

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků