Jezírka, ryby........

Pohled do našich zahrádek...

Re: Petr Adelt-Ta moje

Příspěvekod petradelt » 27 zář 2010, 17:11

Mám další otázku, která také okrajově souvisí s bonsajemi a okrasnými zahradami, a to jsou jezírkové ryby.
Možná by si to zasloužilo vlastní téma, protože chovatelů bude jistě více, a zkušeností není nikdy dost.
Z fotek je patrné, že ryby také mám, ale mám dilema se zimováním. Ryby jsem doposavaď nechával v jezírku,
a vzduchovadlem jsem se snažil udržovat v ledu otvor, aby mohly vznikající plyny ze tlení odcházet pryč.
Toto se mi dařilo, praktikovat téměř beze ztrát pět let. Upozorňuji, že na zahradu musím docházet 1 km, takže je to
složitější než na zahradě u domu. Uplynulá zima ale mé ryby zahubila do jediné.
Sháněl jsem informace, a vychází mi z toho, zimovat ryby v sudu, ve sklepě, se vzduchováním, při teplotě nad nulou.
To vše můžu zařídit, jen s tím, že je tam naprostá tma, a to je ta hlavní otázka, zda-li to rybám nevadí.(3-4-měsíce)
Na zamrzlém jezírku, se říkalo: odhrabovat sníh, aby měly ryby světlo. Tak teď tedy nevím. Přes zimu jsem nekrmil,
a v sudu při tak nízké teplotě předpokládám také nekrmit.
Budu rád za každou informaci, či vyzkoušené praktiky.
Díky Petr
Petr z New Bubu
Uživatelský avatar
petradelt
 
Příspěvky: 951
Registrován: 04 čer 2009, 19:24
Bydliště: Nové Strašecí Okr. Rakovník
člen ČBA: ano

Re: Petr Adelt-Ta moje

Příspěvekod Ladislav Kotál » 27 zář 2010, 17:44

Několik let jsem úspěšně beze ztrát zimoval jezírko s karasy a závojnatkami na chalupě 40 km od bydliště, ve výšce 550 m.n/m. Pokrývka sněhu cca 20-40 cm, na místě ozářené sluncem odpoledne. Zimování spočívalo zhotovením dřevěné konstrukce,která byla položena na březích umístěná přes nejhlubší část vodní plochy cca 130 cm.Do ní jsem strčil kolmo do vody stočenou rákosovou rohož průměr cca 20-25 cm a délky cca 1 metr. Rohož byla ponořena asi 50 cm,zbytek byl na suchu. Jezírko i když zamrzlo a led dosahoval 20-30 cm nikdy nezamrzlo u té rohože,protože rozdílné teploty vody a rákosu dělaly tepelný most. Mezi stébly jezírko "dýchalo".Sníh jsem odhrábnul jen jednou, nebo dvakrát při kontrole chalupy.Led jsem nikdy nerozbíjel. Ryby vždy přezimovaly a na jaře se vytíraly a množily jak o závod. Měl jsem v něm jen karasy a dvě závojnatky z domácího akvárka. :jedna:
Přílohy
1.jpg
„Věnuj se věcem, které můžeš změnit. Co změnit nemůžeš, na to neplýtvej časem ani energií.“
Uživatelský avatar
Ladislav Kotál
 
Příspěvky: 4195
Registrován: 02 úno 2009, 08:14
Bydliště: Útušice u Plzně
člen ČBA: ano

Re: Petr Adelt-Ta moje

Příspěvekod vopat » 27 zář 2010, 20:20

Ahoj Petře, zimování jezírka provádím přesně jako ty - v chatě mám kompresorek, v jezírku hadičkové vzduchovadlo (25 cm) a vše je v pohodě. Led nerozbíjím, sníh neodhrabuji. Nepíšeš, jak máš jezírko hluboké, což je dost podstatné. To moje je hluboké 80 cm. Jinak se zimováním rybek v sudu po tmě zkušenosti nemám, ale určitě by se jim dalo alespoň pár hodin svítit (úsporka 5 W + automat). Pokud bude teplota vody v sudu okolo 8 - 10 °C, tak budeš muset trochu krmit, což bude mít za následek zvýšenou produkci výkalů a tím pádem se bude kazit voda. Takže odsávat ode dna binec a dolévat čistou vodu. Další možností je filtr, ale to je další elektrika :shock: .
Vláďa Vopat
Uživatelský avatar
vopat
 
Příspěvky: 371
Registrován: 08 zář 2009, 22:33
Bydliště: Ústí nad Labem
člen ČBA: ano

Jezírka, ryby........

Příspěvekod Martin Iša » 28 zář 2010, 19:43

Vaše přání je tady. :jedna:
Nikdy nesoupeř s blbcem.
Stáhne Tě na svou úroveň a tam tě převálcuje svými zkušenostmi.




775 164 435 martin.isa@seznam.cz
Martin Iša
 
Příspěvky: 3778
Registrován: 03 bře 2009, 17:28
Bydliště: Kaplice
člen ČBA: ano

Re: Jezírka, ryby........

Příspěvekod petradelt » 29 zář 2010, 18:48

Díky Vláďo za postřehy, zajímavé, několik set bonsajistů, a ryby nemá nikdo?
Z mých zkušeností, vzduchovadlo mi dokázalo udržet otvor v ledu do zhruba mínus osmi, takže jsem ob den chodil v rámci zdravého pohybu
na kontrolu a popřípadě jsem otvor obnovil. Několik zim bez problému. Hloubka taky cca 80 cm.
Předloňská zima byla mírná, tak jsem to zkusil bez bublání, jen udržovat otvor a v pohodě. Ovšem ta poslední byla docela tužší a delší,
a já to bez bublání neuhlídal. Takže moje chyba. Přemýšlel jsem tedy o jiných možnostech a zimování v sudu mi doporučil jeden prodejce ryb.
Ovšem to světlo nebo tmu nevím. Asi budu muset oslovit na netu nějakého prodejce. Teplota ve sklepě by byla 0-5 stupňů, takže bez krmení.
Mohl bych zkusit způsob co navrhuje Láda K., ale tam je problém, že jemu jde všechno, :jedna: , a mě by se tak dařit nemuselo. :oops: S tou rohoží rákosovou, co se používá třeba jako pozadí za stromky by to možná šlo, pokud to nemusí být nějaký spec. dutý bambus. Takže porád nevím :think:
Čauky Petr
Petr z New Bubu
Uživatelský avatar
petradelt
 
Příspěvky: 951
Registrován: 04 čer 2009, 19:24
Bydliště: Nové Strašecí Okr. Rakovník
člen ČBA: ano

Re: Jezírka, ryby........

Příspěvekod Jarda Marek » 29 zář 2010, 20:17

petradelt píše:Díky Vláďo za postřehy, zajímavé, několik set bonsajistů, a ryby nemá nikdo?


Jestli to člověče nebude tím, že jsme bonsajisti a né rybáři :think:
Osvojte si základy své práce, jedině tak se můžete stát skutečnými mistry.
Ať nám rostou. Jarda.
bonsai-greenhorn@email.cz
Uživatelský avatar
Jarda Marek
 
Příspěvky: 4269
Registrován: 01 úno 2009, 10:35
Bydliště: okres Litoměřice
člen ČBA: ano

Re: Jezírka, ryby........

Příspěvekod Petr Brejška » 29 zář 2010, 21:12

Petře ty máš problémy se zimováním rybiček? Já nuž ne.Mně je vychytaly kočky a jsem bez problémů. :lol:
Uživatelský avatar
Petr Brejška
 
Příspěvky: 235
Registrován: 22 led 2010, 18:18
Bydliště: Litvínov
člen ČBA: ne

Re: Jezírka, ryby........

Příspěvekod vopat » 29 zář 2010, 22:38

Ahoj Petře,
to vzduchování přes zimu má hlavní úkol, a to zajistit, aby se jedovaté plyny dostaly pryč z vody. Otvor v ledu není až tak úplně důležitý (i když je to lepší), vzduch ze vzduchovadla uniká všude okolo, mezi ledem a břehem, ledem a rostlinami, které vyčuhují z vody atd. A to je to podstatné, čpavek může pryč a kyslík má ve vodě šanci. Ta otep ve vodě má stejnou funkci. Zajistí proudění vzduchu mezi vodou a atmosférou. Není k tomu zapotřebí žádný speciální bambus, stačí srolovaný rákos, nebo otep rákosu (slámy) svázaná k sobě. Ta stébla sama o sobě způsobí to, že to mezi nimi nezamrzá a vzduch může proudit, čpavek může ven a ryby se neudusí a neotráví. Ještě jeden poznatek - čím méně se do ledu zasahuje, tím lepší, protože hlukem z rozbíjení ledu se ryby probouzejí, začnou plavat a při mrazech jim hrozí přimrznutí hřbetní ploutve k ledu zespodu. Už jsem to také viděl a znám to od rybářů.
Pokud budeš zimovat v sudu při tak nízké teplotě, tak fakt krmit nemusíš. Horší je to s tou tmou. Ona by jim až tak nevadila, ale je to moc dlouho - alespoň pár lumenů by to chtělo :P .
Vláďa Vopat
Uživatelský avatar
vopat
 
Příspěvky: 371
Registrován: 08 zář 2009, 22:33
Bydliště: Ústí nad Labem
člen ČBA: ano

Re: Jezírka, ryby........

Příspěvekod Jurino » 29 zář 2010, 22:49

Ahoj, ja ryby, rybky aj rybičky chovám, ale len doma v akvárku. Teraz k tvojmu problému. Pravidelne pomáham susedovi s týmto problémom. Podľa mňa úplne postačí ak to zrealizujej podľa Láďu K.. U toho môjho suseda využívam namiesto bambusu trstinu, ktorá je nasadená do jazerka. Na zimu ju zväzujem do takého stĺpika o priemere asi 20-30 cm. Krmime veľmi málo a problém výkalov riešime zapnutím filtra počas dní keď je teplota +. Zatiaľ bez strát na kapríkoch. v jazierku o premere 3m má asi 6 väčších kúskov a 10 menších. Skúšali sme aj nechať filter cez celú zimu bežať ale pri teplote - 22°C sa porúčala filtračná časť, motor vydržal. Takže teraz len občasné zapínanie.
Juraj
Jurino
 
Příspěvky: 112
Registrován: 02 čer 2010, 16:13
Bydliště: SK, Veľké Rovné

Re: Jezírka, ryby........

Příspěvekod pájaombre » 30 zář 2010, 07:12

Čauky Petře,chov i odchov ryb a rybek provozuji již cca třicet let a snad se mi i daří.Podle fotek tvého krásného zákoutí, jsou v jezírku vidět i kapři (koi) což zvětšuje nároky na zimování.Pokud jsou v jezírku okrasní karásci tak při hloubce 80 cm si nemusíš dělat starosti,stačí připravit rybníček na zimu(odstranit vegetaci,která bude přes zimu zahnívat a tvořit jedovaté plyny).Poté se řídit radama Ládě K. - Vládě V. rady obou jsou :clap: :jedna: karásci se uloží ke dnu,sníží spotřebu kyslíku cca na 50% a bez problému přezimují.Je dobré aspoň z části rybníčku odmetat sníh(slunce - fotosintéza i v zimě produkuje ve vodě kyslík.
Pokud jsou v rybníčku i jiné druhy ryb(koi,jeseter,jesen,lín-vše v okrasné formě)je zimování složitější,hloubka 80 cm je pro větší druhy ryb pro přezimování malá,tyto druhy jsou náročnější na kyslík,koncem října doporučuji již nekrmit,před prvním mrazem dávám pod hladinu(cca 15-20 cm) větší vzduchovací kámen,k němu přivážu polistyrénové kolečko o prům. asi 13 cm.Neustálý proud kyslíku pohybuje pol. kolečkem které zamezuje zámrazu a uvolňuje plyn. ;) jsou samozřejmě i jiné způsoby - jen NIKDY nesekat led vysvětlil Vláďa V.
Čauky Pavel.
pájaombre
 
Příspěvky: 611
Registrován: 29 črc 2010, 10:13

Další

Zpět na Naše zahrádky a zákoutí

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků