Úprava zahrady

Pohled do našich zahrádek...

Re: Úprava zahrady

Příspěvekod Milan Vohnout » 18 črc 2010, 12:25

Dále, nedělal bych na tomhle místě určitě skalku, je tam hodně pěkné zeleně a skalku si tam nedovedu představit. Jak už umiňováno, že je to u plotu a skalku je pěkné když ji mohu pozorovávat z více směrů. Než ze tří. Spíš bych tam, vyděl asi něco takového, co se přibližuje k japonskému nebo čínskému stylu zahrad. Takže jeden opravdu velký šutr (dominantu) na výšku do nějakých dvou metrů, nejhůře metr a půl. Jeto proto aby dával postupně stín. Vedle nich už menší kameny okolo jednoho metru aby z dálky představovaly začínající hory. Pod nimi nejlépe nějakou nádrž na vodu, jako že je tam jezero. Dnes prodávají velké kulaté umělohmotné nádoby a nejsou nějak přehnaně drahé, které se dají zapustit do zemně a navíc je obložit kameny. Ty bych zasadil do betonu pro lepší držení a proti samovolnému pohybu. Okolo můžou jít malé kameny nic velkého přes 30 cm nebo jedna větší nebo tři menší rostliny jako jsou borovice kleč, které bych postupem natvaroval. Jedna by se měla naklánět nad vodní nádrží další dvě už volně. Vše okolo kompozice by měl být ohraničený kraj hrubším štěrkem okolo asi 5cm a pak jemnější štěrk. Okolo rostlin zas by mohl být mech. Rostliny musejí být dramatické a všelijak pokroucené aby daly dojem, že na ně působí nedaleké hory a voda. To asi vše, obrázek je jen orientační.
Přílohy
2..png
ミラノ
milan.vohnout@gmail.com
Uživatelský avatar
Milan Vohnout
 
Příspěvky: 1787
Registrován: 02 úno 2009, 17:34
Bydliště: Chomutov
člen ČBA: ne

Re: Úprava zahrady

Příspěvekod Martin Iša » 18 črc 2010, 15:19

Já si právě myslel, že toho rostlinstva je tam už dost, proto jsem navrhoval spíš nahoře "suchou", jen nějakou rostlinou doladit. :think: Milane, ten tvůj druhý návrh je dost dobrý. :jedna: Jen bych nedával ty borovice stejně velké. ;)
Nikdy nesoupeř s blbcem.
Stáhne Tě na svou úroveň a tam tě převálcuje svými zkušenostmi.




775 164 435 martin.isa@seznam.cz
Martin Iša
 
Příspěvky: 3778
Registrován: 03 bře 2009, 17:28
Bydliště: Kaplice
člen ČBA: ano

Re: Úprava zahrady

Příspěvekod Milan Vohnout » 18 črc 2010, 16:02

Ano, máš samozřejmě pravdu, Martine, že velikost by měla být u každého stromu jiná vzadu velké vepředu malé. Já jsem se stým nákresem moc nemazlil :oops: a nemluvě reál bude vždy jiný než plochý obrázek. ;)
ミラノ
milan.vohnout@gmail.com
Uživatelský avatar
Milan Vohnout
 
Příspěvky: 1787
Registrován: 02 úno 2009, 17:34
Bydliště: Chomutov
člen ČBA: ne

Re: Úprava zahrady

Příspěvekod Lojza Sedlák » 18 črc 2010, 20:02

Přátelé,
velice děkuji za vaše skvělé návrhy a rady !Něco takového jsem si představoval,nedokázal bych to ale bez vaších rad takto poskládat,aby to dávalo nějaký hlubší význam a nejednalo se jen o nějak položené kameny.Např.dát nějaký velký kámen na výšku to by mě vůbec nenapadlo a naopak jeden docela vhodný viz.foto (který by se na to možná i hodil,byl by vysoký 165 cm a v nejširším místě 80cm.)jsem původně hned zavrhl.
Mohu říci,že vaše návrhy určitě pro nás budou vodítkem.V mém případě bych bral Milanův návrh v zadní zahradě dokonce jako přesný plánek nebo vodítko,jakým směrem se ubírat.V té předzahrádce bude muset bohužel být změna a to v tom,že ten velký kámen s tou miskou tam nepůjde,protože já jsem zapoměl že uprostřed té zatrávněné části je šachta přívodu vody a protože to místo není tak velké jak se zdá na fotce,tak ten šutřík by ležel i na této šachtě,což není možné.Takže uvažuji tam dát ten měnší z těch rozpraskaných a k němu třeba ještě jeden nebo dva nějaké menší a jinak pokračovat ve vaších návrzích.No prostě máme o čem přemýšlet.
Jirko u tu knížku bych měl zájem pokud se náhoudou nejedná o stejnou jako je ta Pepíkova.Příští týden bych se zastavil.Prvně ale zavolám.
Ještě jednou vám všem velice děkuji !!!
Přílohy
DSCF0889.jpg
DSCF0889.jpg (109.15 KiB) Zobrazeno 3183 krát
Lojza Sedlák
 
Příspěvky: 370
Registrován: 26 kvě 2010, 00:16
Bydliště: Budišov

Re: Úprava zahrady

Příspěvekod Milan Vohnout » 18 črc 2010, 20:16

Lojzo, tak to je on, jako dominant. Sice je malý ale určitě to půjde, nezapomeň, že bude asi 40cm pod zem. Dokonce jsem někde na internetu viděl, že tihle stojáky vsadí do díry a klidně bez rozpaků obsypou betonem a klidně i přidají další nižší kámen k plochému místu jako podporu a vypadá to moc přirozeně, jako kdyby tam bylo pokračování skály.
ミラノ
milan.vohnout@gmail.com
Uživatelský avatar
Milan Vohnout
 
Příspěvky: 1787
Registrován: 02 úno 2009, 17:34
Bydliště: Chomutov
člen ČBA: ne

Re: Úprava zahrady

Příspěvekod Martin Iša » 18 črc 2010, 20:40

Tak to je jasný :idea: Přívod vody: vodotrysk, jezírko, koi. 8-) A nebo víš co, dej ugrilovat nějakou tu slípku, a my tam dojedem ti něco zbudovat. :mrgreen: Doufám, že jsem se tě nedotkl, to já jen, abys vše dělal s úsměvem na tváři. :jedna:
Nikdy nesoupeř s blbcem.
Stáhne Tě na svou úroveň a tam tě převálcuje svými zkušenostmi.




775 164 435 martin.isa@seznam.cz
Martin Iša
 
Příspěvky: 3778
Registrován: 03 bře 2009, 17:28
Bydliště: Kaplice
člen ČBA: ano

Re: Úprava zahrady

Příspěvekod Milan Vohnout » 18 črc 2010, 20:47

Martine, kamenové drobečky nebudou dobré na tvoje záda. :lol: :lol: :lol:
ミラノ
milan.vohnout@gmail.com
Uživatelský avatar
Milan Vohnout
 
Příspěvky: 1787
Registrován: 02 úno 2009, 17:34
Bydliště: Chomutov
člen ČBA: ne

Re: Úprava zahrady

Příspěvekod Martin Iša » 18 črc 2010, 20:51

Nominuju se na poradce, kybice a protivného rejpala. :lol: :P
Nikdy nesoupeř s blbcem.
Stáhne Tě na svou úroveň a tam tě převálcuje svými zkušenostmi.




775 164 435 martin.isa@seznam.cz
Martin Iša
 
Příspěvky: 3778
Registrován: 03 bře 2009, 17:28
Bydliště: Kaplice
člen ČBA: ano

Re: Úprava zahrady

Příspěvekod Pepča » 18 črc 2010, 21:25

Tak jak sleduji postupný vývoj a návrhy, dostáváme se od skalky k evropskojaponské zahradě.Jak jsem psal již na začátek, rozmístění kamenů
má v japonských zahradách jistý smysl a řád. Je rozdíl jestli aranžujeme kámen jeden, dva, tři, pět, sedm a více. Na tom Milanovo návrhu se mi nepasují ty tři borovice nad jezírkem. Pokud by tam mělo být jezírko, tak bych u něj jako hlavní zasadil červený japonský javor, který by byl skloněn přes vodu a využíval by odpar z jezírka jako vzdušnou závlahu. Vzhledem k tomu, že je v okolí již jehličňanů několik, osázel bych prostor kolem jezírka pouze listnáči nízkého vzrůstu, aby nezakrývaly časem kameny, které by měly být dominantou toho prostoru. Doprovodná dřevina by se měla umístit vždy za kámen.
Lojzo,ta knížka kterou ti zítra pošlu je z roku 1992, je od autorů Vojtěch Holubec a Ota Vlasák. Pokud by jsi jel k Jirkovi Svačinovi, určitě má č.16, 17, 18 časopisu Bonsaje a japonské zahrady, kde je zajímavé povídání o aranžování kamenů v japonských zahradách.
Uživatelský avatar
Pepča
 
Příspěvky: 508
Registrován: 12 srp 2009, 13:25
Bydliště: Horažďovice
člen ČBA: ne

Re: Úprava zahrady

Příspěvekod Lojza Sedlák » 18 črc 2010, 23:22

Tak já začnu tím grilováním.To je prýma nápad,ale ty své nedám.Dělám si legraci,nějaké zvíře které nemá všech pp se vždy najde.Jsou to ale poměrně malá zvířata a navíc bojovnice takže se jedná o velice svalnatá zvířata.jejich maso je ale trochu tužší tak se hodí spíš jako slepice na paprice.na tu grilovačku bych ale koupil nějaké brojléry,ti by byli vhodnější.Moc rád bych vás u mě přivítal a to i jen jako návštěvu.Samozřejmě bych bral i to kybicování.
Martine,
neboj se já se jen tak neurazím,umím příjmout rýpnutí a legraci na můj účet,ale také sám si občas legraci udělám z někoho druhého,takže jak jsem tě tak trochu poznal jsem přesvědčen,že jsme ze stejného těsta a že by jsme si rozuměli.
Milane,
on tam je ještě jeden,který má přes 2m na výšku a široký asi 1m.Toho se ale bojím,že ho nezvládnem a že je pro nás již moc velký a tak jsem doufal,že bych v některé z těch knížek vyčetl jak ho podbetonovat,tím ho dostat ještě o něco výš a ten beton zamaskovat jinými kameny,které by ho také ještě zafixovaly.Něvěděl jsem,ale zda by to bylo vhodné.jak ale píšeš tak možná i ano.
Pepčo,
to máš tak když někdo neví přesně co chce.Mě so moc líbí ten japonský styl ale právě proto,že tam má vše jistý smysl,tak do toho si netrouvám ani náhodou.navíc to by chtělo celkové předělání a to jak jsem již psal bych já nezvládl.Zeť by nám sice určitě pomohl i když to není jeho parketa,jenže ono by to padlo většinou vše na něho a to nejde i takto je na něm dost práce navíc aby dceři pomohl s tou její zálibou a vlastně i mě a to na úkor svému koníčku,leteckému modeléřství.Abych se ale vrátil k tématu.Ten červený javor by se mě také líbil.Jinak ještě dodám,že máme v plánu něco s té stavájící skladby rostlin zrušit.
Pokud by to šlo tak vaše případná návštěva u nás, to by bylo super.To ale nemyslím z důvodu radění se zahradou,ale jen posezení lídí stejného zájmu.
Lojza Sedlák
 
Příspěvky: 370
Registrován: 26 kvě 2010, 00:16
Bydliště: Budišov

PředchozíDalší

Zpět na Naše zahrádky a zákoutí

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron