Úprava zahrady

Pohled do našich zahrádek...

Re: Úprava zahrady

Příspěvekod Lojza Sedlák » 16 črc 2010, 18:36

pokračování
pohled3.jpg
označení svět.stran
pohled3.jpg (95.47 KiB) Zobrazeno 3019 krát
pohled5.jpg
pohled z druhé straný od severu
pohled5.jpg (100.4 KiB) Zobrazeno 3034 krát
DSCF0864.jpg
omluvte prosím mé malířské umění.v tom červeně označeném místě jsem myslel třeba něco takového,samozřejmě hezčího
DSCF0864.jpg (126.94 KiB) Zobrazeno 3028 krát
Přílohy
pohled4.jpg
pohled4.jpg (103.78 KiB) Zobrazeno 3021 krát
Lojza Sedlák
 
Příspěvky: 370
Registrován: 26 kvě 2010, 00:16
Bydliště: Budišov

Re: Úprava zahrady

Příspěvekod Lojza Sedlák » 16 črc 2010, 18:43

Co třeba ten největší kámen dát před dům,ten věčně vyschlý trávník nahradit kůrou a protože ten kámen má nahoře prohlubeň (lavůrek)v průměru asi 30cm s nejhlubším místem 10 cm.Do té prohlubně zasadit třeba nějaký stromek a netřesky aj.Celý den tam ale pere slunce.hlavně mě ale jde o to zda se to nebude tlouci s tou plyn.budkou.
Přílohy
skalka.jpg
skalka.jpg (89.73 KiB) Zobrazeno 3022 krát
Lojza Sedlák
 
Příspěvky: 370
Registrován: 26 kvě 2010, 00:16
Bydliště: Budišov

Re: Úprava zahrady

Příspěvekod Martin Iša » 17 črc 2010, 13:37

Lojzíku, máš to tam pěkné :jedna: .Doporučuji prostudovat tu knihu od Pepy a pak to udělat podle svého tak, aby se ti to líbilo hlavně tobě i dceři. ;) Zapojte fantazii a hurá na to.Ono takto po netu to opravdu nejde .
Nikdy nesoupeř s blbcem.
Stáhne Tě na svou úroveň a tam tě převálcuje svými zkušenostmi.




775 164 435 martin.isa@seznam.cz
Martin Iša
 
Příspěvky: 3778
Registrován: 03 bře 2009, 17:28
Bydliště: Kaplice
člen ČBA: ano

Re: Úprava zahrady

Příspěvekod Lojza Sedlák » 17 črc 2010, 17:03

Martine,
to máš pravdu!Také mě to přijde že podle fotek pomocí netu něco navrhovat opravdu nejde.já tu zahradu znám a dost těžko bych se dokázal v tom orientovat,natož něco navrhnout..To jsem nedomyslel!To chce buď vidět osobně nebo alespoň jak jsi psal nějaký ten plánek by možná byl přehlednější.Takže budeme pokračovat v té samovýrobě.Pepova knížka nám snad také pomůže.A další moudro které říkáš "hlavně ať se to líbí dceři"!!!Jen bych Tě ještě rád porosil o tvůj názor na ten kámen k té plynové budce.Dcera s manželkou by tam nějaký rády daly,já se ale obávám,že to k sobě moc nepůjde.I když ten velký který je přesně 1,4m krát 1m,výška 75 by tu budku mohl zastínit nebo jak to říci.
Lojza Sedlák
 
Příspěvky: 370
Registrován: 26 kvě 2010, 00:16
Bydliště: Budišov

Re: Úprava zahrady

Příspěvekod Ladislav Kotál » 17 črc 2010, 18:21

Lojzo,a co z pohledové strany zasadit nějaký druh thuje orientalis, třeba tři, různých odstínů a ty ti spolehlivě skříň zamaskují a vytvoří kontrastní pozadí pro uložení toho velkého kamene, který bych obsypal kačírkem a do něho zasadil nějaké mateřídoušky-Thymus, které pěkně různobarevně kvetou.Ten vršíček si opravdu říká o osázení :jedna:
Přílohy
skalka.jpg
skalka.jpg (91.47 KiB) Zobrazeno 2947 krát
„Věnuj se věcem, které můžeš změnit. Co změnit nemůžeš, na to neplýtvej časem ani energií.“
Uživatelský avatar
Ladislav Kotál
 
Příspěvky: 4195
Registrován: 02 úno 2009, 08:14
Bydliště: Útušice u Plzně
člen ČBA: ano

Re: Úprava zahrady

Příspěvekod Martin Iša » 17 črc 2010, 18:24

Nejsem zrovna ten pravej který by mohl radit. :roll: Ale napíšu to ze svého pohledu a jen podle fotek. :think: Je pravdou, že ta kaplička je tam jak pěst na oko.Určitě bych se pokusil oddělit tu skalku od zbylé plochy s kapličkou.A protože je kaplička geometrická, tak bych tak nějak na to navázal.Pravděpodobně oddělit rovně, nejlépe dlažebníma kostkama.Sthnout drn, netkanou folii, štěrk.Nějakou skulpturu by to tam ale chtělo.Rozbít pohled na tu kapličku , odvést od ní pozornost.V žádném případě Japonskou lampu, nebo něco podobného. :roll: Možností by bylo asi spousta, záleží na fantazii.V každém případě by to mělo být geometrické.Navazovat na linie okolo.Tím myslím více pravých úhlů.První co mne napadlo, tak byl materiál z té kapličky.Sehnat pár kazových desek, klidně ulámaných a něco "vytvořit".Nějakou geometrickou plastiku.Chce to nebát se a zkoušet na sucho.Také by šly malé kamenné koryta, nestejně velké.Tři a poskládat nějak.Kámen by navazoval na kámen na domě , tvar by korespondoval s kapličkou.Možná vidět to naživo, hodily by se tam možná tři koule nestejné velikosti, ze stejného materiálu, jako je kaplička.Těch možností může být mnoho, ale takto na dálku je to pouze nástin.Štěrk bych volil světlejší, kolem kapličky a ostatního tmavší -asi. :think: A poslední možnost, že ti Láďa uhněte Greenhorn trpaslíka. :mrgreen: Držím palce , ať se vám to podaří k vaší spokojenosti. :jedna:
Přílohy
skalka.jpg
skalka.jpg (88.34 KiB) Zobrazeno 2953 krát
Nikdy nesoupeř s blbcem.
Stáhne Tě na svou úroveň a tam tě převálcuje svými zkušenostmi.




775 164 435 martin.isa@seznam.cz
Martin Iša
 
Příspěvky: 3778
Registrován: 03 bře 2009, 17:28
Bydliště: Kaplice
člen ČBA: ano

Re: Úprava zahrady

Příspěvekod Martin Iša » 17 črc 2010, 18:26

No teď to vidíš Lojzo.Co člověk, to jiný názor. :) ;) Moc nad tím nepřemýšlejte, a udělejte k obrazu svému. :jedna:
Nikdy nesoupeř s blbcem.
Stáhne Tě na svou úroveň a tam tě převálcuje svými zkušenostmi.




775 164 435 martin.isa@seznam.cz
Martin Iša
 
Příspěvky: 3778
Registrován: 03 bře 2009, 17:28
Bydliště: Kaplice
člen ČBA: ano

Re: Úprava zahrady

Příspěvekod Jiří Svačina » 18 črc 2010, 09:54

Ten plyn-pomníček bych určitě schoval tak nějak jak doporučuje Láďa Kotál , jen bych volil na to suché stanoviště spíš borovici - zasazenou do pozadí a ohnutou nad něj , nejlépe už od mala nějakou trochu pokroucenou / lze i dodatečně/, nebo může být i několik různých tvarů a barev. Poroste to sice pomaleji ale bude trvalejší. Jeden kámen v předzahrádce - a podle rozměrů ne moc velký ...a postavený na výšku ... pro mě spíš ne ... tam sám bude působit jako trpaslík ...je dobré dávat do štěrkového - suťového políčka nejméně tři...a určitě neosazovat na vrcholu stromem, snad jen netřesky - Stempervivum nebo mateřídouškou Thymus...nic jiného se tam ani neudrží...ale jde tam nechat i jen tu prohlubeň s vodou - koupaliště pro ptáčky...
Skalka ...to je u nás dost široký pojem...já bych kameny v zahrádce složit do vhodně navazující sestavy - malého skalního výchozu - babky , a ty rozpadající jsou na to velmi vhodné - pro mě snad nejlepší... Na načrtnuté rozložení je jich však škoda, brzy se schovají v porostu kolem, - přerostou rostlinami. A je to samozřejmě i o vhodné výsadbě jak mezi kameny tak i před a za - na pozadí... Ty tři smrky v záhonu před zamýšlenou skalkou a thuja která časem bude dost velká, hned za zamýšlenou stavbou - nejsou ideální... Zjednodušeně čím menší skalka, tím drobnější rostliny ... a náročnější osazení ... Ale kamenů je tam u vás dost a dost, můžeš to založit a menšími kameny i rostlinami postupně doplňovat...
Novější sestavy z kamene a jejich princip docela dobře popisuje nedávno z angličtiny přeložená brožura České skalky od pražského stavitele a znalce rostlin Zdeňka Zvolánka /mám pár kusů stále v prodeji...snad to takto není moc zahradnická reklama... /.
Naposledy upravil Jiří Svačina dne 18 črc 2010, 10:50, celkově upraveno 2
Jiří Svačina - www.bonsai.cz
Uživatelský avatar
Jiří Svačina
 
Příspěvky: 679
Registrován: 06 úno 2009, 19:44
Bydliště: Zastávka u Brna

Re: Úprava zahrady

Příspěvekod Pepča » 18 črc 2010, 10:02

Lojzíku, pokud mohu tak přispěji také svým názorem. Pokud se týká té plynové kapličky, snažil bych se ji oddělit třeby těmi tújemi,které by zároveň dělaly pozadí pro ten velký kámen. Kámen podložit černou textílií, v nějakém nepravidelném tvaru, ne kopírovat tvar kamene. Obsypat štěrkem různé velikosti, stejné barvy jako je kámen.Do té prohlubně v kamenu bych zasadil nějaké drobné netřesky,domnívám se, že stromek by tam asi na kamenu, který rozpálí slunce dlouho nepřežil. Zbylý prostor mezi stávajícími rostlinami a štěrkem dosázet skalničkami.
Pokud jde o tu novou skalku, to umístění u plaňkového plotu se mi nezdá. Je třeba, aby skalka měla nějaké pozadí, proti kterému by vynikla,pokud není ve svahu. Pokud chceš navršit jenom kopec, musí být přístupný ze všech stran.
Knížku pošlu hned zítra a jak jsem ji prohlížel, námětů na rozhodování tam najdete dost.
Uživatelský avatar
Pepča
 
Příspěvky: 508
Registrován: 12 srp 2009, 13:25
Bydliště: Horažďovice
člen ČBA: ne

Re: Úprava zahrady

Příspěvekod Milan Vohnout » 18 črc 2010, 12:23

Jestli mohu, kdyby to byla moje zahrada, a to bohužel není, tak bych to udělal asi takhle. Nejdříve u domu, jak navrhl Ládi, je to podle mě dobrý nápad. Jen do pozadí thuje nemusím, připomíná mi to spíš hřbitov, a proto bych je spíš nahradil, jak píše Jirka borovicemi, má pravdu je tam určitě sucho, které bych natvaroval podle mé představy. Nějaký velký šutr bych tam dal ale ne na výšku ale na šířku a vybudoval bych vrchol skalky, jestli se to dá nazvat tak, spodek už je ne. Samozřejmě osázel rostlinami a klidně bych dal jako dominantní borovici a na škodu by nebylo i dvě vedle sebe a poblíž borovici kleč, asi takhle, viz obrázek 1.
Přílohy
1..png
ミラノ
milan.vohnout@gmail.com
Uživatelský avatar
Milan Vohnout
 
Příspěvky: 1787
Registrován: 02 úno 2009, 17:34
Bydliště: Chomutov
člen ČBA: ne

PředchozíDalší

Zpět na Naše zahrádky a zákoutí

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron