Klíč pro pěstování Jalovce

Jalovec, Zimostráz, Sageretie postupně budou přibývat další

Klíč pro pěstování Jalovce

Příspěvekod Milan Vohnout » 18 kvě 2009, 20:24

Juniperus formosana, (lidově Jalovec pokojový)

Původ: Jehličnan, který se pěstuje u nás jako pokojová rostlina pro tvorbu bonsají. Tento druh jalovce, velice často roste v horách Číny, Tibetu a Taiwanu, v nadmořské výšce od 200 až do neuvěřitelných 3400 metrů. Vzrůst je buď keřovitý, nebo i stromový a vysoký okolo 15 až 25 m, často s několika stonky.

Stanoviště: Světlé a to celoročně, z mála rostlin snese plné až extrémní oslnění. Na místě je i pravidelné letnění. V letních měsících snáší jalovec bez problému i dost parné letní dny, zimu pak může přečkat v poměrně velkém teplotním rozmezí od nějakých 8°C až do 26°C.

Zálivka: Má ráda málo vody, takže zálivka velice opatrná a proto pozor na přelití, jinak jí shnijí kořeny a pozná se to velice pozdě. Však během vegetačního období kde je plno světla a tak i tepla může mít větší zálivku, a měla by být hlavně pravidelná, v zimním období je přísun vody nutno podřídit stanovišti a teplotě zimování, proto pozor na přelití. Rostliny jalovců i můžete občas porosit, ale není to nějak nutné, nějak nevyžaduje vlhký vzduch, jen by nemněl být moc blízko radiátoru. Voda, která vyteče do podmisky po zálivce se musí odstranit.

Hnojení: Od jara do podzimu po čtrnácti dnech a přes zimu ob měsíc jednou zaliji tekutým hnojivem. Rosení jen někdy a nemnělo by být pravidelné.

Přesazování: Do velice propustného substrátu s kvalitní drenáží. Já ji pěstuji v akadamě s kyriou v poměru 1:1. Na složení substrátu není nějak náročná, jen jak už jsem zmiňoval o dobré drenáži. Postačí i substrát pro pokojové rostliny s hrubším štěrkem v poměru 1:1. Ale pak nastává větší problém se zálivkou, jak nepřelít.

Tvarování a střih: Drátem můžeme prakticky kdykoliv, jen přes zimu se mi zdají být větve křehčí. Jak už jsem se zmínil, mají větve křehké a jsou i k tomu poměrně nepoddajné. Jako většina jalovců i oni tvoří dva druhy jehlic. Pravidelně udržovat tvar vykrucováním nových jehlic a ne nůžkami. Větve, které nemají dostatek světla, se postupně propadají a potom i usychají jim větévky od kmene.

Množení: Řízky v období pozdního jara a přes léto.

Další: Dřevina, která je jedna z mála jehličnatých pokojových rostlin na tvorbu pokojových bonsají. Nevýhoda je v dražší pořizovací ceně.
Přílohy
detail.JPG
detail.JPG (78.14 KiB) Zobrazeno 5375 krát
detail (2).JPG
detail (2).JPG (78.73 KiB) Zobrazeno 5380 krát
ミラノ
milan.vohnout@gmail.com
Uživatelský avatar
Milan Vohnout
 
Příspěvky: 1787
Registrován: 02 úno 2009, 17:34
Bydliště: Chomutov
člen ČBA: ne

Re: Klíč pro pěstování Jalovce

Příspěvekod Jarda Marek » 18 kvě 2009, 20:32

Milane :clap: skvělá práce :jedna:
Osvojte si základy své práce, jedině tak se můžete stát skutečnými mistry.
Ať nám rostou. Jarda.
bonsai-greenhorn@email.cz
Uživatelský avatar
Jarda Marek
 
Příspěvky: 4269
Registrován: 01 úno 2009, 10:35
Bydliště: okres Litoměřice
člen ČBA: ano

Re: Klíč pro pěstování Jalovce

Příspěvekod Milan Vohnout » 18 kvě 2009, 20:39

Není zač, rád to dělám, hlavně aby to pomohlo začínajícím indoor bonsajistům. :P Jinak, vždyť jsme greenhorni a ti si pomáhají. ;)
ミラノ
milan.vohnout@gmail.com
Uživatelský avatar
Milan Vohnout
 
Příspěvky: 1787
Registrován: 02 úno 2009, 17:34
Bydliště: Chomutov
člen ČBA: ne

Re: Klíč pro pěstování Jalovce

Příspěvekod Jarda Marek » 18 kvě 2009, 20:42

To je dobře že se nestydíš poradit a děláš pro greenhorny. Za to ten dík. Ještě jednou :jedna:
Osvojte si základy své práce, jedině tak se můžete stát skutečnými mistry.
Ať nám rostou. Jarda.
bonsai-greenhorn@email.cz
Uživatelský avatar
Jarda Marek
 
Příspěvky: 4269
Registrován: 01 úno 2009, 10:35
Bydliště: okres Litoměřice
člen ČBA: ano

Re: Klíč pro pěstování Jalovce

Příspěvekod Martin Iša » 18 kvě 2009, 20:50

Tedy Milane, klobouk dolů. :jedna: :clap: Takhle to zpracovávat,to už je pomalu na knihu. :shock: Nejenom indoor, ale my všichni jsme ti moc vděční-skvělá práce. :clap: :clap: :clap:
Nikdy nesoupeř s blbcem.
Stáhne Tě na svou úroveň a tam tě převálcuje svými zkušenostmi.




775 164 435 martin.isa@seznam.cz
Martin Iša
 
Příspěvky: 3778
Registrován: 03 bře 2009, 17:28
Bydliště: Kaplice
člen ČBA: ano

Re: Klíč pro pěstování Jalovce

Příspěvekod Milan Vohnout » 18 kvě 2009, 20:57

Děkuji, víš, Martine to je můj velký sen napsat dobrou knihu o pokojových bonsajích ale nemám odvahu a penízky tak radši zůstanu u svého snu.
ミラノ
milan.vohnout@gmail.com
Uživatelský avatar
Milan Vohnout
 
Příspěvky: 1787
Registrován: 02 úno 2009, 17:34
Bydliště: Chomutov
člen ČBA: ne

Re: Klíč pro pěstování Jalovce

Příspěvekod Jarda Marek » 18 kvě 2009, 21:00

Všichni máme své sny Milane, neboj některé se daří uskutečnit. Věta k větě, článek k článku.............. :clap:
Osvojte si základy své práce, jedině tak se můžete stát skutečnými mistry.
Ať nám rostou. Jarda.
bonsai-greenhorn@email.cz
Uživatelský avatar
Jarda Marek
 
Příspěvky: 4269
Registrován: 01 úno 2009, 10:35
Bydliště: okres Litoměřice
člen ČBA: ano

Re: Klíč pro pěstování Jalovce

Příspěvekod Ladislav Kotál » 18 kvě 2009, 21:06

Nebo jak říkám já: brambora k bramboře ...... UNO je na dvoře. :P :P Super prácička :clap: :clap:
„Věnuj se věcem, které můžeš změnit. Co změnit nemůžeš, na to neplýtvej časem ani energií.“
Uživatelský avatar
Ladislav Kotál
 
Příspěvky: 4195
Registrován: 02 úno 2009, 08:14
Bydliště: Útušice u Plzně
člen ČBA: ano

Re: Klíč pro pěstování Jalovce

Příspěvekod Luděk Rohovský » 19 kvě 2009, 09:08

Milane díky za všechny návody k pokojovkám. Dřív jsem neměl možnost pěstovat venkovní bonsaie a tak pokojovky byly jedinou možností. Jenom jsem všude poslouchal, že pokojové bonsaie nejsou plnohodnotné, že v našich podmínkách jen živoří, a že člověk, který je tady pěstuje a doufá, že mu se mu podaří vypěstovat skutečnou bonsai je naivní blázen. Naštěstí jsou zde lidé jako ty a další na tomto fóru, kteří to vidí jinak.
Luděk Rohovský
 
Příspěvky: 321
Registrován: 23 úno 2009, 17:52
Bydliště: Brno

Re: Klíč pro pěstování Jalovce

Příspěvekod Petr Syrový » 19 kvě 2009, 10:05

Je to od Tebe opravdu hezké.Jen mě napadlo kdyby jsi mohl Vždy k Tomu klíči připojit i fotku.Hned by každej zelenáč věděl že to je opravdu ta kytka co ji má doma a nedal jen na jméno (název) které mu poradíme.
Uživatelský avatar
Petr Syrový
 
Příspěvky: 551
Registrován: 04 úno 2009, 21:33
Bydliště: Praha 6 Liboc 16100

Další

Zpět na Klíč pro pěstování některých druhů pokojovek

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron