Klíč pro pěstování Jasanu

Jalovec, Zimostráz, Sageretie postupně budou přibývat další

Klíč pro pěstování Jasanu

Příspěvekod Milan Vohnout » 06 čer 2010, 20:41

Fraxinus uhdeii (stále zelený Jasan)

Původ: Pochází zas z Dálného východu, Čína, ale převážně z Taiwanu.

Stanoviště: Světlé, s dostatkem slunečního svitu, snese i polostín, někdo uvádí, že může být i dokonce ve stínu, ale pak jeto na úkor velkých listů a postupně propadá. V zimě, jako všechny pokojovky hodně světla. Jasan v zimních měsících potřebuje teplotu od 14°C do 24°C. Letnění, jasan miluje a měly by mít místo chráněné před příliš pražícím sluncem tj. polední sluníčko.

Zálivka: Zeminu při zalití pořádně prolijeme a pak necháme postupně vysychat, ale neměl by však substrát úplně vyschnout. Přes období zimních měsíců, zalíváme opatrně. Vlhký vzduch má ráda, ale i snese přiměřený suchý vzduch. Proto na škodu není, občas ji porosit. Přebývající voda se může nechat v podmisce, když je v teplém prostředí, jinak v chladnějších místnostech se musí přebytečná voda vylít.

Hnojení:Jako většina pokojovek po čtrnácti dnech od jara do podzimku, tekutým hnojivem. Naopak přes zimu jen jednou za měsíc, nebo klidně i hnojení vynechat.

Přesazování: U Jasanu, provádím na jaře a vsázím je zase jedině do akadamy s přiměřeným střihem kořenů. Samozřejmě se mohou přesazovat i do substrátu pro pokojové rostliny s přídavkem štěrku v poměru 1:1. Na dně, by zase měla být dobrou drenáž, proti uhnívání kořenů a to se hlavně týká přes zimní měsíce.

Tvarování a střih: Drátování u Jasanů se může klidně provádět celoročně. Jejich kůra je hladká tak opatrně ať se zbytečně nepoškodí, jizvy po drátech se dlouho zahojují a mohou i být trvalé. Když se nebudeme starat o úhlednost koruny, velice rychle vznikne nevzhledná čepice. Má hodně tuhé a nepoddajné dřevo proto je lépe tvarovat dřív než později. Zkracování výhonků po vytvoření listů na dva listy. Jasan velice dobře snáší řez, i do staršího dřeva, obráží úplně všude za pomoci plného světla.

[b]Množení:[/b] Nejhodnější doba pro řízkování je od května do konce červena.

Další: Jejich kmeny tvoří neuvěřitelné až bizarní vzhledy a u starých stromů hodně jsou viděny dutiny (uro) tak i dokonce mrtvé větve (džin).
Přílohy
líc.JPG
líc.JPG (128.64 KiB) Zobrazeno 1846 krát
rub.JPG
rub.JPG (137.72 KiB) Zobrazeno 1843 krát
ミラノ
milan.vohnout@gmail.com
Uživatelský avatar
Milan Vohnout
 
Příspěvky: 1787
Registrován: 02 úno 2009, 17:34
Bydliště: Chomutov
člen ČBA: ne

Zpět na Klíč pro pěstování některých druhů pokojovek

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron