Jaloveček Švarný Jura

Jaloveček Švarný Jura

Příspěvekod Lukáš Sirotný » 20 říj 2009, 09:28

Abych se teda odvděčil Jirkovi za to, že na mě při posledním tvarování tolik myslel,tak tato malá sabina ponese ode dneška na oplátku zas jeho jméno :D .
Není zase tak jednoduché najít takto malý a kvalitní strom, většina dobrých stromů začíná až od středních velikostí (to už platí pro jalovce, borovice, smrky...).
Proto mám z toho jalovce takovou radost, bude z něj za pár let dost kvalitní shohin. Aktuální výška je kolem 25 cm, počítám ale se sesazením stromků na zhruba 15-17 cm, průměr kmene nad nebari je okolo 5 cm, po celém ¨"hřbetu" kmene se táhne krásné mrtvé dřevo, které bude stačit jen lehce upravit a vyčistit (na fotkách bohužel nejde moc vidět). Řešení se nabízí - polokaskádka doprava s přenesením pohybu na pravou spodní větev. Nebo byste viděli i jiné možnosti?
Přílohy
jaljirka01.jpg
jaljirka01.jpg (139.65 KiB) Zobrazeno 3374 krát
jaljirka02.jpg
jaljirka02.jpg (114.55 KiB) Zobrazeno 3373 krát
jaljirka03.jpg
jaljirka03.jpg (124.26 KiB) Zobrazeno 3372 krát
jaljirka04.jpg
jaljirka04.jpg (112.03 KiB) Zobrazeno 3374 krát
jaljirka05.jpg
jaljirka05.jpg (106.65 KiB) Zobrazeno 3375 krát
Uživatelský avatar
Lukáš Sirotný
 
Příspěvky: 1044
Registrován: 09 úno 2009, 10:15
Bydliště: Rožnov pod Radhoštěm
člen ČBA: ano

Re: Jaloveček Švarný Jura

Příspěvekod Pavel Šimsa » 20 říj 2009, 10:52

A proč nepokračovat v tom, podle mě pěkném, pohybu nahoru? Nebo to je suché a neroste z toho nic? Např. obr 02 naklonit trochu doleva. A nebo podle 03 naklonit hodně doprava na kaskádu? Připadá mi to, že se obíráš o pohyb toho kmene, nebo spíš si to tedy neumím představit.
jen houšť
Uživatelský avatar
Pavel Šimsa
 
Příspěvky: 822
Registrován: 16 bře 2009, 12:27
Bydliště: Slaný
člen ČBA: ano

Re: Jaloveček Švarný Jura

Příspěvekod Jarek Servus » 20 říj 2009, 11:36

Pokusil jsem se něco stvořit. Využil bych krásných partií mrtvého dřeva a pohybu stromu. Snad bych ho i o 10 - 15° naklonil doprava. Jinak jsem přesvědčený, že Lukáš už to má dopředu zmáknuté.
Přílohy
jaljirka03.jpg
jaljirka03.jpg (97.79 KiB) Zobrazeno 3308 krát
Jarek
Nemusí pršet, stačí když leje
jpms@volny.cz
http://www.bkhana.cz/.
Uživatelský avatar
Jarek Servus
 
Příspěvky: 2640
Registrován: 19 čer 2009, 21:23
Bydliště: Drahanská vysočina
člen ČBA: ne

Re: Jaloveček Švarný Jura

Příspěvekod Jirka Novák » 20 říj 2009, 11:48

Teda Lukáši díky :lol: A ještě to přízvisko švarný :lol:
Když už se jmenuje po mně, tak bych ti do toho mohl trochu kecat, ne? :lol:
Ne vážně, mě se líbí pohled 04 s naznačenou linií kmene jak jsem nakreslil. Kdyby jsi postupoval podle návrhu Šimsy, tak mi přijde že by jsi se zajímavého pohybu spíše zbavil. Ale je to jen můj laický názor ;)

Jirka
Přílohy
jaljirka04.jpg
jaljirka04.jpg (122.56 KiB) Zobrazeno 3310 krát
Jirka Novák
 
Příspěvky: 275
Registrován: 23 úno 2009, 12:39

Re: Jaloveček Švarný Jura

Příspěvekod Lukáš Sirotný » 20 říj 2009, 19:12

Stromek mám doma teprve dva dny, takže samozřejmě ještě nejsem úplně rozhodnutý, kterou costou se vydám. Fotka č. 4 je preferovaná a pro náklon i hloubku stromu více měně skoro jistá pohledovka. Otázka je teď spíš, jestli využít kmen až tak, jak navrhnul Jirka, nebo, k čemuž se momentálně přikláním, strom o něco snížit. Ten pohyb směrem zpět doleva není zas až tak štastný, protože pak tvoří kmen takové nepěkné břicho, navíc se čepiče koruny dostává až příliš daleko od pravé spodní větve - nebo jinak řečeno, plánovaná hlavní větev stromu už není tím nejvýraznějším prvkem stromku, ale stává se jím právě ten výrazný ohyb zpět. On ten plastický pohyb kmene není tak patrný, a proto se zdá, že po snížení jalovce by byl kmen příliš strnulý - ve 3D je ale všechno jinak. Zkusil jsem dva virtuály, přičemž jsem momentálně pro ten druhý. Přikládám ještě detail mrtvého dřeva.
Jalovec byl jinak vykopaný na jaře 2008, takže letos se s ním ještě nebude nic dělat, příští rok se na jaře lehce proberou větve a bude-li vše v pořádku, až zhruba za rok nastane první větší tvarování, na jaře 2011 pak lze uvažovat o přesazení.
Přílohy
var1.jpg
var1.jpg (99.63 KiB) Zobrazeno 3239 krát
var2.jpg
var2.jpg (97.51 KiB) Zobrazeno 3232 krát
jaljirka08.jpg
Uživatelský avatar
Lukáš Sirotný
 
Příspěvky: 1044
Registrován: 09 úno 2009, 10:15
Bydliště: Rožnov pod Radhoštěm
člen ČBA: ano

Re: Jaloveček Švarný Jura

Příspěvekod Ladislav Kotál » 20 říj 2009, 19:19

Luki, ta druhá varianta mě oslovila, je to lepší, starší a oku lahodící. :clap: :clap:
„Věnuj se věcem, které můžeš změnit. Co změnit nemůžeš, na to neplýtvej časem ani energií.“
Uživatelský avatar
Ladislav Kotál
 
Příspěvky: 4195
Registrován: 02 úno 2009, 08:14
Bydliště: Útušice u Plzně
člen ČBA: ano

Re: Jaloveček Švarný Jura

Příspěvekod Jarda Marek » 20 říj 2009, 20:22

Ta druhá varianta se mi taky zamlouvá víc, je to přirozenější a nějak ucelenější :jedna:
Osvojte si základy své práce, jedině tak se můžete stát skutečnými mistry.
Ať nám rostou. Jarda.
bonsai-greenhorn@email.cz
Uživatelský avatar
Jarda Marek
 
Příspěvky: 4269
Registrován: 01 úno 2009, 10:35
Bydliště: okres Litoměřice
člen ČBA: ano

Re: Jaloveček Švarný Jura

Příspěvekod Dan Pánek » 21 říj 2009, 09:19

Ti vaši jmenovci jsou oba dost povedení, jsem rád, že na sebe tak myslíte, hoši :lol:

Švarný Jura - Lukášovo řešení dvě se i mě zamlouvá víc a abych Lukáše potěšil, jeho návrh je přesně to, co jsem od něj čekal :lol:, on má řeči o svém stylu rád, tak proč mu je nedopřát.
Co se týče linie kmene, zdá se mi ale lepší využití delší části, jak namaloval Jirka. A v podstatě z druhé strany Jarek. Pak se dá asi pořešit řada náklonů a možných pootočení pohledovek. Znamenalo by to ale pravděpodobně - pro mě - obětování pravé, velmi hezké a dominantní spodní větve - to by bolelo, to chápu. Přenesením hmoty výš by rostlina získala jiný náboj a dramatický výsledek by mohl být zajímavý z více pohledů.
Dan Pánek
 
Příspěvky: 401
Registrován: 04 úno 2009, 15:04
člen ČBA: ano

Re: Jaloveček Švarný Jura

Příspěvekod Jirka Novák » 21 říj 2009, 10:02

Z těch virtuálů je ta dvojka sympatičtější. Ale u té jedničky jsi podle mě zbytečně odkryl ten oblouk a i to oddělení těch dvou korun moc stromku nesedí. Tam by to chtělo vyplnit prostor nějakou zadní větví pro hloubku a mohla by i částečně zakrývat ten oblouk na kmeni. Měl jsem na mysli něco mezi návrhy 1 a 2 :lol: Ale s citem :lol:
Jirka Novák
 
Příspěvky: 275
Registrován: 23 úno 2009, 12:39

Re: Jaloveček Švarný Jura

Příspěvekod Jarek Servus » 21 říj 2009, 15:26

Dodatečně a možná zbytečně posílám lepší nákres mé představy. Asi nebudete souhlasit, ale mě připadá více logický.
Přílohy
jaljirka03.jpg
jaljirka03.jpg (102.55 KiB) Zobrazeno 3096 krát
Jarek
Nemusí pršet, stačí když leje
jpms@volny.cz
http://www.bkhana.cz/.
Uživatelský avatar
Jarek Servus
 
Příspěvky: 2640
Registrován: 19 čer 2009, 21:23
Bydliště: Drahanská vysočina
člen ČBA: ne

Další

Zpět na Jalovec (Juniperus)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků