Vlající jalovec

Re: Vlající jalovec

Příspěvekod Bury76 » 27 led 2014, 20:53

Zdravím tě Pavle
zkus se podívat na strom z více stran. Tvoje návrhy jsou téměř všechny stejné. Udělal jsem rychlou kresbu na poslední fotku strom jsem naklonil lehounce doprava.
Přílohy
skenování0001g.jpg
skenování0001g.jpg (60.2 KiB) Zobrazeno 3346 krát
Uživatelský avatar
Bury76
 
Příspěvky: 358
Registrován: 01 říj 2009, 19:28
Bydliště: Děčín tel.739468413
člen ČBA: ano

Re: Vlající jalovec

Příspěvekod Dobruda » 27 led 2014, 21:08

Mně se líbí pohled na poslední fotografii. Než jsem se začal snažit předběhl mne Bury se svým výstižným návrhem.
Souhlasím a hlasuji všemi deseti pro toto řešení.
˙˙˙ɐɯɐɥou nɹnɥzʌ ouɥɔǝsʌ ǝɾ ǝz 'ǝpɾıɹd ıɯ noqop ıupǝlsod

Jirka DOBRUSKÝ
dobrusky.jiri@seznam.cz
skype: dobruda1965
mobil: 606 70 60 65
Uživatelský avatar
Dobruda
 
Příspěvky: 368
Registrován: 19 úno 2011, 11:02
Bydliště: Praha 5 - Slivenec

Re: Vlající jalovec

Příspěvekod Jiří Svačina » 28 led 2014, 11:25

Dobrý návrh od Buryho ..... rozmáhají se tvarování postavená na efektu dost nepřirozených "visících větví - obláčků" - patrech na trochu pokroucených slabých větvičkách uvnitř oblouků kmene....
Základem bonsaje by měla být vize starého stromu - třeba ne siný kmen, ale opticky "ne padající".....v přírodě vždy s nějakou "hlavou" - vrcholem - větvemi vzhůru za světlem rostoucími ..... tak i v misce,....s kmenem v přirozené - / pavděpodobně i v přírodě někdy možné / poloze..., ... co možná se zeslabující k vrcholu, který tvoří jeden nebo více "obláčků" třeba jen maličké korunky a teprve až v dalším pořadí, jako doplněk a třeba pro hloubku kompozice .... i s nějakým takovým " dolů spuštěným prvkem".... patýrkem...
Jiří Svačina - www.bonsai.cz
Uživatelský avatar
Jiří Svačina
 
Příspěvky: 679
Registrován: 06 úno 2009, 19:44
Bydliště: Zastávka u Brna

Re: Vlající jalovec

Příspěvekod Martin Cigánik » 28 led 2014, 11:29

Takový trochu bonsaistický "Manýrismus"? :-)
Martin Cigánik
 
Příspěvky: 286
Registrován: 03 črc 2009, 22:08
Bydliště: Vsetín

Re: Vlající jalovec

Příspěvekod Pavel Šimsa » 28 led 2014, 11:58

Děkuju mockrát chlapci, že jste se tím zabývali. Vezmu to od vašich připomínek. Z poslední fotky se podle mých možností vyjít nedá. Na fotce sice vykazuje kmen docela pohlednou vlnovku, ale celý vršek jde DOZADU. Jak moc je vidět na první (třeba) fotce - poslední je vlastně pohled zleva na první fotku. Někdo by sice mohl celou tu vrchní část ohnout, ale já bych to neuměl (min 120 stupňů), navíc si nemyslím, že by tím ten strom tak moc získal ve srovnání s rizikem ohybu a taky by se asi ta zajímavá křivka změnila (ale to už souvisí s uměním). To by byl zajímavější - proveditelnější pohled opačný - tedy druhá fotka, ale tam už to tak nevypadá. Proč jsem si tedy vybral ten pohled, na který jsem si kreslil návrhy. Nejvíc se mi líbí pohyb kmene, zejména ve spodní části, na té horní to vypadá rovně a možná i trochu ztloustle. To je tím rozštípnutím. Spíš bych to rád vylepšil nějakým shari a ten pohyb zvýraznil. Dále se strom naklání dopředu a i když to není zcela nezměnitelný stav, je to nakročení. Ještě bych uvažoval o natočení mezi 1. a 2. fotkou, ale tam se mi zase ztrácí ten pohyb spodku. Ještě bych pouvažoval o nějakém náklonu, ale zatím jako pohledovku nic lepšího nevidím. Kromě možného pootočení. Podle vaší připomínky pane Svačino bych řekl, že se vám ta spodní větev nelíbí :-). Mě sice docela ano, ale hlavně bez ní bych si to neuměl představit už vůbec. Mě by tam "něco" chybělo. Ale každému se líbí něco jiného. Narostla jak narostla, cíleně pěstovaná takhle nabyla. Ty větve tady většinou narostly dlouhé, tenké, dolů visící. Jen vršek docela zahustil. Asi záleží na péči (nepéči). Každopádně děkuju za připomínky. Jen Bury ten návrh je pro mě nerealizovatelný. Kdyby ses ale chtěl pokusit ještě ...:-)
jen houšť
Uživatelský avatar
Pavel Šimsa
 
Příspěvky: 822
Registrován: 16 bře 2009, 12:27
Bydliště: Slaný
člen ČBA: ano

Re: Vlající jalovec

Příspěvekod Jiří Svačina » 28 led 2014, 14:07

Pavle stromeček se mi zdá být tím bohatým zeleným obrostem u tebe spokojený - dobře pěstovaný proto k němu píši...Pokud by byl u nás bude ještě několik let ve velkém kontejneru nebo volné půdě dorůstat do síly...

Je to druh, který při volném růstu tvoří velký široký keř se slabými převislými konci....ukázněný malý strom - tedy to co z něch chceš vytvořit, bude, - měl by být zcela jiný...a proto se mi zdál být vhodný, i když náročnější, návrh Buryho.

..... co se mi líbí, to v tomto případě vůbec není rozhodující, a ani to jak dosud ta rostlina rostla - k budoucíhmu tvaru se musí dopěstovat......v této velikosti a síle je možné ohnout, přetočit atd. - tvarovat prakticky vše.... jen vždy je třeba začínat s kmenem + nasazením - sklonem - směrem větví těsně u kmene...a plánem jak by to mělo vypadat časem...
Jiří Svačina - www.bonsai.cz
Uživatelský avatar
Jiří Svačina
 
Příspěvky: 679
Registrován: 06 úno 2009, 19:44
Bydliště: Zastávka u Brna

Re: Vlající jalovec

Příspěvekod Jiří Svačina » 28 led 2014, 14:18

A Martne , ano, dá se to tak nazvat....bývá to občas tvarová směs ... něco ze stylu - tvaru "polokaskády nebo kaskády" a něco z tvaru "vlající ve větru" případně vrchol vzpřímený, kmen a větve z dalších...Základem by měl být tvar kmene...
Ale občas to míchá - tak pracuje i příroda kolem nás....
Jiří Svačina - www.bonsai.cz
Uživatelský avatar
Jiří Svačina
 
Příspěvky: 679
Registrován: 06 úno 2009, 19:44
Bydliště: Zastávka u Brna

Re: Vlající jalovec

Příspěvekod Jarek Servus » 28 led 2014, 21:10

Posílám trochu jiné řešení s náklonem stromu na opačnou stranu
Přílohy
113.jpg
113.jpg (68.58 KiB) Zobrazeno 3132 krát
Jarek
Nemusí pršet, stačí když leje
jpms@volny.cz
http://www.bkhana.cz/.
Uživatelský avatar
Jarek Servus
 
Příspěvky: 2640
Registrován: 19 čer 2009, 21:23
Bydliště: Drahanská vysočina
člen ČBA: ne

Re: Vlající jalovec

Příspěvekod Pavel Šimsa » 29 led 2014, 14:56

Jó, tak tohle je mi Jarku mnohem milejší a koresponduje to s tím co jsem psal. Dík
jen houšť
Uživatelský avatar
Pavel Šimsa
 
Příspěvky: 822
Registrován: 16 bře 2009, 12:27
Bydliště: Slaný
člen ČBA: ano

Re: Vlající jalovec

Příspěvekod Pavel Šimsa » 01 srp 2014, 21:51

Tak koukám, že jsem zapomněl dodat fotku po tvarování. Pravda je, že bylo hotovo už před touto debatou.
No a další fotka je z dneška. Pořád je ve hře náklon podle podledního Jarkova návrhu, ale to se rozhodne až na jaře při přesazení.
Přílohy
DSC05699.JPG
po 1. tvarování
DSC05699.JPG (26.48 KiB) Zobrazeno 2433 krát
DSC06132.JPG
současnost
DSC06132.JPG (24.69 KiB) Zobrazeno 2435 krát
jen houšť
Uživatelský avatar
Pavel Šimsa
 
Příspěvky: 822
Registrován: 16 bře 2009, 12:27
Bydliště: Slaný
člen ČBA: ano

Předchozí

Zpět na Jalovec (Juniperus)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron