Jalovec přikájení

Jalovec přikájení

Příspěvekod Pavel Šimsa » 21 črc 2009, 14:13

Tenhle jalovec jsem získal před dvěma roky (ještě má dva podobné bratříčky) jako přes metr vysoké křoví. Musel jsem seříznout hodně hluboko, ale potvora nobráží tak ochotně jak bych si představoval. Letos na jaře jsem ho vzal na poradu a Marek Pišl mi poradil přikájení. Je to uděláno tak, že v horní části je klínová drážka, do které je natlačená klínovitě seříznutá spodní větev. Prováděl jsem to v druhé půli dubna a teď o víkendu ustříhl. Stejně budu muset dávat velký pozor, protože větev je v tom klínku stále hodně vachrlatá a měl jsem obyvy, abych ji nevytrhnul. Proto taky ještě není seříznutý ten konec. Doufám, že vše proběhlo jak má a rostlina vydrží. Obrost je nahoře dost bujný. Ještě se budu muset zamyslet nad bočními větvemi. Taky jsou vyholené. jestli tam vůbec zůstanou. Z celé zadní strany bude kreace mrtvého dřeva nebo (to spíš) půjde z větší části pryč.
Přílohy
DSCN1763.JPG
stav po seříznutí 04/07
DSCN1764.JPG
DSCN1765.JPG
DSCN1766.JPG
DSC00251.JPG
tady je vidět místo kde bude drážka
DSC00251.JPG (140.81 KiB) Zobrazeno 1608 krát
jen houšť
Uživatelský avatar
Pavel Šimsa
 
Příspěvky: 822
Registrován: 16 bře 2009, 12:27
Bydliště: Slaný
člen ČBA: ano

Re: Jalovec přikájení

Příspěvekod Pavel Šimsa » 21 črc 2009, 14:21

Samozřejmě jsem toho spoustu pokazil. drát, který mi přitahoval větve k sobě jsem nepodloži a trochu se zařízl, nenechal jsem nic (obrost)na konci té "tažné" větve, ale to jsem ufikl ještě dřív než mě vůbec napadlo tohle spojovat. Byla to docela piplačka seřezávat a přetrhnul jsem si kůru na té seříznuté větvičce, takže se i divím jak se má k světu. Jo a proto jsem to taky zamazal CUT pastou jak je vidět. Asi to pomohlo. Fakt jsem zvědavý jestli to uspěje.
Přílohy
DSC00252.JPG
ještě zavázaná přikájená větev
DSC00252.JPG (136.63 KiB) Zobrazeno 1598 krát
DSC00858.JPG
lepší pohled z boku
DSC00859.JPG
detail
DSC00860.JPG
odmotaná páska
DSC00861.JPG
a pohledovka bude takhle
jen houšť
Uživatelský avatar
Pavel Šimsa
 
Příspěvky: 822
Registrován: 16 bře 2009, 12:27
Bydliště: Slaný
člen ČBA: ano

Re: Jalovec přikájení

Příspěvekod Jarda Marek » 21 črc 2009, 14:39

Dobrá práce Pavle, na jaře jdu do toho :clap: díky :jedna:
Osvojte si základy své práce, jedině tak se můžete stát skutečnými mistry.
Ať nám rostou. Jarda.
bonsai-greenhorn@email.cz
Uživatelský avatar
Jarda Marek
 
Příspěvky: 4269
Registrován: 01 úno 2009, 10:35
Bydliště: okres Litoměřice
člen ČBA: ano

Re: Jalovec přikájení

Příspěvekod tomikzlesa » 21 črc 2009, 19:36

sakra to přikájení se nějak množí :D já letos zkouším přikájet olši (větve z mateřské rostliny) a habr (mladé rostlinky). Hodně mě zaráží ta krátká doba po který střiháte, Pan Sosnovec tam má modřín který má u sebe letos druhý rok :?:
Asi hloupej dotaz ale dá se nějak poznat kdy ustřihnout, nebo je to podle odhadu ?
Uživatelský avatar
tomikzlesa
 
Příspěvky: 1094
Registrován: 04 bře 2009, 09:45

Re: Jalovec přikájení

Příspěvekod Pavel Šimsa » 27 črc 2009, 10:01

Takže akce skončila. Děti mi na to hodily míč a urvalo se to. Samozřejmě jsem na to přišel až druhý den kdy byl ten přidělaný kousek suchý. Budu muset najít jiný způsob vylepšení tohoto jalovce. Nicméně některá poučení jsem si vzal. Docela dobře to přirostlo jen někde (proto se to možná snadno ulomilo), snad jsem to měl nechat déle aspoň přivázané páskou. Každopádně bylo vidět, že metoda funguje. Tak já jdu vymýšlet něco jiného.
jen houšť
Uživatelský avatar
Pavel Šimsa
 
Příspěvky: 822
Registrován: 16 bře 2009, 12:27
Bydliště: Slaný
člen ČBA: ano

Re: Jalovec přikájení

Příspěvekod Jarda Marek » 27 črc 2009, 14:48

No ono Pavle když to tam být nemá, tak to tam prostě asi nebude :( jinak se těším na pokračování, protože jak jsem psal výše jdu do toho na jaře taky :think:
Osvojte si základy své práce, jedině tak se můžete stát skutečnými mistry.
Ať nám rostou. Jarda.
bonsai-greenhorn@email.cz
Uživatelský avatar
Jarda Marek
 
Příspěvky: 4269
Registrován: 01 úno 2009, 10:35
Bydliště: okres Litoměřice
člen ČBA: ano

Re: Jalovec přikájení

Příspěvekod Ladislav Kotál » 27 črc 2009, 15:07

A co Pavle tu větvičku přišroubovat :?: :P
„Věnuj se věcem, které můžeš změnit. Co změnit nemůžeš, na to neplýtvej časem ani energií.“
Uživatelský avatar
Ladislav Kotál
 
Příspěvky: 4195
Registrován: 02 úno 2009, 08:14
Bydliště: Útušice u Plzně
člen ČBA: ano

Re: Jalovec přikájení

Příspěvekod Pavel Šimsa » 27 črc 2009, 15:56

Připevňoval jsem to pomocí jehly (špendlíku) u druhého jalovce. Tady jsem to z neznámých důvodů neudělal. Jestli jsem to tenkrát nechtěl kvůli tomu, že ten klínek byl moc úzký (tam by se mi šroubek moc nevešel, i když...), těžko říct. Samozřejmě to je další poučení. U toho méně důležitého to mám a tady ne.
jen houšť
Uživatelský avatar
Pavel Šimsa
 
Příspěvky: 822
Registrován: 16 bře 2009, 12:27
Bydliště: Slaný
člen ČBA: ano

Re: Jalovec přikájení

Příspěvekod Martin Iša » 27 črc 2009, 16:09

To zamrzí, hold se musí počítat se vším, když jsou děcka malý. :( Ale věřím, že se s tím vyrovnáš, a něco vymyslíš.Času máš dost, vždyť jsme ještě mladý klucí. :mrgreen:
Nikdy nesoupeř s blbcem.
Stáhne Tě na svou úroveň a tam tě převálcuje svými zkušenostmi.




775 164 435 martin.isa@seznam.cz
Martin Iša
 
Příspěvky: 3778
Registrován: 03 bře 2009, 17:28
Bydliště: Kaplice
člen ČBA: ano


Zpět na Jalovec (Juniperus)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků

cron