Komunista

Re: Komunista

Příspěvekod Lukáš Sirotný » 27 bře 2012, 22:28

Přeju ti s jalovcem úspěch, ale zatím bych byl raději pořád skeptický - komunisty je lepší přesazovat, když už jsou "rozjeté" (mimochodem možná paralela s j. rigida: v Japonsku je přesazují až před druhým rašením), tak snad to bude v pohodě. Strom je to moc pěkný, což o to, ale raději kolem něho ještě stále chodit po špičkách :) .
Uživatelský avatar
Lukáš Sirotný
 
Příspěvky: 1044
Registrován: 09 úno 2009, 10:15
Bydliště: Rožnov pod Radhoštěm
člen ČBA: ano

Re: Komunista

Příspěvekod pájaombre » 28 bře 2012, 06:05

Maroši,opravdu pěknej kousek,držím palce a věřím,že stromek bude v pohodě,těším se na další pokračování :jedna:
pájaombre
 
Příspěvky: 611
Registrován: 29 črc 2010, 10:13

Re: Komunista

Příspěvekod Robert Černý » 28 bře 2012, 21:13

Maroš, v čem je to zasazený? to je zeolit??
Robert Černý

skype: robert.cer
bobo.c@seznam.cz
Uživatelský avatar
Robert Černý
 
Příspěvky: 1835
Registrován: 02 úno 2009, 21:33
Bydliště: Plzeň
člen ČBA: ano

Re: Komunista

Příspěvekod maros » 28 bře 2012, 22:18

Strom sa uz rozbehol, u nas je to od Roznova juznejsie takze to dufam nebude problem. Je zasadeny v zeolite frakcia 4-8mm, este tam je nieco z Teramolu ale kedze dosiel tak na vrchu ho uz nie je vidiet. Okrem toho je tam zamiesane male mnozstvo starsej mulcovacej kory. Priamo v zmesi je tiez primesany Osmocete v mnozstve cca 5g na liter substratu.
Uživatelský avatar
maros
 
Příspěvky: 168
Registrován: 21 kvě 2009, 00:10

Re: Komunista

Příspěvekod Milan Karpíšek » 31 bře 2012, 12:43

Dle mých zkušeností je opravdu lepší přesazovat komunisty o něco později než ostatní stromy, jak píše Lukáš. Co se týče substrátu, jalovce mají rádi vlhčí prostředí ovšem byl bych opatrný co se zeolitu týče. Nejednou jsem se přesvědčil, že zeolit je dost mokrý a teramol taky asi pojme dost vody v kombinaci s tou kůrou asi nebude uplně nejlepší řešení. Je lepší když strom častěji vysychá z hlediska vývoje kořenů. :idea:
Uživatelský avatar
Milan Karpíšek
 
Příspěvky: 700
Registrován: 04 úno 2009, 15:12
Bydliště: Ústí nad Orlicí, tel: 774985323
člen ČBA: ano

Re: Komunista

Příspěvekod Robert Černý » 31 bře 2012, 21:38

Milane musím s tebou souhlasit ohledně zeolitu - letos ho používám smíchaný s akadamou už jen u některých stromů a ne u všech jako loni.
Robert Černý

skype: robert.cer
bobo.c@seznam.cz
Uživatelský avatar
Robert Černý
 
Příspěvky: 1835
Registrován: 02 úno 2009, 21:33
Bydliště: Plzeň
člen ČBA: ano

Re: Komunista

Příspěvekod maros » 01 dub 2012, 08:18

Milan, s tou vlhkosotu zeolitu mas pravdu vie drzat vela vody. Z mojho pohladu je to vyhoda, pocas letnych horucav kedy teploty bezne na niekolko tyzdnov prekracuju 30 stupnov je to na nezaplatenie. Ziadnu inu zmes pre stromy nepouzivam, vsetky stromy mam v zeolite, niektore v zeolite s trochou Teramolu, koru som pouzil lebo som nemal po ruke hrubu raselinu. Ak by som aj chcel vyrobit nieco suchsie tak neviem co by som tam mal primiesat (mozno Ekogrit?, alebo antuku?). Inak aj zalievam skor viac ako menej, a vsetky stromy uplne rovnako hadicou zhora vodou rovno zo studne takze aj tento jalovec bude dostavat takuto kuru aj nadalej. Ako mu to prospeje alebo nie bude snad vidiet na fotke o rok ktoru sem urcite dam. Vyhrady voci nadmernej schopnosti zeolitu byt mokry poznam a stretol som sa s nimi uz par krat, no z osobnych skusenosti nemam ziadny problem. Samozrejme zalezi od pestovanych druhov stromov a prostredia, to si ale kazdy musi zhodnotit sam. Ja ho pouzivam aj ako ekonomicky najlepsiu alternativu, nic porovnatelne dobre a lacne neviem zohnat, o takmer neobmedzenej schopnosti recyklacie ani nehovorim.
Uživatelský avatar
maros
 
Příspěvky: 168
Registrován: 21 kvě 2009, 00:10

Re: Komunista

Příspěvekod Milan Karpíšek » 01 dub 2012, 08:52

Maroši problém nevidím ani tak v tom, že by rostliny mohli uhnít ale odzkoušel jsem si, že rostlina ve stále vlhkém prostředí sice roste a je i v kondici ovšem nekoření! A to je dost velký problém, protože stejně jak potřebujeme aby se vyvíjela koruna bonsaje tak se musí vyvýjet i kořenový systém a nebari. Pokud kořeny nerostou nastane problém, že není kam střihnout a k čemu. Proto mě třeba zaráží teorie, že staré stromy není potřeba přesazovat tak čašto a stačí třeba jednou za 4-6let. Pokud strom normálně roste tak za dva roky je miska plná kořenů a strom nejde skoro zalívat.

Roberte a u kterých ho používáš a u kterých ne a proč? My ho používáme všude s akadamou 1:1 a občas k tomu dáme ekogrit. Loni jsme vše zasadili do zeolitu s ekogritem a akadamou vše 1:1:1 a řekl bych téměř nej směs co jsem kdy použil.
Uživatelský avatar
Milan Karpíšek
 
Příspěvky: 700
Registrován: 04 úno 2009, 15:12
Bydliště: Ústí nad Orlicí, tel: 774985323
člen ČBA: ano

Re: Komunista

Příspěvekod Robert Černý » 01 dub 2012, 21:06

Letos jsem se rozhodl použít akadamu se zeolitem jen pro listnáče. Proč? jen zkouším různé směsy. Původně se mi líbyl zeolit ze stejného důvodu pro jaký ho Maroš používá, ale když je potom léto ne úplně horké tak jsem vypozoroval, že směs se zeolitem je dost promáčená a něco mi říkalo, že to není to pravý ořechový.
Robert Černý

skype: robert.cer
bobo.c@seznam.cz
Uživatelský avatar
Robert Černý
 
Příspěvky: 1835
Registrován: 02 úno 2009, 21:33
Bydliště: Plzeň
člen ČBA: ano

Re: Komunista

Příspěvekod tomikzlesa » 02 dub 2012, 09:04

2 roky zpátky sem zasázel všechno do zeolit+akadama+jemný šterk 2:2:1 a nemůžu se stezovat, letos sem pár kousků z týhle směsi přesazoval a měl sem problém rozčesat kořeny, krom borovic ty musím dat do neceho jinýho, takže sem spokojenej jako Milan
Uživatelský avatar
tomikzlesa
 
Příspěvky: 1094
Registrován: 04 bře 2009, 09:45

PředchozíDalší

Zpět na Jalovec (Juniperus)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků