Shimpaku přetvarování

Shimpaku přetvarování

Příspěvekod Lukáš Sirotný » 04 pro 2011, 21:36

Nedávno jsem se dostal k tvarování tohoto jalovce čínského, který patří do sbírky pana Antonína Ondráše. Jedná se o importovaný strom, který dorazil z Japonska před zhruba 10 lety. V roce 2004 byl vystaven v Plzni na výstavě ČBA, kde získal ocenění jako jeden z nejlepších stromů výstavy. Na stromě jsem pracoval už i dříve, asi před třemi lety, kdy jsem strom prosvětloval, lehce upravoval drátem a hlavně čistil a ošetřoval mrtvé dřevo, které bylo už hodně zanedbané, u báze kmene částečně odehnila skořápka na pravé straně a kmen se v těchto místech o něco ztenčil.
Letos už bylo potřeba strom výrazněji upravit a vrátit ho zpátky do gala podoby :D .
Oproti původnímu úhlu zasazení jsme se a) dohodli na změně pohledovky, naklonění stromu směrem doprava a přenesení koruny tamtéž - to byla původní varianta, v tomto případě bude ještě potřeba o něco dopěstovat obrost na pravé straně vrcholové čepice (foto "shimpaku14 a 15"). K této variantě se osobně kloním, strom má lepší hloubku a všechny hlavní jiny lépe zapadají do celkové koncepce.
b) dost dobře je možné obnovit i původní podobu stromu (samozřejmě lehce pozměněnou a vyvinutou - foto "shimpaku05 a 06") - u této varianty je ale trochu problém se spodní části kmene (částečně odehnitou), která na živo vypadá docela ploše, navíc mi tam moc nepasuje pravý spodní jin, který jde tak nějak "mimo" strom.

Pro lepší představu o stromě v prostoru tentokrát vkládám co možná nejvíc fotek. Výška jalovce je 57 cm, na jaře je v plánu přesazení do vyšší kulaté misky lehce lotosovitého tvaru (která vlastně nejspíš vyřeší i dilema ohledně pohledovek :) ). Kompletní fotoalbum z tvarování na http://www.bonsairoznov.cz/fotoalbum/tv ... .-ondras-/.
Přílohy
shimpaku01_2004.jpg
2004 na výstavě ČBA v Plzni (té minulé :-) )
shimpaku02_2011fall.JPG
2011 před tvarováním
shimpaku03_2011fall.JPG
2011 před tvarováním
shimpaku14_2011fall.JPG
pohledovka č. 1
shimpaku15_2011fall.JPG
pohledovka č. 1
Uživatelský avatar
Lukáš Sirotný
 
Příspěvky: 1044
Registrován: 09 úno 2009, 10:15
Bydliště: Rožnov pod Radhoštěm
člen ČBA: ano

Re: Shimpaku přetvarování

Příspěvekod Lukáš Sirotný » 04 pro 2011, 21:38

Druhá možná pohledovka + pár dalších pohledů.
Přílohy
shimpaku05_2011fall.JPG
pohledovka č. 2
shimpaku06_2011fall.JPG
pohledovka č. 2
shimpaku07_2011fall.JPG
shimpaku09_2011fall.JPG
shimpaku12_2011fall.JPG
Uživatelský avatar
Lukáš Sirotný
 
Příspěvky: 1044
Registrován: 09 úno 2009, 10:15
Bydliště: Rožnov pod Radhoštěm
člen ČBA: ano

Re: Shimpaku přetvarování

Příspěvekod tomikzlesa » 05 pro 2011, 15:55

Před tvarováním po výstavě byl opravdu zanedbaný :D mě osobně se líbí spíš pohledovka č.2 kde je strom kompaktnější, první varianta se mi nelíbí, ta přetočená větev bije do očí :o
Uživatelský avatar
tomikzlesa
 
Příspěvky: 1094
Registrován: 04 bře 2009, 09:45

Re: Shimpaku přetvarování

Příspěvekod pájaombre » 06 pro 2011, 07:32

Čauky Lukáši,co ně to děláš :shock: :lol: parádní kousek,už dlouho tu nebyl takový matroš,mistři tam možná něco najdou,pro mne strom po doladění :jedna: pohledovku asi č.2.Ještě jednou :clap: :clap: opravdu pěkný strom....
pájaombre
 
Příspěvky: 611
Registrován: 29 črc 2010, 10:13

Re: Shimpaku přetvarování

Příspěvekod Lukáš Sirotný » 06 pro 2011, 19:55

Ono to zase na fotkách vypadá trochu jinak než v reálu :roll: a například ta přetočená větev je patrnější z té pohledovky č. 2, kde vlastně z pohledu křižuje kmen. To u pohledovky č. 1 nehrozí, navíc má větev lepší pohyb dopředu-dozadu (viz boční pohled). Strom má odtud taky menší hloubku. V plánu je ale geniální řešení na všechny problémy ohledně pohledovek - kulatá miska :D .
Pavle, dva podobné jalovce bych měl ještě do Vánoc stihnout ;) ... Pak samozřejmě hodím fotky.
Uživatelský avatar
Lukáš Sirotný
 
Příspěvky: 1044
Registrován: 09 úno 2009, 10:15
Bydliště: Rožnov pod Radhoštěm
člen ČBA: ano

Re: Shimpaku přetvarování

Příspěvekod pájaombre » 07 pro 2011, 07:12

Tak makej ať se máme na co koukat :clap: :clap:
pájaombre
 
Příspěvky: 611
Registrován: 29 črc 2010, 10:13

Re: Shimpaku přetvarování

Příspěvekod tomikzlesa » 07 pro 2011, 09:37

Lukáši z fotek to je naprd, jasnačka, ale nebylo by lepší než tu větev táhnout dozadu ji vyvést jen mírně do boku ? a hloubku vytvořit jemnými vetvickami,na první pohledovce je asi nejlepší pohled na kmen. At je vetev stocena jak chce tak jde proste v protismeru pres kmen což určité dobré není
Uživatelský avatar
tomikzlesa
 
Příspěvky: 1094
Registrován: 04 bře 2009, 09:45


Zpět na Jalovec (Juniperus)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků